Pudl – Co musíte vědět před jeho pořízením?

Když se řekne výstavní pes, mnoha lidem okamžitě naskočí právě pudl. Toto nesmírně inteligentní a společenské plemeno však nabízí mnohem více než jen svůj vzhled. Dokáže být totiž také věrným členem rodiny a hodí se i pro méně zkušené chovatele. Pojďte se s námi podívat, jaký pudl je, co potřebuje a jak se o něj správně starat.

O plemeni pudl

Co je však poměrně jasné, je fakt, že byl pudl vyšlechtěn pro aportování a měl pro lovce získávat kachny nebo jiné ptáky z vody. K jeho přerodu na společníka došlo až o něco později. Za jeho předky se považuje retrívr nebo irský vodní španěl. Celá rodová linie však vysledovaná doposud nebyla.

Není úplně známo, odkud přesně plemeno pudla pochází. Oficiálně se uvádí dvě země – Francie a Německo. Ve Francii byl dokonce uznán za národní plemeno, ale němečtí chovatelé se stále dušují, že toto plemeno pochází od nich.

Pudl
Zdroj foto: Anna_Bondarenko / Shutterstock.com

Vzhled pudla

Pudla si pravděpodobně nespletete. Už na první pohled totiž dobře poznáte jeho velmi hustou a zvlněnou srst, která je navíc extrémně jemná. Pudl však může mít také takzvanou šňůrovou srst, která je zapletená do šňůr a přiléhá k jeho tělu.

Celkově je však na pudlovi vidět především jeho nesmírná elegance. Je dobře osvalený a vždy se tak trochu „nosí“. Má protažený čenich a kulaté oči. Uši má obvykle dlouhé a svěšené podél hlavy. Jeho ozdobou je pak nepochybně také jeho dlouhý a vztyčený ocas, jenž jeho majitelé vždy ponechávají v přirozené délce.

Střihy pudla

Jen těžko bychom hledali plemeno, u kterého dokáží jeho majitelé projevit tolik kreativity jako právě u pudlů. Kvůli výstavám totiž přichází s celou řadou střihů, díky kterým vzhled svého pudla ještě umocňují. Jaké jsou ty nejznámější střihy?

Klasický střih pudla

Tento střih je pravděpodobně nejstarší a pro pudla také nejikoničtější. Při něm má pudl vyholenou zadní část nohou, zatímco přední část a konce končetin i ocasu jsou osrstěné. Tento střih měl dříve také praktickou funkci, kdy přední část srsti bránila psovi před prochladnutím ve vodě a vyholená zadní část usnadňovala plavání.

Moderní střih pudla

Pro výstavní účely byl tento střih uznaný už v roce 1965 a sehrál zásadní roli ve veřejné popularizaci tohoto plemene. Ačkoli už na výstavách prakticky vidět není, amatéři jej jednoduše milují. Tento střih ponechává srst po celém těle kromě spodní části krku a obličeje. Srst je pak dokonale sestřižená do roviny. Tento střih je nesmírně náročný na provedení i údržbu.

Sportovní střih pudla

Dalším velmi známým střihem pudla je také sportovní střih neboli Sportling-Clip. V rámci tohoto střihu je srst po celém těle výrazně zkrácená a na hlavě se psovi nechává malá korunka. Tento střih je ideální pro všechny, kteří chtějí péči o srst věnovat minimum času a využívá se v případě, že se pudl již nevyskytuje na výstavách.

Barvy pudla

U pudla najdeme také poměrně široké barevné rozpětí. Pro výstavy je však přípustný pouze pudl hnědý, černý, stříbrný, bílý a aprikot (oranžoplavý). Narazit však můžete i na další barvy, konkrétně pak:

  • Růžový
  • červenoplavý
  • zlatý

Pro jaké zbarvení svého mazlíčka rozhodnete je samozřejmě pouze na vás. Ve všech barvách je totiž pudl opravdu krásný a doslova lahodí očím.

Typy pudla

U pudla se můžete setkat také s rozmanitými typy. Ačkoli se vždy jedná o stejnou rasu, rozdíly jsou mezi nimi často poměrně výrazné. S jakými pojmy se tedy můžete u pudla běžně setkat?

  • Pudl královský
  • Toy pudl
  • Pudl trpasličí
  • Pudl střední
  • Malý pudl
  • Holandský ovčácký pudl

Pudl královský (pudl velký) je ze všech jmenovaných druhů největší a je považovaný za běžný standard. Střední pudl je o poznání menší, ale stále se jedná o psa dosahujícího až 45 cm v kohoutku. Malý pudl měří maximálně 35 centimetrů. Nejmenšími zástupci plemena jsou toy pudlové, kteří nedosahují více než 28 cm v kohoutku. Často se zaměňuje také s pojmy trpasličí či mini pudl. Holandský ovčácký pudl je pak zcela samostatným plemenem.

Pudl vs Maltipoo

Pokud byste si mohli pudla s nějakým plemenem splést, jednalo by se pravděpodobně pouze o maltipoo. Toto plemeno totiž vzniklo křížením právě pudla a roztomilého maltézského psíka. Pojďme si tedy ukázat, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pudl

  • Průměrná výška: 24-62 cm (dle typu)
  • Váha: Pudl pes – 4-32 kg (dle typu)
    Pudl fenka – 2-30 kg (dle typu)
  • Věk dožití: 12-15 let
  • Srst: hustá, jemná, kudrnatá
  • Postava: dobře osvalená, elegantní

Maltipoo

  • Průměrná výška: 20-35 cm
  • Váha: Maltipoo pes – 3-10 kg
    Maltipoo fenka – 2-9 kg
  • Věk dožití: 12-16 let
  • Srst: zvlněná, krátká, hustá
  • Postava: drobná a velmi jemná

Maltipoo je opravdu maličký pes. Od běžného pudla jej rozeznáte poměrně snadno, protože je o polovinu menší. U toy pudlů už výškový rozdíl mizí a poznat se tak dají například podle čumáku, který nemají tak protažený. Srst maltipoo je také spíše zvlněná než přímo kudrnatá jako u pudla.

Kříženec pudla a kokršpaněla

V anglicky mluvících zemích se tomuto hybridnímu psovi říká cockapoo a byl odchován v USA. Jedná se o nesmírně hravé, oddané a inteligentní plemeno, ve kterém se mísí všechny vlastnosti obou plemen. To však znamená, že kromě těch dobrých můžete narazit i na trvrdohlavce, především díky vlivu kokršpaněla. Cockapoo vyžaduje pečlivou výchovu a není tak úplně vhodný pro začátečníky.

Povaha pudla

Kromě samotného vzhledu nás samozřejmě u pejska vždy zajímá také povaha a to, jak se chová. Pudl je velmi citlivý, přátelský a vychází jak se členy rodiny, tak i s ostatními zvířaty, díky čemuž je vhodný i pro naprosté začátečníky.

Pudl má rád pohyb a je nesmírně učenlivý a inteligentní. I přesto není dobré jeho výcvik zanedbávat, protože i jeho menší plemena vám dokáží pořádně přerůst přes hlavu. Klidně s ním můžete zkusit psí sporty, různé druhy agility tréninků a podobně. Pokud jej správně vychováte, stane se neoddělitelnou součástí vaší rodiny.

Štěně pudla

Štěňátka pudla bývají především v raném věku velmi malá a křehká. Je proto nutné k nim přistupovat s maximální opatrností. S výcvikem tak nespěchejte a nezačínejte s ním dříve než po 4 měsících věku. Vyhněte se také dlouhým procházkám nebo přeskakování překážek. Zezačátku je rozhodně dobrá socializace s ostatními členy rodiny a zvířaty.

Štěně pudla
Zdroj foto: OLESYA BOLTENKOVA / Shutterstock.com

Pudl výchova

Pudl je díky své povaze velmi vhodným plemenem pro výcvik. Jeho inteligence se navíc projevuje při učenlivosti a v psích sportech se jednoduše neztratí. Právě díky tomu se jedná o plemeno vhodné i pro začínající chovatele. I tak se jeho výcvik a výchova nesmí podceňovat, a především se socializací je nutné začít ve štěněčím věku. Pudl vyžaduje důslednost, ale rozhodně se vyhněte zvyšování hlasu nebo násilí.

Péče pudla

Jak si asi umíte představit, nejnáročnějším prvkem péče o pudla je jeho srst. Ta sice nelíná, ale jednotlivé chlupy se mohou sukovat do sebe, takže je nutné ji opravdu pravidelně česat. Několikrát za rok také vyžaduje provedení střihu, protože čím delší srst je, tím hůř se s ní pracuje. Jinak žádnou speciální péči nevyžaduje. Je tedy nutné zajistit správnou zubní hygienu a tu a tam zkrátit drápky, je-li to potřeba.

Strava

Jako u všech plemen je potřeba krmení přizpůsobit stáří, aktivitě a velikosti psa. Samozřejmě bude jinou stravu vyžadovat toy pudl a jinou pudl královský. Krmnou dávku ideálně rozdělte do několika denních jídel a rozhodně psa nepřekrmujte. Mohlo by dojít k jeho obezitě, ačkoli toto plemeno k ní sklony nemá.

U pudla můžete zvolit hovězí, telecí nebo kuřecí maso či droby. Vhodné jsou také suché granule s vysokým obsahem masa bez příměsi obilovin. Pro udržení zdraví pudla můžete zvolit také různé veterinárně schválené vitamínové příměsi. Vyhněte se naopak těstovinám, tučným jídlům, luštěninám, mléku či zpracovaným potravinám.

Přečtěte si také: Border kolie – Proč ji mít doma a na co si dát pozor?

Zdravotní problémy pudla

Pudl se obecně řadí mezi ta vůbec nejzdravější plemena a nemocemi nijak zásadně netrpí. Stejně jako u všech plemen se však během života jisté zdravotní problémy vyskytnout mohou a je proto potřeba stav svého mazlíčka bedlivě sledovat.

Mezi nejčastější zdravotní obtíže bychom mohli zařadit:

  • Zubní kámen
  • Epilepsii
  • Dysplazii kyčelního či loketního kloubu
  • Zánět mazových žláz
  • Von Willebrandovu nemoc
  • Cukrovku

Nepodceňujte varovné příznaky a máte-li podezření, že s vašim pejskem není něco v pořádku, raději kontaktujte veterináře. Ten už si jistě bude vědět rady.

Proč si pořídit pudla

  • Je skvělým společníkem do domácnosti
  • Lze ho chovat v bytě
  • Je vhodný i pro začátečníky
  • Pyšní se vysokou inteligencí, učenlivostí a hravostí
  • Můžete s ním jezdit na výstavy
  • Nelíná

Proč si pudla nepořizovat

  • Péče o jeho srst je časově náročná
  • Není vhodný do zahrad či na louky
  • Je velmi závislý na své rodině

Pudl se ve vaší rodině jistě neztratí

Pudl do vaší rodiny zapadne snadno a rychle. Všechny její členy bude nesmírně milovat, ať už jde o lidi či zvířata. Pudlové také nelínají, díky čemuž jsou vhodní pro alergiky a úklid po nich není tak náročný. Snadný je také jejich výcvik, protože oplývají vysokou inteligencí a učenlivostí. Podívejte se na rebríček nejinteligentnějších plemen psů zde. Naproti tomu péče o srst není snadná a po procházkách v lese či louce vás čeká opravdu dlouhé vyčesávání. I tak je pudl skvělým psem pro začátečníky, kterého si opravdu zamilujete.

Často kladené otázky

  1. Je pudl vhodný do bytu?

    Pudl je do bytu nejen vhodný, ale dokonce jej jinde chovat nepůjde. Na zahradě a v otevřených prostorách strádá a nemá je rád. Je však nutné se připravit, že především menší plemena umí být pořádně hlasití.

  2. Jak stříhat pudla?

    U pudla je stříhání srsti několikrát do roka nezbytné. Srst se stříhá pomocí strojku a jaký střih zvolíte je jen na vás. Minimálně je potřeba ji zkracovat a během stříhání neustále vyčesávat.

  3. Jak vycvičit pudla?

    Pudl je chytrý, učenlivý a pohyb miluje. Jeho výcvik díky tomu není nijak náročný. Stačí být opravdu důsledný a psa za jeho úspěchy odměňovat. Rozhodně pak není dobré zvyšovat hlas nebo na psa tlačit. Má citlivou povahu a v takovém případě by už nemusel poslouchat.

Zdroj: akc.org, britannica.com, dogtime.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.