Kustovnice čínská (goji): Pěstování, konzumace, účinky

Kustovnice čínská pochází z Himalájí, oblíbená je hlavně pro své červené plody, které mají řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Jedná se o keř, který si můžete vypěstovat i v našich podmínkách. Je třeba dodržet jen několik podmínek, aby se této rostlině dařilo v této zeměpisné šířce.

Kustovnice čínská, goji
Zdroj foto: Soyka / Shutterstock.com

Pěstování kustovnice čínské

Kustovnice čínská se řadí mezi ovoce. Můžete si ji vypěstovat i doma. Přečtěte si, jak ji konzumovat a jaké má pozitivní účinky na náš organismus.

Sázení kustovnice – Vyberte vhodné místo

Vzhledem k tomu, že se jedná o keř se skvělou schopností rozrůstat se, je třeba vybrat vhodné místo již při výsadbě.

  • Kustovnice dosahuje až tří metrů, snadno tak pokryje mnoho prostoru.
  • Proto je dobré vysadit ji dále od ostatních rostlin. Hodí se tak spíše do velkých zahrad.
  • Samozřejmostí by měl být také pravidelný řez, díky kterému přizpůsobíte tvar keře.

Péče o goji není složitá, ovšem kvalita plodů se odvíjí od množství živin a vláhy v půdě. Důležité je také odstraňovat uschlé a poničené větve, aby rostlina mohla co nejlépe využívat přijaté živiny.

Konzumace plodů kustovnice činské

Jestliže se rozhodnete pro pěstování kustovnice, na plody se můžete těšit v období října. Goji lze konzumovat přímo čerstvé, či případně sušené. Po usušení plody můžete využívat do různých pokrmů. Jejich využití je opravdu široké, přidat je lze všude tam, kam byste si dali i jiné sušené ovoce. Pro skvělý začátek dne je nejlepší přidat hrst goji do cereálií či různých kaší. Ovšem využijete i při pečení koláčů, muffinů a podobně.

Kustovnice čínská
Zdroj foto: AMG_PHOTO / Shutterstock.com

Co obsahuje kustovnice?

Plody kustovnice čínské jsou bohaté na mnoho látek, co jsou pro lidský organismus prospěšné. Jedná se například o aminokyseliny. Dále však obsahuje vitamíny, zejména ze skupiny B, také vitaminy C, E, A. Z minerálních látek je výrazně zastoupen zinek, selen, či třeba vápník, hořčík a železo.

Goji byste tak měli zařadit do svého jídelníčku, jelikož jsou přírodním zdrojem nezbytných látek. Zajímavostí je, že plody obsahují také betasisterol, který je známý protizánětlivými účinky. V plodech kustovnice najdeme i germanium, jedná se o prvek využívaný například při léčbě rakoviny, vysokého tlaku či chronické únavy.

Pozitivní účinky kustovnice čínské

Díky svému složení goji významně ovlivňuje zdraví.

  • Dokáže dodat energii a ulevuje od celkového napětí a stresu. Kromě toho však pozitivně ovlivňuje i orgánové soustavy.
  • Stará se o správnou funkci imunitního systému a také ledvin a jater.
  • Oceníte i řízení hladiny cholesterolu a krevního cukru.
  • S tím souvisí i pozitivní vliv na srdce a celkově kardiovaskulární systém.

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů plody kustovnice chrání tělo před přirozeným stárnutím vlivem volných radikálů. Zařazením těchto plodů do jídelníčku pomůžete vašemu zdraví.

Sušené plody kustovnice můžete koupit v každém větším obchodě. Již v pár plodech je obsažena významná dávka řady nezbytných látek pro naše tělo. Goji je navíc skvělá také pro hubnutí, jelikož zrychluje metabolismus.


Další oblíbené ovoce

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.