Včely jsou pro přežití člověka důležité. Proč je musíme chránit?

Kdyby včely vyhynuly, na planetě by ubylo až 80 % kvetoucích rostlin, a to by mělo fatální důsledky i pro lidstvo. Krom toho, že jsou to skvělí opylovači, vytvářejí med a jiné včelí produkty, jež jsou pro nás prakticky také nepostradatelné. Proto je velmi důležité, abychom včely chránili a nesnažili se je za žádnou cenu likvidovat.

včely
Zdroj foto: Sushaaa / Shutterstock.com

Hierarchie včel

Včela je zvíře, které žije podobně jako člověk ve společenstvu – a má svou kastovní hierarchii. Zpravidla toto společenství tvoří jedna matka, nespočet dělnic a trubci. Všichni jsou však na sobě velmi závislí a nedokážou bez sebe fungovat. Práci v úlu mají rozdělenou:

  • Matka – klade vajíčka a obnovuje tak včelstvo.
  • Trubec – oplodňuje mladé matky a zahřívá včelí plod.
  • Dělnice – donáší potravu do úlu, z nektaru zpracovávají med, konzervují pyl, staví plástve či celkově uklízí a střeží úl.

Doporučujeme: Přečtěte si více o chování včel

Včely jsou věrné své rostlině

Největší přínos, který včely mohou lidstvu poskytnout, je opylování rostlin. Kdyby včely vyhynuly, lidé by nejspíš začali strádat hlady, protože by vyhynulo až 80 % všech kvetoucích rostlin – a z toho minimálně 35 % jedlých. Věděli jste, že včely jsou v době, kdy sbírají nektar z rostlin a opilovávají, vždy věrny jednomu konkrétnímu druhu rostliny?

Bez včel by vymizely i některé živočišné druhy

Kdyby včely vymřely, na světě by začaly notně převažovat rostliny, které jsou takzvaně větrosnubné. Toto by bohužel mělo i za následek vyhynutí některých živočišných druhů. Tím by se narušil prakticky celý potravinový řetězec a opět by to odnesli lidé, jako koneční spotřebitelé rostlinné i živočišné stravy. Celá biodiverzita ve volné přírodě by se nadobro vytratila – vznikl by chaos a boj o jakoukoliv potravinu.

Včelí produkty

Včely však přinášejí do našeho života daleko více, než je jen opylování rostlin. Lidé hojně využívají jejich produkty. Hlavně med a včelí vosk neboli propolis. Tyto produkty se využívají nejen v potravinovém, ale také v kosmetickém a zdravotnickém průmyslu. Krom toho, že je med vynikající přírodní sladidlo, tak se například využívá:

  • proti zažívacím potížím,
  • ke snížení bolesti peptických vředů,
  • k posílení srdce,
  • jako přírodní projímadlo.

Včely dokážou najít výbušniny

Ještě existuje jedna speciální vlastnost včel, o které se moc nemluví, ale přesto existuje. Tato zvířata mají skvěle vyvinutý čich. Proto se používají k hledání škodlivých látek jako je olovo nebo mangan, ale lidé je používají i k odhalení výbušnin nebo drog. Včely, které hledají tyto látky, jsou speciálně cvičené a s vidinou odměny, ji vždy spolehlivě najdou. Nyní například tato zvířata hledají miny v bývalé Jugoslávii.

Desítky milionů let trvalo, než se mezi včelami a rostlinami vytvořila tak dokonalá symbióza, ale lidé ji svým chováním dokážou velmi rychle ničit. Proto bychom je všichni měli chránit a neznečišťovat tolik životní prostředí, jinak za chvíli zahubíme i sami sebe.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.