Lesní ovoce vám pomůže proti zánětům a doplní dostatek vitamínů

Nejčastěji lesní ovoce můžete koupit v obchodech, dostatek jich na konci léta najdete také v lesích nebo na okraji cest. Lesní ovoce je plné vitamínů i důležitých složek pro lidské zdraví, proto se veškeré druhy tohoto ovoce výrazně doporučují. Podívejte se, které druhy lesního ovoce jsou pro lidské zdraví nejlepší a v které oblasti vám mohou pomoci.

lesní ovoce
Zdroj foto: Bojsha / Shutterstock.com

Mezi oblíbené lesní plody patří:

  • jahody,
  • maliny,
  • borůvky,
  • brusinky,
  • ostružiny.

Tyto druhy lesního ovoce jsou velmi prospěšné pro lidské zdraví zejména díky schopnosti odstranit veškeré záněty z těla. Lesní plody vám také pomohou doplnit mnoho vitamínů a zdravých složek, které jen těžko klasickou stravou do těla dostanete.

Lesní jahody jsou plné vitamínů

Mezi nejběžnější lesní plody patří jahody. Malé a sladké jahůdky najdete především na okrajích lesa, kde mají k dozrání dostatek slunečního světla a zároveň ochranu před prudkými povětrnostními podmínkami. Lesní jahody mají vysoký obsah vitamínu A, C, E, B a K. Najdete v nich také kyselinu listovou, omega-3 mastné kyseliny, draslík, hořčík nebo mangan.

lesní ovoce, maliny, jahody
Zdroj foto: Bojsha / Shutterstock.com

Borůvek je v českých lesích nejvíce

Snad v každém lese na českém území najdete trs borůvčí, na němž v létě najdete mnoho sladkých a zdravých plodin. Borůvky si můžete jít nasbírat vy sami, stačí vyrazit ve správný čas do blízkého lesa. V borůvkách najdete vysoký obsah:

  • draslíku a hořčíku,
  • mědi, zinku a železa,
  • vitamínu A, C a B,
  • kyseliny listové a citronové.

Díky tak skvělému složení vám borůvky pomůžou v případě problémů se zažíváním či průjmem. Skvěle funguje také na zlepšení zraku nebo zprůchodnění cév. Borůvky můžete jíst samotné nebo je tepelně upravit, své blahodárné účinky se teplem neztratí.

Brusinky jsou skvělým lékem na záněty

Mezi ty nejlepší přírodní léky na záněty močových cest nebo ledvin určitě patří brusinky. Ty se sice v českých lesích objevují, ne však tak hojně jako například borůvky. Brusinky jsou skvělým antioxidantem, najdete v nich také velké množství vitamínů A, C a E. Blahodárné účinky brusinek jsou podpořené také díky obsaženému vápníku, fosforu, draslíku, hořčíku a kyseliny šťavelové.

lesní ovoce
Zdroj foto: Julia Metkalova / Shutterstock.com

U malin vám prospějí plody i listy

Maliny se mohou pyšnit vysokým obsahem vitamínů C, E a B, jsou bohaté také na beta karoten, hořčík, draslík i kyselinu listovou. Na lidské tělo působí jako perfektní antioxidant, a tak se tyto lesní plody mohou stát skvělým prostředkem při detoxu.

Vedle sladkých malin můžete využít i účinnou sílu listů maliníku. Ten má blahodárný dopad na úpravu menstruačního cyklu, pomáhá ženám s otěhotněním a nastavením ovulace i se zmírněním menstruačních bolestí. Tuto účinnou bylinu můžete použít snadno zalitím listů maliníku horkou vodou.

Ostružiny jsou skvělým antioxidantem

Ostružiny jsou svým vzhledem i účinky velmi podobné malinám. Tyto lesní plody najdete na větších keřích, plody jsou po dozrání velmi tmavě růžové, až do černa. V ostružinách najdete hodně vitamínu C a B, jsou bohaté na železo, vápník i fosfor.

Toto lesní ovoce milují dospělí i děti pro jeho sladkou chuť, do vašeho jídelníčku je zařaďte častěji kvůli skvělým účinkům na lidské zdraví.


Další oblíbené ovoce

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.