Trvalky: jak je na jaro správně vysadit?

Výsadba trvalek se zpravidla provádí dvakrát ročně: na jaře a na podzim. Trvalky, co rozkvétají na jaře, se sází na podzim. A trvalky kvetoucí v létě a na podzim, se vysazují na jaře.

Zdroj foto: Beekeepx / Shutterstock.com

Samozřejmě existují i výjimky. Některé na jaře kvetoucí trvalky se vysazují na jaře, ale s jejich výkvětem musíte počítat až na další rok. Abyste měli pestrou a rozkvetlou zahradu také v létě, nebojte se každoročně vysázet i letničky. Sice se jedná o jednoletky, které po výkvětu uhynou, ale jejich květy vám zpříjemní léto. Pojďme ale zpátky k trvalkám.

Trvalky

Trvalky získaly své jméno podle toho, že na jednom místě vydrží růst několik let. Volnou přírodu či vaši zahradu budou tudíž zdobit opakovaně. Přes zimu jejich nadzemní části sice uhynou, ale v zemi bezpečně přezimují jejich kořeny s pupeny nebo oddenky. Během jara je důležité zkontrolovat ty, které na zahradě přezimovaly a rovněž lze přisadit i další.

Nejlepší trik, jak si obstarat kvetoucí zahradu od jara do podzimu je ten, že si vysejete květiny, co rozkvétají v různou dobu. Trvalky, jež máte již nějakou dobu v záhoně a které vykvétají v létě nebo na podzim, můžete na jaře množit dělením trsů.

Výsev

Začneme s jiřinami. Tyto květiny mají pestrou škálu barev i tvarů. Při správné péči vám navíc mohou dělat radost od června až do prvních mrazíků.

Dalšími krásnými trvalkami jsou frézie. Tyto vysoké krásky se hodí jak do záhonu, tak i do vázy. Vykvétají v létě a vydrží kvést až do září.

Máte na své zahradě slunné místo? Vysaďte na něj mečíky. Milují slunce a sluneční paprsky a existují v mnoha barvách, které spolu můžete libovolně kombinovat. Pokud žijete v teplém podnebí, mohou vám mečíky dělat radost až do října.

Následující květinu možná neznáte jménem, ale určitě ji znáte alespoň podle vzhledu. Má špičaté květy fialové barvy a je příbuzná se slunečnicí, kopretinou a sedmikráskou. Nazývá se šuškarda a pokud jste ji nestihli zasadit na podzim, nevadí. Na jaře můžete šuškardu bez obav zasadit alespoň doma do květináče. V neposlední řadě můžete na jaře zasadit také karafiáty.

Zdroj foto: Yulia YasPe / Shutterstock.com

Příprava záhonu

Než se pustíme do sázení květin, záhony po zimě zryjeme a odstraníme nechtěný plevel a nánosy listí a větví. Na jaře s výsevem trvalek nijak nepospícháme. Některé druhy je lepší si předpěstovat doma na okenním parapetu, a až následně přenést do záhonku. Před samotným osázením záhonku si také promyslete, jaké květiny vedle sebe budete dávat a vše si barevně slaďte.

Berte v potaz také velikost květin a to, jak častou potřebují zálivku, kolik slunečních paprsků a jakou půdu vyžadují. Jelikož vám budou trvalky zdobit zahradu několik let, je lepší vše dvakrát promyslet dopředu než po létě přerývat celý záhon a květiny stěhovat.

Při jarním výsevu nikam nepospíchejte. Raději s ním i počkejte, abyste měli jistotu, že vám cibulky v záhonku nepomrznou.

Mohlo by se Vám také líbit
3 komentáře
  1. Marie Logrová říká

    Frezie, meciky a jiřiny jako trvalky? Pro podnebne pásmo České republiky to slyším poprvé! Nicméně i nadále je budu na zimu dávat do sklepa. Celý článek je, mírně řečeno, hodně zmateny!

    1. IvčaK. říká

      To je pravda, větší hloupost jsem ještě nečetla. Kromě šuškardy není žádná z uvedených cibulovin v našich podmínkách trvalkou. Bože chraň začátečníky, kteří by se chtěli takovými radami řídit.

  2. Jitka říká

    Letos jsem mečíky poprvé nechala v zemi a přikryla je textilií. Kontrolovala jsem a cibulky jsou ok a i už klíči.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.