Saturejka zahradní: Jak ji pěstovat a kdy užívat?

Tato bylinka se hojně pěstuje pro její léčivé účinky na lidský organismus. Saturejka dorůstá do výšky až 30 centimetrů a její listy mají fialkovou barvu. Obsahuje silice, hořčiny a třísloviny a připravuje se z ní například léčivý čaj.

Pěstování saturejky

Jak již název vypovídá, saturejka se pěstuje nejčastěji na zahradě, nicméně klidně ji můžete pěstovat i na balkonech či doma na okně, nejlépe směřujícím na jižní stranu. Má totiž ráda hodně tepla, jelikož pochází ze Středomoří. Moc také nemusí vítr.

saturejka
Zdroj foto: victimewalker / Shutterstock.com

Saturejku byste měli vysadit na jaře do půdy, která je bohatá na humus. Na její vyklíčení si počkáte delší dobu, většinou to bývá čtrnáct dní, tak buďte trpěliví. Skliďte ji, až vyraší květy, což bývá většinou v létě.

Léčivé účinky saturejky

Největší úspěchy slaví saturejka na poli trávicí soustavy. Pokud vás tedy bolí žaludek, trápí vás nadýmání, průjmy nebo naopak zácpa, je vhodné si připravit saturejkový čaj. Dokáže totiž odstranit prakticky veškeré střevní parazity. Je vhodné si tento čaj připravit i preventivně po tom, co sníte nějaké velmi těžké jídlo.

saturejka zahradní
Zdroj foto: Antoniya Kadiyska / Shutterstock.com

Pozor by si však měli dát lidé s nízkým krevním tlakem, jelikož se saturejka řadí mezi kardiotonika – to znamená, že snižuje krevní tlak, a naopak zvyšuje rychlost tlučení srdce. Je vhodné ji také užívat, pokud se chcete odvodnit, jelikož působí močopudně. Využít ji můžete i v případě, že máte astma, protože pomáhá na problémy s dýchacími cestami.

Využití saturejkyv kuchyni

Nejenom léčivý čaj, ale saturejka zahradní se používá i jako koření. Svou chutí připomíná pepř, takže se přidává prakticky do všeho – do polévek, do masa, rab, omáček a dalších. Vhodné je také jí okořenit pomazánky a marinády na maso. Listy saturejky jsou vhodné do polévky či salátu. Nicméně kvůli silné pepřové chuti byste to neměli s tímto kořením přehánět.

Používáte doma saturejku do jídla?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.