Ovoce liči. Jaké má léčivé účinky, pěstování a využití v receptech

Malá velikost, sladká chuť a tvrdá slupka načervenalé barvy. Liči je i v českých domácnostech stále více oblíbené ovoce, které vás zaujme specifickým vzhledem i neodolatelnou chutí.

liči
Zdroj foto: vm2002 / Shutterstock.com

Jaká pozitiva pro lidské zdraví přináší toto chutné ovoce a proč se vyplatí jej pěstovat doma?

Co je liči?

Liči je drobné ovoce se sladkou chutí, která vás nadchne hned při prvním soustu. Určitě si jej oblíbíte vy i vaše děti, zařadí se tak do vašeho klasického jídelníčku a vylepší tak každý váš dezert i sladký moučník. Co všechno vám ovoce přinese za pozitiva a proč je dobré toto ovoce konzumovat?

Původ liči

Liči čínské původně rostlo v Asii, zejména v Indočíně, Vietnamu, Taiwanu a Číně. Jedná se o nejčastější rostlinu s jedlými plody z čeledi mýdelníkovitých. V obchodech ho najdete pod známým jménem liči, jeho pravé jméno je však dvouslivák lahodný.

Oválný tvar s načervenalou a velmi tvrdou až pichlavou slupkou skrývá bělavé dužnaté ovoce, co je velmi chutné, sladké a také šťavnaté. Pod dužinou naleznete ještě tvrdé, hnědé semeno, které není jedlé. Slupka jde oloupat jednoduše, a tak vám příprava sladké pochoutky nezabere příliš času. Díky šťavnatosti a sladké chuti se často používá v exotické kuchyni, a to nejen při přípravě dezertů či moučníků.

Tip: Mezi oblíbené ovoce se pomalu dostává také Hurmikaki. Jaké má účinky a dá se pěstovat u nás?

Jak si na liči pochutnáte?

V regálech obchodů můžete liči nejčastěji najít v kompotované podobě, kde práci oloupání udělal už někdo za vás. Kompotované liči je velmi chutné, zachovává i svou šťavnatost. Pokud však preferujete u ovoce čerstvost, je třeba si hlídat různé akce, které v běžných supermarketech bývají. V takové dny totiž najdete mezi ovocem a zeleninou také liči.

Při výběru dbejte na to, aby bylo ovoce křehké a správně zralé. Většina druhů ovoce sice může dozrát ještě u vás doma, v košíku na ovoce, to však u tohoto ovoce neplatí. Exotické ovoce totiž jen málokdy dozraje ještě po utržení ze stromu či keře.

  • Skvělou volbou je také ovocný salát, kde hlavní roli hraje liči. Smícháním různých druhů ovoce, zejména těch exotických, připravíte chutnou svačinu do horkých letních dnů.
  • Liči, ať už kompotované nebo čerstvé, je také vhodným doplňkem k letním koktejlům nebo jiným alkoholickým nápojům.

Jestliže budete mít dostatek tohoto skvělého ovoce, můžete z něj zkusit vyrobit šťávu, která bude skvělým zdrojem nejrůznějších vitamínů.

ovoce liči
Zdroj foto: denio109 / Shutterstock.com

Účinky liči na zdraví

Zvlášť v dnešní době je nutné dbát na vlastní obranyschopnost a celkovou imunitu, která vás ochrání před každou nemocí, virem i bakterií. Liči patří mezi ovoce, které vám dodá dostatek vitamínů i dalších důležitých látek pro celkové zdraví člověka.

Slouží jako účinný antioxidant, jenž vám pomůže s vyčištěním celého těla a nastartovat ho tak do dalšího období. Vedle plodu jsou zdraví prospěšné také listy liči. Ty mohou mít dokonce analgetické nebo protizánětlivé účinky, a tak se vyplatí konzumovat i jeho listy v případě zánětů i preventivně.

Je také skvělé pro funkci nervového systému a vhodný je také pro diabetiky pro srovnání hladiny cukru v krvi. Pomůže s lepší funkcí metabolismu, a dokonce umí snížit vysoký krevní tlak. Kromě toho je vysokým zdrojem:

  • vitamínů C, D a E,
  • fosforu a hořčíku,
  • draslíku a sodíku,
  • vápníku.

Pěstování liči doma

Přestože si v našich českých podmínkách jen sotva vypěstujete velký strom, který plodí jedno ovoce za druhým, může vám tento ovocný strom přinést mnoho pozitivních účinků i do vašeho domova. V jeho nejlepších podmínkách může strom dosáhnout až desetimetrové výšky a dožít se několik stovek let.

Zajímavá rostlina, kterou rozhodně liči je, rozhodně ozvláštní váš interiér. Stačí vzít semeno, jenž je ukryté uvnitř plodu, a zasadit jej do písku s velkou vlhkostí. Po měsíci se již všimnete klíčení, kdy můžete přesunout semeno do dobře propustné zeminy. Nezapomeňte na neustálou vlhkost, ideální teplotu 20 °C a občasné hnojení.

Máte liči také rádi?

Zdroj: webmd.com


Další oblíbené ovoce

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.