Pergola je praktickým doplňkem. Jak si vyrobit pohodlí domova přímo na zahradě?

Kdo z nás nemá rád svůj klid a pohodlí přímo u sebe doma? Taková pergola nebo altán na své zahradě přímo svádí k tomu, udělat si krásné odpoledne na čerstvém vzduchu a vlastně ani nezmizet ze svého obydlí. Dnes je pergola u domu snem každého hospodáře. Ozdobí naše domovy a obohacuje chvilky strávené s rodinou.

Zdroj foto: Matpix / Shutterstock.com

Proč si pořídit pergolu?

Pergola má hned několik využití a svých výhod. Někteří koukají jen na estetičnost, jak zkrášlit svou zahradu a dům. Díky tomu má zásluhu na tom, jak honosně pak celý dům vypadá. Samozřejmě je to vynikajícím řešením, jak trávit svůj čas s rodinou venku v jakémkoliv počasí. Slouží většinou jako příjemné posezení.

Vybavení je jen na naší fantazii a možnostech. Především ji vybavujeme různými křesílky a stolky, houpačkami a osvětlením, při kterých nám bude příjemně. Není však výjimkou, že u takových zahradních pergol najdeme i různé udírny a krby, zvlášť při letních oslavách.

Pergola jako samostatný altán

Pod pojmem pergola se mnoha lidem vybaví příjemné posezení u domu se zahradou. Dnes však není žádnou výjimkou, že má i jiné podoby.

  • Zvláště na zahradách můžeme pergolu využít jako přístřešek pro auto. Jak už jako pouhé provizorium, nebo trvalé řešení.
  • Vzhledným zastřešením tak může posloužit jako ochrana třeba bazénů. To ocení například ti, kteří mají zahradu, kam padají listy z okolních stromů.
  • Lze tak i zastřešit i terasu například u bytů v nejvyšších patrech.

Dnes máme nespočet možností, čím zkrášlit svou zahradu. V mnoha hobby marketech najdeme spoustu možností, jak přemístit hotovou pergolu na svou zahradu. Samozřejmě je s tím nejméně práce. Není nic jednoduššího než koupit již hotovou pergolu, či přístřešek a na svém pozemku ho jen upevnit. Ti pokročilejší a náročnější z nás mají však jiné představy. Malujeme si různé plánky, jak bude naše posezení vypadat a jak ho vlastně sestavit.

Zdroj foto: P11irom / Shutterstock.com

Výběr materiálu

Pergola zdobí naše zahrady u domu. Mnoho lidí tak přemýšlí, jak svou zahradu vylepšit a čím ji oživit. V takovém případě přichází na řadu výstavba pergol a altánů. Pro někoho snadným řešením, pro další zase zásadní muka.

Sestavit si vlastní pergolu zvládne každý šikovný kutil. Je zde však několik zásad, kterými se lze řídit. Je důležité si říct, jakému materiálu dát přednost. Dnes najdeme pergolu dřevěnou, anebo hliníkovou. Také je možnost koupit již pergolu hotovou.

Dřevěná pergola

Pokud se rozhodneme, že zahradě bude více slušet pergola ze dřeva, určitě jsme neudělali žádnou chybu. Taková alternativa působí samozřejmě útulnějším a vzhlednějším dojmem. Tato pergola se hodí spíše ke starším domům a přírodnějším typům zahrad. Není však pravidlem, že ji nemůžeme postavit i na modernější zahradě. Její výhodou je také to, že nám ji může krášlit i kámen, což působí jistě přírodním dojmem. Jsou tu však jisté výhody i nevýhody.

Pergola ze dřeva je náročnější na údržbu. Jelikož dřevo stále pracuje, může být napadána různým hmyzem. Na druhou stranu je však jednodušší ji postavit svépomocí a můžete si sami rozhodnout o její velikosti. Každý víme, že dřevo je hořlavý materiál, proto je třeba dávat pozor například při grilování.

Hliníková pergola

Hliníková pergola má také své pro a proti. Oproti té dřevěné se snadněji udržuje a je z nehořlavého materiálu. Je dáno, že bývá však zpravidla nákladnější.

Tyto dva materiály jsou nejčastější, nicméně pergola může být vyrobena třeba i z kovu a dalších materiálů.

Samotnou pergolu nám může zdobit několik rostlin, jako typickým příkladem je vistárie, nebo vinná réva či chmel. Krásná je také s přírodním kamenem. Takový přístřešek určitě potěší každého člena domácnosti a každý pro ni najde využití.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.