Na jaře nezapomeňte na medvědí česnek. Pomůže nejen v kuchyni, ale také v léčitelství

Léčivé byliny i v současné době sehrávají významnou roli. Některé přitom byly už téměř zapomenuty a lidé si je museli opět najít. Takovým je i medvědí česnek, latinsky Allium ursinum. Jako časná jarní rostlina nabízí potravu pro pilné včelky, které vylétly ze svých úlů po dlouhé zimě. Současně je významnou léčivkou a uplatnění najde i v kuchyni při přípravě jídel.

Odkud vzala tato léčivka svůj název?

Legenda praví, že je první rostlinou, kterou žerou medvědi, když se probudí ze zimního spánku. Proto se mu říká medvědí česnek. Pravdou je, že se jedná o velmi ranou jarní bylinu, a je proto středem zájmu nejen medvědů, ale i jiných zvířat, jež v ní mají časnou potravu po dlouhotrvajícím zimním období.

Medvědí česnek je ovšem také důležitou rostlinou pro včely. I pro ně je první jarní potravou, na níž sbírají pyl. Med zpracovaný z medvědího česneku má typickou vůni po česneku. Ta ale delším skladováním mizí.

Kde roste medvědí česnek?

Výskyt medvědího česneku není rovnoměrný. V některých oblastech České republiky se jedná o poměrně běžný druh, zvláště na Moravě v nížinných luzích nebo v lesích, v nichž rostou hlavně duby a habry. Má rád vlhko a živinami dobře zásobenou půdu. Spíše ho najdete v nížině než na horách. Medvědí česnek roste po celém území Evropy, od Pyrenejí po Skandinávii, přes Balkán až po evropskou část Ruska.

Chcete-li ho sbírat, tak jedině mimo národní přírodní rezervace, kde je zákonem chráněným druhem.

Zdroj foto: pixabay.com, Autor: LoggaWiggler – https://pixabay.com/photos/bear-s-garlic-forest-plant-323119/

Při sběru nezaměňte medvědí česnek za konvalinku

Pozor je třeba si dávat také na záměnu s konvalinkou, která je jedovatá. Problém dělá především rozpoznání obou rostlin v době, kdy teprve raší jejich lístky. Vodítkem pro nerozhodné může být i to, že u medvědího česneku voní po česneku celá rostlina, zatímco u konvalinky pouze květ.

U medvědího česneku vyrážejí jednotlivé lístky přímo z půdy. U konvalinky jsou to vždy dva listy proti sobě, které rostou ze stonku.

Typické znaky medvědího česneku

 • přízemní zelená rostlina, vyskytující se v houfu na velkých plochách v lese,
 • výšku má od 10 do 45 cm,
 • listy jsou dlouhé 10 až 12 cm a široké od 2 do 5 cm,
 • pro medvědí česnek je typická jeho vůně a chuť po česneku, která je mírnější než u klasického česneku.

Jak pěstovat medvědí česnek

Kromě toho, že se medvědí česnek běžně vyskytuje divoce v přírodě, lze ho také úspěšně pěstovat na zahrádce, a to i jako okrasnou bylinu. Víte, kam ho zasadit? Nejlepším stanovištěm pro něho bude místo někde v polostínu, klidně ho můžete zasadit i pod ovocné stromy, keře či pod okraj živého plotu, kde se mu bude dařit. Nemusíte se bát ho nasadit i v severní části zahrady, kam slunce tak často nesvítí. Přesně taková místa má rád.

 1. Semena lze sadit od října do března přímo do půdy na zahradě.
 2. Cibulky se sadí naopak koncem léta v srpnu nebo září.

Prvním rokem po výsadbě ještě není možné očekávat, že sklidíte hromadu medvědího česneku. Úroda bude až následující rok, protože chvíli trvá, než se byliny hezky na záhoně rozrostou. Ale pozor – medvědí česnek se poměrně dobře množí, je nenáročný na pěstování, tak ať se vám na zahradě nepřemnoží. Pak je totiž problémem se ho zbavit.

Zdroj foto: pixabay.com, Autor: Wildfaces – https://pixabay.com/photos/bear-s-garlic-wild-garlic-herbs-3289583/

Kdy se sbírá medvědí česnek?

Málokterou léčivou bylinu lze využívat po celý rok. Tak je to i s medvědím česnekem. Chcete-li získat jeho léčivé účinky, je třeba takto učinit v poměrně krátkém období od konce března či začátku dubna do konce května. Pak totiž listy a stonek rostliny po odkvětu hnědnou a shnijí.

Při samotném sběru medvědího česneku si musíte počínat opatrně, abyste ze země nevytrhli rostlinu i s cibulkou.

Zpracovat medvědí česnek jde na mnoho způsobů, za studena i vařený:

 • nejlépe je ho čerstvý nakrájet do salátu nebo pomazánky,
 • lze z něho vyrobit pesto,
 • můžete ho zamrazit nebo sušit,
 • chutný je jako příloha k hlavnímu jídlu s masem,
 • je z něho výborná polévka,
 • doplní také těstoviny a používá se i při výrobě domácích sýrů.

Jak uchovat medvědí česnek

Je častou otázkou těch, kteří chtějí využít léčivých účinků i výborné chuti medvědího česneku, jak je to s jeho uchováváním na horší časy. Krátce je možné utrhnout listy i se stonkem a dát do sklenice s vodou, kterou umístíte do ledničky. Čerstvý má medvědí česnek nejvíce vitamínů. Takto vydrží pár dnů.

Můžete ho však i sušit za cenu ztráty některých vitamínů. Další variantou uchování byliny je její zmrazení, které je k vitamínům šetrnější než sušení.

Medvědí česnek v kuchyni

Jak již bylo zmíněno, medvědí česnek je také velkým pomocníkem v kuchyni. Pokud nemáte představu, co se z této bylinky dá vyrobit, přinášíme vám pár inspirací na skvělé recepty:

Vyrobte si pesto z medvědího česneku

Čerstvý medvědí česnek se hodí na výrobu zelené omáčky, jejíž italský název je pesto. V původním receptu je sice použitá bazalka, ale vy ji klidně nahraďte medvědím česnekem.

Postup přípravy:

 1. Na přípravu pesta je nutné čerstvě natrhanou bylinu pořádně umýt a zbavit špíny.
 2. Pak ji dáte do mixovací nádoby a tyčovým mixérem rozmixujete na kaši, kterou doplníte solí a olivovým olejem.
 3. Pesto naplníte do sklenic, uzavřete a skladujete ve sklepě nebo v lednici, kde vydrží asi po dobu dvou týdnů.
Zdroj foto: pixabay.com, Autor: Couleur – https://pixabay.com/photos/pesto-bear-s-garlic-bärlauch-pesto-2228269/

Pomazánka z medvědího česneku

Protože na jaře není vitamínových pomazánek nikdy dost, určitě si jednu připravte i z medvědího česneku.

Postup přípravy:

 1. V misce rozetřeme 1 balení měkkého tvarohu s máslem nebo rostlinným tukem typu Flora, Rama, Perla.
 2. Doplníme několika lžícemi mléka nebo i zakysané smetany, pepřem, solí a mletou sladkou paprikou.
 3. Nakonec vmícháme nadrobno nasekaný umytý medvědí česnek.
 4. Hotovou pomazánku natřeme na celozrnný chléb.

Polévka z medvědího česneku

Jarní jídelníček můžete zpestřit chutnou a zdravou polévkou z medvědího česneku, která vám nezabere příliš času.

Postup přípravy:

 1. V hrnci dozlatova osmažíte nadrobno nakrájenou cibulku.
 2. Zalijete vodou a přidáte nakrájené omyté a oloupané brambory, které doměkka uvaříte.
 3. Až jsou brambory měkké, přidáte umytý a nakrájený medvědí česnek.
 4. Pak vše rozmixujete tyčovým mixérem.
 5. Doplníte solí, muškátovým oříškem a smetanou.
 6. Ihned podáváte.
Zdroj foto: pixabay.com, Autor: RitaE – https://pixabay.com/photos/potato-soup-potato-soup-2152254/

Léčivé účinky medvědího česneku

Již naši předkové věděli, jak zdravý je medvědí česnek. Na jaře neměli na rozdíl od nás dostatek vitamínů a museli si najít vhodné alternativy přímo v přírodě. Medvědí česnek proto využívali i jako léčivou rostlinu, která jim pomáhala s řadou neduhů.

Medvědí česnek je bohatý na obsah vitamínu C, který patří k důležitým antioxidantům a zároveň posiluje imunitní systém. Zvláště na jaře je to velmi podstatná vlastnost, kdy je lidský organismu po dlouhé zimě oslabený.

Trpí-li někdo na časté nachlazení a nemoci horních i dolních cest dýchacích, pak medvědí česnek může použít při jejich léčbě. Pomáhá také při bolestech hlavy a migréně.

Kardiovaskulární choroby si většinou žádají úpravu životního stylu, což obnáší mimo jiné do svého jídelníčku zařadit zdravé potraviny. Jednou z nich je i medvědí česnek, který má na kardiovaskulární systém velmi pozitivní vliv. S tímto úzce souvisí i problémy s křečovými žilami. Jestliže na ně trpíte, tak medvědí česnek by u vás v kuchyni neměl chybět, protože pomáhá proti trombóze a zlepšuje průtok krve žilami a cévami.

Někoho zlobí trávení, průjmy nebo naopak zácpa. Příjemné to není a medvědí česnek by mohl pomoci. Jeho kladné účinky na trávicí soustavu už znali i naši předkové. Někteří léčitelé uvádějí medvědí česnek jako léčivou rostlinu v prevenci rakoviny tlustého střeva.

Současně je možné tuto jarní bylinu použít při detoxikační kůře, pokud potřebujete svůj organismus očistit od škodlivých látek. Je ovšem třeba začít brzy z jara, kdy jsou účinky medvědího česneku největší.

Medvědí česnek by neměl zůstat stranou vašeho zájmu, pokud se zajímáte o zdravé stravování. Nabízí spoustu výhod, které je škoda nevyužít.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací