Provence styl bydlení: Přeměna obyčejné kuchyně v romantickou krásku

Je-li vašemu srdci blízké žít v klidném, harmonickém prostředí, kde převažuje bílá barva jen lehce oživená přírodními tóny jemných pastelových barev, pak styl Provence bude pro vás tím pravým. 

Nedávno jsme si ve článku O rustikálním bydlení povídali o vzrůstajícím zájmu lidí žít ve spojení venkova, lesa, přírody a moderního stylu žití.

Styl Provence je podobný a přece jen jiný. Nespojuje venkov a přírodu s modernou, ale naopak, místo moderny zde dominuje něco, čemu se dnes říká “vintage”. Vintage neboli starožitnosti či věci po babičce. Jde o jeden z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších stylů v bydlení. Lidem dodává pocit tepla, útulnosti a klidu. A to všechno se snoubí s krásou středozemního moře a omamnou vůní levandule, jehož synonymem je právě francouzská Provence.

provence styl bydlení
Zdroj foto: Alex Studio / Shutterstock.com

Pokud máte radí klid, harmonické prostředí a okolo sebe bílé a pastelové barvy doplněné o levandule tak je pro vás provensálský styl to pravé ořechové. Provence styl je jeden z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších stylů v bydlení.

Samotné slovo provence vyjadřuje slunce, klid, víno a levandule, což samo o sobě zaručuje hezkou a uvolněnou atmosféru.

Provence je láska na první pohled

Když se řekne Provence, vybaví se nám nekonečně dlouhé lány opojně vonící levandule ve slunné části jihovýchodní Francie. Nelze ji navštívit a nezamilovat se do ní. A právě po této oblasti je pojmenovaný styl bydlení, o němž bude dneska řeč. V Provence stylu se snoubí elegance, romantika a něha. Nejhlavnějším znakem je jednoduchost s nádechem nostalgie.

Romantika provence ve vaší kuchyni

Ukážeme vám, jak si v provensálském stylu zařídit kuchyň. Kuchyně je místnost, v níž trávíme podstatnou část svého života. Je srdcem našeho domova a srdce si přece zaslouží mimořádnou péči.  Vdechněte proto kuchyni nový život inspirovaný krásami Provence.

Barvy jako připomínka krás Provence

Nejtypičtější barvou je bílá a hned po ní následuje smetanová a vanilková. Provence se ale vyznačuje i dalšími barvami, jež vám přenesou kus slunné Francie až do vaší nové kuchyně a navodí v ní harmonii a pohodu. Využijte zbarvení levandulového pole a zkombinujte základní barvy s barvou lila. Nebo třeba s azurovou, stejnou jako je barva moře. Světle zelená vám zase připomene louky či vinice a béžová barva vám bude evokovat nádherné kamenné domky.  

provensálské doplňky
Zdroj foto: liatris / Shutterstock.com

Příroda, to je volnost, vzdušnost, krása

Kuchyň ve stylu Provence se spíše hodí do venkovského domku než do města, ale s troškou fantazie si ji lze vytvořit i v panelákovém bytě. Základními materiály jsou přírodniny, jako je dřevo, kámen, cihly, keramika a taky textilie z bavlny nebo lnu. Začněme dominantou každého pokoje, tedy nábytkem. Ten by měl být vyrobený z masivu a laděn do 3 základních barev. Na dvířkách může být použita jednoduchá zdobnost, jako např. frézované drážky či rámeček. Prosklená dvířka dodají nábytku vzdušnost. Chcete-li být úplně „in“, pak pořiďte nábytku tzv. patinu, dodávající věcem roky. Z nového nábytku se stane rázem omšelý, a čím více, tím lépe. Punc dokonalosti pak dodají stylové úchytky. Mohou být keramické, porcelánové nebo kovové, rovněž opatřené patinou.

Výbavu najdete v obřích obchodních centrech i nejzapadlejších bazarech

Máte-li to štěstí a vaše kuchyně je větších rozměrů, pak neváhejte a pořiďte si oblíbený prostorový „ostrůvek“. Získáte tím další pracovní prostor a možnost nad něj zavěsit atraktivní rošt na náčiní a ten ještě přizdobit zavěšenými látkovými pytlíčky s voňavými sušenými bylinkami či houbami. Provensálský styl si žádá otevřené police, ve kterých se bude vyjímat třeba právě nádobí po babičce. Pokud jej nemáte, pak se můžete poohlédnout po různých bazarech nebo starožitnostech, určitě na něco hezkého natrefíte.

Velkou měrou podtrhnou osobitost kuchyně také spotřebiče v rustikálním stylu, jež se už dnes běžně dají sehnat v obchodní síti. Ač se tváří zastarale, svými funkcemi si v ničem nezadají s těmi moderními.

Pokud je kuchyně místností, v níž se vaše rodina schází u jídelního stolu, je čas zamyslet se nad jeho výběrem. Měl by být dřevěný a pořádně bytelný, stejně tak jako židle. Dovoluje-li vám to dispoziční řešení místnosti, pak bude vaší kuchyni slušet i klasická dřevěná lavice pro pohodlné sezení u stolu. Vše by samozřejmě mělo ladit ke kuchyňské lince, jak materiálově, tak designově. Případné další volné prostory v kuchyni můžete ještě vyplnit různými komodami či otevřenými policemi.

provensálský styl bydlení
Zdroj foto: Oksana.Bondar / Shutterstock.com

Smysl pro krásu i detail provence

Doplňky dodají vašemu domu něžnost i nostalgii. Těmi totiž provensálský styl doslova hýří. A co může být takovým doplňkem? Téměř vše, co je milé vašemu srdci. Mohou to být různé ošatky z proutí, košíky, náčiní ze dřeva, ale také různé pytlíčky, ozdobné i bylinkové, prostírky, podkafíčka, ubrusy, závěsy, polštářky všech tvarů, podsedáky, prostě cokoliv, co činí domov domovem a vzbuzuje příjemné emoce. Styl Provence upřednostňuje přírodní či romantické vzory. Oblíbeným vzorem bývá samozřejmě levandule a hned potom slunečnice či luční kvítí.

Poslední tečku udělá váza po babičce naplněná zahradními či lučními květy a tím bude venkovský charakter vaší nové kuchyně vyladěn k dokonalosti.


Tipy na další styly bydlení

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.