Mezinárodní den památek a sídel se blíží. Znáte nejkrásnější památky České republiky?

Blíží se mezinárodní den památek a sídel, kdy je třeba si připomenout památky jako kulturní dědictví celého světa, které pod sebou shromažďuje UNESCO. Tato organizace na den 18. 4. vyhlásila svátek všech památek, i těch, které se na seznam z nějakého důvodu nedostaly. Představme si tedy ty nejhezčí památky z České republiky.

Zdroj foto: Travel Faery / Shutterstock.com

Pražský hrad

Nejslavnější chloubou České republiky je jednoznačně Pražský hrad, který stojí na skále nad řekou Vltavou a majestátně se tyčí v centru staré Prahy. Od 9. století jej obývala česká knížata, později králové a nyní je sídlem prezidenta republiky. Tato památka je dokonce zapsaná v Guinessově knize rekordů jako největší starobylý hrad na světě. Jeho součástí je i katedrála svatého Víta, kde probíhaly korunovace králů, mnozí jsou zde i pochovaní.

Karlův most

Karlův most, známý také jako Kamenný, je nejstarší most přes řeku Vltavu a druhý nejstarší v České republice. Výstavbu zahájil v roce 1357 sám Karel IV., a po jeho dokončení se díky němu stala Praha významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách. Sochy, které most nyní zdobí, sem však byly umístěny až o mnoho let později. Stalo se to v 17. století – a postupně zde bylo umístěno 30 sousoší a soch.

Zdroj foto: Rasto SK / Shutterstock.com

Karlštejn patří mezi nejoblíbenější památky

Karlštejn je původem středověký královský hrad, jež stojí v chráněné krajinné oblasti Český kras v okrese Beroun. Ročně ho navštíví víc jak 200 tisíc návštěvníků a patří k nejdéle veřejnosti zpřístupněným památkám na území České republiky. Stavba byla zahájena v roce 1348 a sloužil jako sídlo císaře Karla IV., který byl zároveň i českým králem. Ten sem po několika letech umístil i říšské korunovační klenoty a svaté ostatky.

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov leží v jihočeském kraji a v České republice je to druhý nejstarší hrad hned po tom Pražském. V roce 1992 byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Tento hrad je proslulý nejen svou rozlohou přes 6 ha, ale také chovem medvědů. Tato tradice se dochovala až do dnešní doby, a tak se turisté mohou pokochat nejen historickou krásou, ale také majestátními zvířaty.

Křivoklát

Křivoklát patří k nejvýznamnějším středověkým hradům, kde sídlili králové. Patří na seznam národních kulturních památek v České republice a najdete ho v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Tyčí se na skále nad Rakovnickým potokem. Dlouhou dobu toto sídlo i jako obávané vězení. V dětství zde byl vězněn například Karel IV. a Edward Kelley, známý anglický alchymista.

Červená Lhota

Renesanční zámek Červená Lhota leží v jižních Čechách a díky své jedinečnosti, která spočívá v jeho červené barvě, je hojně navštěvovaný turisty. Také se mu přezdívá vodní, protože je ze všech stran vodou jezerem. Patří k němu krásně udržovaný park a několik hospodářských budov. Svou rozlohou není velký, ale je to jeden z nejromantičtějších zámků, jaké v České republice můžete nalézt, a rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroj foto: Bertl123 / shutterstock.com

Valašské muzeum v přírodě

V Rožnově pod Radhoštěm se nachází Valašské muzeum v přírodě, které shromažďuje sbírku movitých i nemovitých pokladů lidové kultury. Vše je umístěno do přirozené krajiny, a tak se během návštěvy budete opravdu cítit, jako byste se vrátili v čase. Expozice se dělí na:

  • Dřevěné městečko, které se může pyšnit titulem nejstaršího ve střední Evropě,
  • Valašskou dědinu,
  • Mlýnskou dolinu.

Dozvíte se hodně i o dávném chovu dobytka a pěstování plodin.

Zámek Lednice

Zámek Lednice se nachází na pravém břehu Dyje, kousek od Jihomoravského města Mikulov. Tento původně renesanční zámek, který byl však přebudován na imitaci anglické tudorovské gotiky, vás zaujme i překrásnou rozlehlou zahradou, kde se nachází i jeden z největších skleníků. V okolí zámku stojí za návštěvu i minaret v maurském stylu, k němuž se můžete dostat od zámku Lednice na lodi vodním příkopem, jež byl uměle vybudován.

Česká republika má mnoho krásných historických památek, které opravdu stojí za návštěvu.

Doporučujeme: Den matek – vše o svátku a kdy se slaví

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Eva Kadlecová říká

    Spíš bych řekla, že jsou to ty neprofláknutější – čímž samozřejmě neříkám, že nejsou krásné. Pro mě jsou nejkrásnější ty, které objevím třeba i plánovitě nebo náhodou. Je spousta krásných míst, kde nejsou davy a kde si můžu vychutnat genia loci a přírodu. Vždycky jsou to ty, ke kterým se nedá dojet autem až k bráně a které vyžadují nějakou fyzickou námahu alespoň v podobě chůze minimálně 2-3 kilometry a nejlépe do kopce. A doporučení pro všechny: návštěvu jakékoli památky naplánujte ideálně na všední den a ráno! Příklad: v Lednici jsem byla ve středu v 9 hodin na první prohlídce, bylo nás jen asi deset. V parku jen pár lidí (většinou místních), ve skleníku nikdo, prostě pohoda. Když jsem se před polednem vracela k zámku a na autobus, už byly okolo zámku davy a fronta na všechno.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.