Rustikální styl bydlení nás vrací ke kořenům a dodává naší duši pohodu a klid

Rustikální styl bydlení, nazývaný také venkovský, selský nebo lidový, je spojením přírody, tradic a moderního životního stylu. Jeho podstata vychází z prostého venkovského způsobu života, který v lidech evokuje nostalgické kouzlo starých časů, vzpomínky na dětství, teplo domova, pohodu a klid.

Rostoucí obliba rustikálního bydlení je přirozenou reakcí na dnešní hektickou dobu, jíž jsme vystaveni. Své místo si našel nejen v mnoha chalupách či chatách, ale i v novostavbách či dokonce v městských bytech nebo domech, kde se nejčastěji kombinuje s moderními prvky.

Zdroj foto: sirtravelalot / Shutterstock.com

Návrat ke kořenům

Poslední roky lidé utíkají za rustikálním stylem života z měst na venkov, vracejíc se zpět ke svým kořenům a touze najít tam svůj vnitřní klid. Tento životní styl se neujal pouze u nás, je populární po celém světě.

Pokud se právě nacházíte v období, kdy přemýšlíte nad změnou interiéru a vaším snem je vybudovat domov připomínající prázdniny u venkovské babičky, začtěte se do dalších řádků, v nichž vám ukážeme, jak toho docílit.

Charakteristika rustikálního stylu bydlení

Rustikální styl si bere to nejlepší z venkova a selských stavení. Je to zejména přírodní dřevo, se kterým se nejčastěji pracuje. Může být na podlaze i na obložení stěn nebo stropu. Zajímavý z něho bude nábytek. Masiv je krásný materiál, teplý a domácký, který navozuje velmi příjemnou atmosféru. Patří sice k dražším položkám při zařizování interiéru, ale oplatí se do něho investovat. Při dobré péči vydrží dřevo po dlouhou dobu v pěkném stavu.

Typické prvky rustikálního stylu

  • přírodní materiály,
  • inspirace venkovským životem,
  • světlé barvy v interiéru,
  • řemeslné detaily,
  • dřevěný masivní nábytek,
  • kostkované vzory či květinové motivy.

K rustikálnímu směru bydlení se řadí i styl provensálský, toskánský a dokonce i styl severský, o němž jsme již před časem psali. Každý z těchto stylů má svou regionální odlišnost, ale všechny spojuje přirozenost, jednoduchost a tradice. Typické pro tyto styly je používání výhradně přírodních materiálů a barev.

Barvy v rustikálním stylu

Venkovskému stylu dominuje především barva bílá v kombinaci s ostatními přírodními barvami, kterými jsou:

  • přírodní bílá,
  • písková,
  • béžová,
  • hnědošedá,
  • hnědá,
  • šedá.

Tyto barvy odráží světlo a uklidňují duši. Pokud vám ale tyto světlé barvy přijdou „nudné“, můžete zkusit oživit interiér jednou výraznější barvou z těchto:

  • blankytně modrá nebo tyrkysová – barva připomínající středomořské bydlení Řecka či Chorvatska,
  • pastelově žlutá – slunečnou Itálii,
  • levandulová barva je výrazně spjata s provensálským stylem,
  • červená nebo sytě růžová vám připomene krásy divokého Španělska.
rustikální styl bydlení
Zdroj foto: Rinafoto / Shutterstock.com

Rustikální stavební prvky

Pro venkovský život je typické bydlení v domech cihlových, kamenných nebo v dřevostavbách, jež dávají vyniknout určitým stavebním prvkům. Charakteristické bývají neomítnuté kamenné zdi, podlaha, nejčastěji dřevěná nebo krytá silnostěnnou dlažbou. Pro stropy jsou typické trámy a odkryté krovy, jež bývají tradičně hnědé, ale lze jim dát i barvu bílou, popř. jinou. Velmi důležité jsou okna, dveře a zárubně ze dřeva. Čím starší budou vypadat, tím lépe. Tyto prvky přicházejí v úvahu samozřejmě jen v chalupách a chatách. Falešné trámy v panelácích by nepůsobily moc přirozeně, za to i tam se dá pohrát s vhodnými nátěry zdí.

Jaký zvolit rustikální nábytek

Starodávný venkovský nábytek byl zhotoven z řemeslně opracovaného masivu. V dnešním světě lze využít patiny, která mu dodá „léta“, efektně vypadají také malované ornamenty. K rustikálnímu nábytku patří kredence, almary, příborníky, různé úložné bedny a krabice, komody se šuplíky a prosklené vitríny. Povrch nábytku je vždy matný, ideálně zašlý.

Patina přidá nábytku roky

Babičkovský nábytek míval již svá léta, a proto je potřeba novému nábytku „léta“ dodat. Zde lze využít techniku zvanou „patinování“ či „kartáčování“. Nejlépe se patina uplatní na nábytku z borovice, dubu nebo osiky či cedru. Patinovat můžeme nejen nábytek, ale i dekorace nebo stěny. K tomuto účelu se dá využít i bazarový nábytek, z něhož s troškou šikovnosti, jdou vyrobit opravdu zajímavé kousky. Bát se nemusíte ani flekatých, otlučených či oprýskaných věcí, mají totiž duši a vypráví příběhy svých životů.

Jaké kombinace volit?

Rustikální styl bydlení, to je i kombinace nového a starého. Chce to velkou dávku citu a představivosti a vykouzlíte si domov, kam se budete vracet rádi vy i vaše děti. Nezapomeňte i na doplňky a dekorace. Poklady se dají najít doslova všude, na starých hůrách, u našich babiček či prababiček, v bazarech, vetešnictvích i zastavárnách. Chce to jen mít oči otevřené a naučit se kombinovat i mnohdy diametrálně odlišné věci.

Zdroj foto: adpePhoto / Shutterstock.com

Romantiku dodají květiny

Jste-li romantické duše, pak nezapomeňte interiér doplnit květinami a to nejen živými, ale country styl dodají i květované závěsy, potahy, polštářky nebo třeba pokrývky. Tyto doplňky váš interiér hodně zženští, tak předem nezapomeňte na dohodě s mužskými členy vaší rodiny.

Rustikální styl kuchyně

Stálicí jakékoliv kuchyně, nejenom té rustikální, je bílá barva. Působí čistě, útulně, dodává světlo a dá se kombinovat s jinými barvami. Typické venkovské kuchyně bývaly poskládány z různorodých kusů nábytků různého stáří. Výrobci kuchyňských linek „jdou s dobou“, a tak je možno si vybrat z poměrně široké nabídky noblesních, lehce nadčasových kuchyňských linek vyrobených na míru vaší kuchyni, která bude mít nádech minulosti. Hitem poslední doby se stal keramický dřez s jednou nebo dvěma vaničkami, jak to mívaly naše babičky.

Obývací pokoj v rustikálním stylu

Po kuchyni je druhou nejdůležitější místností domu obývací pokoj. I ten se vyznačuje rozmanitostí nábytku a typickým prvkem zde bývá krb jako dokonalá tečka pro navození atmosféry starých časů. Vyvolává totiž pocit tepla a pohody. Obezdívka krbů bývá provedena z přírodních materiálů zaručujících dobré tepelné vlastnosti. Ideální je pískovec, mramor nebo štípaný kámen. Krásný efekt krbu dodá i dřevěná krbová římsa.

Jak na rustikální ložnici?

Dominantou ložnice je samozřejmě postel. Čím větší, tím více navozuje dobu našich babiček. Důležitou roli zde hrají i peřiny, povlečení, malé polštářky, závěsy a další textilie. Nepřehlédnutelné bývají nadýchané péřové přikrývky, které se dnes již vidí poměrně málo, ale v dřívějších dobách pod nimi spávaly všechny naše babičky a prababičky. Pokud máte v ložnici šatní skříně, měly by to být spíše prádelníky, často i prosklené, s různými dekoračními závěsky. Moderní vestavné skříně s posuvnými dveřmi se do rustikálního stylu nehodí.

Koupelna s vanou na nožičkách

V dnešní době se dají sehnat rustikální koupelnové prvky poměrně lehce. Oválná vana na nožičkách či alespoň vana stojící uprostřed prostorné koupelny, oslní každého, kdo ji spatří. Ale ne všichni mají možnosti si ji pořídit, proto můžete popřemýšlet i o vhodném obložení klasické vany a přidat třeba jen umývadlo na nožce a pár kousků dřevěného koupelnového nábytku. Pokud volíte sprchový kout, měl by být zděný, prostorný a pěkně obložený.

Zdroj foto: PlusONE / Shutterstock.com

Závěrečné detaily aneb třešinky na dortu

Příznačné pro rustikální styl jsou otevřené dřevěné police, jež samy o sobě vnesou do vašeho domova nádech venkova. Další důležitou „výbavou“ bydlení jsou různé keramické hrníčky, hmoždíře, těžké litinové pánve, lívanečníky, cedníky, formičky na cukroví, plechové i dřevěné, mlýnky na kávu s klikou, proutěné košíky.

Šikovná švadlenka si ušije bavlněné pytlíky na bylinky nebo houby, které mohou viset v kuchyni, ale i ve špajzu nebo třeba na terase. Po vzoru babiček by naše stoly měly zdobit plátěné, často vyšívané, ubrusy, prosklené kredence můžeme dozdobit krajkou a nezapomenout na zásuvky a vypínačeretro stylu.

Vybudovat si domov v rustikálním stylu není úplně jednoduché, ale určitě to stojí za to. Vynaložené úsilí a často i nemalé finance, se vám odvděčí dobrým pocitem ze skvěle vykonané práce a vysněným bydlením. A než si pozvete své první hosty, nezapomeňte na onu pověstnou „třešničku na dortu”. Ptáte se, co že to je? No přece červené muškáty do oken jako mívaly naše babičky.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.