Mučenka: Jak ji pěstovat a kdy konzumovat plody?
Mučenku můžete znát také spíše pod názvem maracuja. Je to stálezelená exotická popínavá rostlina, co má ráda teplo a světlo. Mučenka má stálezelené listy a exotické bílo-fialové květy. Její plody jsou malé s tvrdou a hladkou slupkou, pod níž se skrývá až 200 tmavých semínek.

Pěstování mučenky
Pokud mučenku sázíte v horkých oblastech, volte polostín, v ostatních případech ale určitě saďte na nejvíce slunné stanoviště. Není náročná na pěstování, bude jí stačit půda s pH v rozmezí 6,5-7,5. Je potřeba ji dostatečně zalévat.
Sázení mučenky
- Připravená semena ponořte na dva dny do teplé vody, aby dostatečně nabobtnala.
- Následně sázejte do hloubky zhruba půl metru.
- Aby vyklíčila, potřebují teplotu okolo 23 °C, jelikož se jedná o subtropickou rostlinu.
- 1x týdně ji přihnojte tekutým hnojivem. Až bude dostatečně vzrostlá, hnojiva uberte.
Jak se o mučenku starat?
V létě ji pěstujte klidně na přímém slunci na balkoně – díky popínavosti se často sadí do závěsných květináčů a pravidelně zalévejte do misky. Také bude ráda, pokud ji budete rosit. Krásně se jí bude dařit také ve skleníku.
Na zimu ji přestěhujte do prostoru, který má teplotu do 15 °C a zalévejte minimálně. Jenom dejte pozor, aby vám neuschla. Pokud by byla mučenka na zimu v teplejším prostoru, mohlo by to způsobit výskyt mšic a dalšího nepříjemného hmyzu.
Až vám vyroste do výšky tří metrů, ostřihněte ji zhruba na jeden metr, aby se mohla dále bez problémů rozvětvovat. Rozmnožujte řízkováním.

Plody mučenky
Plody mučenky mají příjemnou sladkokyselou exotickou chuť. Mají v průměru 10 centimetrů, jsou modré až purpurové. Dokážou pomoci na stres, úzkosti, nervové vypětí a další podobné situace. Zároveň je dobré ji užívat při nespavosti či menstruačních potížích.
Pěstujete si doma mučenku?
Další oblíbené ovoce