Vintage styl ve vaší kuchyni aneb dovolte starým předmětům prožít nový příběh

Hledáte novou inspiraci pro bydlení – a moderní bezduché linie vám nic neříkají? Možná i vám se zalíbí vintage styl ve vaší kuchyni. Styl, který nikdy nezestárne.

Dovolte si nadčasový interiér, ve němž si i staré předměty najdou své jedinečné nové místo, a prožijí tak zcela nový příběh. Jdeme se podívat, jak si zařídit kuchyň ve stylu vintage.

Zdroj foto: 2M media / Shutterstock.com

Vintage není retro

Možná byste měli vědět, že retro a vintage není to stejné. Zatímco ve vintage stylu se pro interiér používají skutečné hodnotné zachovalé předměty, retro vyjadřuje nově vyrobené nebo zrenovované prvky v jiné podobě, než byla jejich původní. I sekretář po babičce si můžete nechat vyšperkovat přesně podle vašich představ. Prvky ve vintage interiéru jsou reálné předměty, co mohou dál vyprávět svůj vlastní osobitý příběh.

Prostor pro vintage kuchyň

Ještě dříve, než budete rozmisťovat vintage dekorace, si musíte prostor pro vaši jedinečnou kuchyň připravit. Ideální je zvolit dřevěnou nebo vykachličkovanou podlahu ve stylu starých časů. Skvěle se hodí i nadčasové parkety. Na strop můžete nechat šikovným truhlářem přimontovat falešné trámy, ty celý dojem ještě umocní. Výmalba bývá nejčastěji bílá, ale bránit se nemusíte ani jiným barvám. Obzvláště efektně vypadá zábalová technika výmalby, která dodá stěnám dynamickou strukturu. Takto si stěny vymalujete pomocí obyčejného hadru, nebo díky speciálnímu válečku.

Zdroj foto: Zastolskiy Victor / Shutterstock.com

Kuchyňská linka bude matná

Nadčasový vintage styl rozhodně nebude mít v sobě nic lesklého. Aby vám vaše místo pro vaření nevyšlo za dva roky z módy, zvolte si kuchyňskou linku v jednotné barvě a dekoru, s matnou úpravou povrchu kuchyňských dvířek. Vsaďte na přírodní materiály, jako je masivní dřevo. Na pracovní desku se nebojte použít dřevo nebo kameninu. Spotřebiče volte vestavěné, aby nerušily dojem kuchyně v tomto stylu. Ohledně barev máte naprosto volnou ruku. Vintage kuchyně se nejčastěji realizují v přirozené barvě dřeva, ale je možno zvolit například i světle modrou nebo bílou.

Starý nábytek s novou duší

Rádi byste do vaší nové kuchyně zakomponovali i vintage nábytek? Možná máte starý sekretář po babičce, nebo si chcete i v novém prostoru dopřát pohled na svou jídelní soupravu. V dnešní době není nejmenší problém váš nábytek zrestaurovat a doladit ho přesně do celkového stylu a barvy vaší nové kuchyně. Je to skvělý způsob, jak si dopřát i v nové životní etapě předměty, ke kterým máte osobní vztah. Poblíž jídelního stolu si tak můžete umístit třeba sto let starý příborník – a celkový dojem bude úchvatný.

Zdroj foto: archideaphoto / Shutterstock.com

Když hrají hlavní roli doplňky

Kuchyně ve stylu vintage dostane ten správný šmrnc až v době, kdy do ji budete zabydlovat. Právě nyní, když už je veškerý nábytek na svém místě, si pořádně pohrajte s detaily. Je na čase do prostoru umístit zachovalé předměty z dob dávno minulých, které dostaly jedinečnou příležitost hrát hlavní roli ve zcela novém prostoru. Do interiéru se skvěle hodí proutěné košíky, ošatky, staré keramické formy a cedníky, formy na pečení a zachovalé starožitné kořenky. Vystavte všechny tyto předměty tak, aby doslova trůnily na svém novém, čestném místě pro hosty.

Zdroj foto: Thomas Bethge / Shutterstock.com

Při vytváření vintage house decor nezapomeňte ani na kvalitní textilie. Do oken se hodí bílé bavlněné závěsy a rolety. Základem by měl být vždy čistě prostřený stůl, na němžbude umístěn velký ubrus a textilní prostírání, spolu se svícnem a květinou. Pocit domova navodí i čalouněná lenoška nebo malá pohodlná křesílka umístěná spolu s malým stolkem poblíž okna.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.