Vysoký krevní tlak: Jak ho snížit přirozenou metodou?

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze může znamenat hrozbu pro celé tělo, ale hlavně naše srdce. Je to docela nenápadný problém, většinou na něj narazíte totiž až na lékařské prohlídce, jelikož jeho příznaky můžete přisuzovat stresu z práce, vypětí a ostatním faktorům, které běžný den provází prakticky každého z nás.

Zdroj foto: Stock-Asso / Shutterstock.com

Na vysoký krevní tlak vám lékař předepíše medikaci, nicméně je dobré se pokusit jej snížit i přirozeně. Jak na to?

Pohyb je základem úspěchu

Nejenom na snížení vysokého tlaku, ale také celkově pro svůj organismus a životní styl uděláte dobře, pokud si budete dopřávat pravidelný pohyb. Je jasné, že pokud máte sedavé zaměstnání, může to být těžké, ale i v tomto případě se najdou „kličky“, jak se hýbat. Vyhýbejte se třeba výtahům, ráno si do práce udělejte procházku, pokud dojíždíte, zaparkujte dál od kanceláře a zbytek cesty dojděte po svých.

Pozor ale na to, jak je váš tlak vysoký. Pokud hodně, nedoporučuje se velká sportovní aktivita, jako je například každodenní návštěva fitka. Je dobré si dopřát alespoň slabý pohyb 5× týdně – projeďte se na kole, běžte s dětmi na procházku či si zahrajte nějakou kolektivní míčovou hru, jako je například volejbal.

Nepřehánějte to se solí

Je známo, že v soli je velké množství sodíku, který je pro naše tělo ve velkém množství škodlivý. Pokud máte rádi slaná jídla, nemusíte hned házet flintu do žita, stačí prostě v obchodě sledovat, kolik obsahu sodíku mají nabízené možnosti solí a vybrat tu „nejlepší“. Samozřejmě sledujte obsah sodíku také ve vámi nakupovaných potravinách. Sůl je také možno nahradit kořením nebo třeba bylinkami.

Zdroj foto: jeffy11390 / Shutterstock.com

Nádech – výdech

Je známo, že krevní tlak stoupá, pokud se člověk dostane do nějaké stresové situace. Tělo tak reaguje na přetížení „systému“ a mozek se připravuje na to, že bude muset s něčím bojovat. Všimněte si, že když máte nervy, váš dech i tep se zrychlují. Uvědomte si tuto situaci a zklidněte své tělo i mozek tím, že budete zhluboka dýchat. Tak „přelstíte“ organismus a dáte mu najevo, že je všechno v pořádku – i když to tak ve skutečnosti není. Zklidníte se tak rychleji a stresové situace zvládnete více v pohodě, čímž přirozeně klesne i váš tlak.

Vsaďte na brambory

Pokud přemýšlíte, jakou si udělat k obědu přílohu, vždy vsaďte na brambory. Ty jsou totiž významným zdrojem draslíku, který je skvělým bojovníkem proti hypertenzi. Doporučená dávka je 2 000 až 4 000 mg draslíku denně.

Pokud brambory nejsou zrovna vaše nejoblíbenější potravina, existují samozřejmě i další, které mají vysoký obsah draslíku, jako například:

  • banány,
  • sušené ovoce,
  • hrášek,
  • batáty,
  • meloun,
  • pomerančová šťáva,
  • rajčata,
  • fazole a další.

Dopřejte si pravidelný relax

V dnešní nepříznivé době nemá nikdo z nás moc čas, a ani myšlenky na relax. Což je samozřejmě naprosto špatně. Stačí i třeba 15 minut denně si dopřát čas pro sebe. Lehněte si, pusťte relaxační hudbu, napusťte si vanu a zapalte svíčky – prostě vypněte a na nic nemyslete. Vnímejte jenom tóny hudby a představujte si je třeba na notové osnově, jak skáčou nahoru a dolů. A stejně to bude i s vaší tlakem – bude se pohybovat pěkně dolů. A to přeci potřebujete. Ale nezapomeňte na pravidelnost této relaxační chvilky!

Zkuste alespoň něco z našeho seznamu a zapisujte si váš tlak. Dnes již nemusíte složitě vytahovat tlakoměr pokaždé, když potřebujete. Na trhu je množství chytrých hodinek, které vám změří tlak prakticky okamžitě – a také vás upozorní, pokud se nebezpečně zvyšuje. Existují i cenově opravdu dostupné varianty, tak hurá do toho a nedejte hypertenzi šanci. Buďte prostě zdraví.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.