Etno styl bydlení: Jaké prvky by vám doma neměly chybět?

Etno styl bydlení má velmi dlouhou tradici, jeho kořeny bychom nalezli už v antice. Cestovatelé si totiž vždy přiváželi ze svých cest nejrůznější suvenýry, které jim pak zdobily domov.

etno styl bydlení
Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Připomínali si tak své cesty a dálky, které navštívili. I my dnes si ze svých cest přivážíme nejen suvenýry, ale mnohdy i inspiraci. Zaujala vás Asie nebo třeba černá Afrika? Vybavit si domov v etno stylu není věda, dodržovat ale musíte několik pravidel.

Co etno styl je a co představuje?

Etno styl symbolizuje určitý národ, jeho tradice a vše, co je pro něj typické. Domov vybavený v etno stylu je poutavý, má nádech exotiky a všechno je příjemné, prosvětlené, a hlavně přírodní.

  • Nelze určit jednu zemi, která by byla inspirací pro tento styl, může vycházet z mnoha zemí a jejich kultury.
  • Inspirace přichází ale nejčastěji z Asie a Afriky, nicméně etno styl se dá vytvořit i ve stylu americké kultury.
  • Čerpat samozřejmě můžeme i v Evropě nebo Austrálii.

Hodně často se etno styl bydlení ladí do konkrétní podoby indické, japonské, egyptské či španělské kultury, velmi oblíbené jsou i exotické a vzdálené prvky zemí černé Afriky.

Vůně jiných vzdálených etno kultur

Etno styl je hodně specifický, a ne každému učaruje. Doma si můžete vytvořit jen jeden pokoj v tomto stylu, který vám bude připomínat vzdálené země, nebo si dát tu práci a vybavit si tak celý domov. Mělo by být ale dodrženo jedno pravidlo. Každý pokoj by se měl ladit do jedné kultury, nikdy nemíchejte dohromady africké prvky s těmi asijskými a podobně.

Zcela by se tak vytratilo nejen kouzlo, ale jednotlivé kousky by do sebe ani dobře nezapadaly. Až budete vědět, kterou vzdálenou zemi si budete chtít doma připomínat denně, snažte se sehnat všechny prvky a dekorace spojené s touto zemí. Jaké prvky a materiály etno styl jednoznačně vystihují?

Přírodní i zvířecí vzory etno stylu

Mezi nejpopulárnější patří orientální, indický a také africký etno styl. Zkuste si vždy vybavit konkrétní zemi. Co si představíte?

  1. Co se týče Orientu, budou to jistě tkané koberce, přírodní látky, různobarevné a vzorované polštáře, deky a textilie, hliněná keramika a podobně.
  2. Dalekou Afriku nám připomínají masky, totemy, zvířecí kůže, sošky, obrazy, kovové lampy, kameny a mušle.

Hledejte tedy výrobky z těchto materiálů, na zeď si můžete pověsit tematické obrázky, a pokud máte prostor, neváhejte si do obývacího pokoje pověsit třeba houpací síť. Každý i ten nejmenší detail se počítá.

Co se týče nábytku a materiálu, vyhledávejte jen kvalitní dřevo a jiné přírodní materiály. Zapomeňte úplně na plast! Ten totiž určitě k etno stylu nepatří.

Zásoba polštářů a dek – to je etno styl

Etno styl evokují i polštáře, deky, přehozy na pohovku, kusové koberce, zvířecí kůže na zemi, zdi či nábytku. Co se týče barevnosti, vybírejte zemité tóny, ale nebojte se i divokých barevných kombinací, k etno stylu ale patří hlavně barvy země, neutrální a přírodní tóny. V tomto ohledu si můžete s barevností interiéru skutečně pěkně vyhrát. Malých dekorativních polštářků si udělejte pěknou zásobu, dejte je všude, interiér bude vypadat útulně.

Nezapomeňte na kytky

Etno styl je i o přírodě, a tu nám v interiéru nahradí zcela jistě pokojové rostliny a květiny. Takže si pořiďte co nejvíce živých rostlin a na zemi si vyhraďte alespoň jedno místo na větší a dominantnější kousek. Může to být třeba palma umístěná ve velkém masivním hliněném, kovovém nebo betonovém květináči. Všechny ostatní květináče samozřejmě náležitě slaďte a pořizujte je všechny z jednoho materiálu.

Nezapomeňte ani na svíčky a světýlka. K etno stylu se hodí jemné a tlumené světlo. Na detailech záleží především, do interiéru si můžete i postupně pořizovat nejrůznější malé sošky, figurky a dekorace.

Zdroj: ceskestavby.cz, etno-chic.com


Tipy na další styly bydlení

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.