Paleo dieta pro začátečníky aneb jak si snadno poskládat zdravý jídelníček?

Určitě jste v posledních několika letech slyšeli o nejrůznějších trendech v oblasti stravování. Bohužel dobré myšlenky na konzumaci zdravějších pokrmů jsou velmi často zneužity celebritami a dalšími vlivnými lidmi k sebepropagaci. Tím pádem je od zdravého životního stylu a diet odrazeno mnoho lidí, kteří by však paradoxně potřebovali držet určitý druh diety. Nyní se na místo krabičkových a jiných redukčních diet začíná pomalu a jistě prosazovat takzvaná paleo dieta, která navazuje na stravování v dobách našich předků.

Zdroj foto: nito / Shutterstock.com

V čem tkví kouzlo paleo diety?

O paleo dietě se v posledních letech intenzivně diskutuje nejenom mezi nadšenci do zdravějšího životního stylu, ale také mezi výživovými poradci. Cíl paleo diety je stejný jako u všech ostatních druhů diet, tedy redukce tělesné hmotnosti a zlepšení fyzické kondice. Jenomže paleo dieta jde na hubnutí diametrálně odlišně, protože si bere příklad z minulosti a konkrétně z doby kamenné.

Paleo dieta si bere za vzor stravování v době paleolitu, což je mimochodem nejdelší období v lidských dějinách. V této fázi evoluce byli lidé rozděleni na sběrače a lovce, takže se živili především nasbíranými bobulemi nebo tepelně upraveným masem. Žádných jiných pokrmů se lidem v době kamenné nedostávalo.  

Výhody paleo diety

Možná si budete říkat, proč byste měli v 21. století přežívat pouze na bobulích a tepelně upraveném masu. Jenomže paleo dieta má nad ostatními druhy diet jednu obrovskou výhodu. Takto redukovaná strava je totiž blízká lidskému organismu. Paleo strava je velmi chutná, a navíc překvapivě hodně rozmanitá, takže si skvěle pochutnáte. Navíc můžete využívat hned několik tepelných úprav masa od grilování přes pečení a vaření až po dušení v páře nebo sušení. V tomto ohledu se fantazie rozhodně nekladou a je pouze na vás, jak si maso připravíte.

Zdroj foto: AnastasiaKopa / Shutterstock.com

Maso samozřejmě nebudete jíst samotné. Jako příloha je v paleo dietě využívána hlavně zelenina, a to jak vařená, tak syrová. Rovnou zapomeňte na brambory, rýži nebo dokonce knedlíky, protože tyto pochutiny člověk v paleolitu zdaleka neznal. Paleo dieta má navíc hubnoucí účinky, neboť jste zcela osvobozeni od konzumace sacharidů, díky čemuž je redukce tělesné hmotnosti velmi účinná. Sacharidy jsou nahrazeny zdravými tuky obsaženými v rybách, například v lososovém masu.

Nevýhody paleo diety

Není všechno zlato, co se třpytí, takže i paleo dieta disponuje určitými nevýhodami. Tou největší je pravděpodobně úplná absence obilovin a luštěnin, čímž jste připraveni o velmi solidní zdroje energie, vitamínů a hodnotných rostlinných bílkovin. Minimální příjem sacharidů se může projevovat ve zvýšené úrovni únavy, což se dá snadno vyřešit konzumací čerstvého ovoce.

Kvůli vyšší koncentraci masa v jídelníčku je tento způsob stravování také o něco dražší než ostatní redukční diety, ale výsledek rozhodně stojí za to. Alfou a omegou úspěchu je totiž kvalitní maso, které nesmí být příliš tučné.

Které potraviny jíst a jak sestavit jídelníček?

Paleo dieta povoluje konzumaci celé řady lahodných surovin, z nichž si můžete připravit překvapivě chutné pokrmy. Na jídelníček rozhodně patří:

  • libové maso,
  • ryby,
  • vejce,
  • zelenina,
  • ovoce,
  • houby,
  • semena,
  • ořechy.

Zapomenout byste neměli ani na živočišné tuky, vodu, zeleninové šťávy a bylinkové čaje. Jednou za čas se na vašem stole může objevit mléko.

Jídelníček paleo diety sestavujte pouze z povolených surovin. Velkou výhodou je, že nemusíte nijak extra hledět na množství. Veškerá jídla jsou totiž snadno stravitelná, takže žádným způsobem nezatěžujete trávící soustavu. Pokud si však nebudete vědět rady, neváhejte se obrátit na výživového poradce.

Chcete-li efektivně zredukovat svou tělesnou hmotnost, je paleo dieta asi tím nejlepším řešením. Lidé žijící v paleolitu totiž rozhodně netrpěli nadváhou a určitě je nepostihovala civilizační onemocnění.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.