Houbovou polévku ze sušených hub si připravíte kdykoli během roku, nejen během houbářské sezóny. Známe mnoho způsobů, jak houby zpracovat. Co takhle připravit si houbovou polévku?
Momentálně se nacházíme v sezóně, kdy jsou hub plné lesy. A to znamená, že jistě ta kvanta úlovků musíte nějak zpracovat, ne vždy vše uvaříte najednou. Takže je pravděpodobné, že se vám doma začínají kupit houby sušené. Nejlepší je použít je na chutnou houbovou polévku, které se jistě nikdo nepřejí.
Příprava sušených hřibů
Sušení patří k nejoblíbenějším způsobům, jak uchovat houby. Usušené houby, které se správně skladují, vydrží skutečně dlouho, a to i několik let. Navíc se sušené houby dají dále zpracovávat jako houby čerstvé a připravit si z nich můžete i řadu pokrmů. Houbovou polévku ze sušených hub zná asi každý, taková polévka se dá připravit na mnoho způsobů, s různými ingrediencemi. Každý kraj má jiný recept, známá je například krkonošská houbová polévka. Nejlepší houbová polévka je taková, ve které je samozřejmě dostatek hub, které polévku provoní.
Jak dlouho se vaří sušené houby?
Na polévku se dají použít houby čerstvé, ale také sušené. Právě usušené houby se nejčastěji do polévek přidávají. Ale jak dlouho je zapotřebí sušené houby vařit? Každý milovník hub jistě ví, že i jedlé druhy mohou ublížit, mohou způsobit lehkou otravu nebo přivodí zažívací potíže a žaludeční nevolnost. Jak tomu předejít?
Je vždy potřeba houby správně tepelně upravit, musí se povařit, a to minimálně po dobu dvaceti minut. Sušené hřiby se připravují stejně jako ty čerstvé, v polévce krásně změknou a mohou se vařit i déle než dvacet minut. Předtím, než sušené houby do domácí houbové polévky dáte, je namočte do vody. A vodu samozřejmě společně s hříbky do polévky přilijte. Nejenže vám tak změknou houby již předem, ale pustí do vody aroma a polévka pak bude ještě lépe chutnat.
TIP: Vyzkoušejte také naše hubové recepty – 11 tipů na nejlepší recepty s hubami
Recept na houbovou polévku ze sušených hub
Polévka z hub se dá připravit na vícero způsobů, může se zjemnit smetanou, může se připravit na kyselo se zelím, může být s brambory nebo i se zeleninou. Připravte si společně s námi recept na houbovou polévku ze sušených hub, který si zamilujete. Recept je rychlý, polévku zvládne připravit každý, a přitom vznikne pravá a poctivá babiččina houbová polévka ze sušených hub, jakou jsme všichni v dětství milovali. V podzimním období navíc báječně zahřeje. Houbová polévka ze sušených hub nadchne každého.
Ingredience
Postup přípravy
- Cibuli si nejdříve oloupeme, stejně jako česnek a očistíme si zeleninu.
- Sušené hřiby dáme předem do hrníčku a zalijeme je vodou.
- Oloupanou cibuli si nadrobno nakrájíme a v hrnci si rozpálíme sádlo nebo olej. Klasická houbová polévka by měla být připravována na sádle, ale i olej poslouží.
- Očištěnou kořenovou zeleninu si nastrouháme na struhadle, cibuli zpěníme a nastrouhanou zeleninu k ní přidáme. Vše promícháme a krátce restujeme.
- Zaprášíme zeleninu troškou hladké mouky a dobře zamícháme. Nakonec přilijeme vodu. Kolik vody přidáme, tolik polévky budeme mít. Místo vody se dá použít i zeleninový vývar. K zahuštění polévky můžete použít i brambor případně jiné alternativy.
- Brambory nakrájíme na kostičky a přidáme do polévky, poté vlijeme namočené sušené houby. Houby přidáme do polévky i s vodou, ve které jsme je namáčeli.
- Polévku vaříme přibližně půl hodiny.
- Dochutíme ji solí, pepřem a ke konci vaření přidáme prolisovaný česnek a lžičku majoránky.
- Nakonec je možné polévku až při podávání dozdobit a dochutit čerstvými nasekanými bylinkami, například libečkem.
Tip
- Pokud máte rádi krémovější polévky, hříbky si klidně na noc namočte do plnotučného mléka, nebo dokonce do smetany. Tekutina krásně nasákne houbovou chuť i aroma, a polévka potom bude jedna báseň!
Které sušené houby se hodí do houbové polévky?
Pokud hledáte bezpečný, dostupný a rychlý způsob, jak na co nejdelší dobu uchovat houby, zvolte si rozhodně sušení. Zatímco zmrazené houby se musí vždy zpracovat do několika měsíců, sušené houby při správném skladování vydrží ve vaší spíži i několik let. Nejchutnějšími houbami jsou samozřejmě praváci, babky, bedle, žampiony či lišky.
Jak správně sušit houby?
Vhodné k sušení určitě nejsou všechny druhy hub. Sušit by se neměly například ryzce, čirůvky, muchomůrky růžovky, pýchavky. Sušením se totiž vytratí jejich typická chuť. Usušit si ale bez obav můžete všechny druhy hřibovitých hub, bedly, žampiony, klouzky nebo lišky. Právě tyto druhy hub pak po usušení budou chutnat stále skvěle, jako kdyby byly stále čerstvé.
Sušit se houby dají třemi způsoby. Pokud doma nemáte sušičku, máte už jen dvě možnosti. Nejrozšířenější je sušení vzduchem.
- Houby se musí lehce očistit jen suchým hadříkem a okrájet nožem.
- Pak se nakrájí na tenké plátky a suší se na pletivu či na táccích. Určitě houby nesušte na novinách, vhodnější je obyčejný bílý papír.
- Houby můžete umístit i na topení, kde schnou rychleji. Houby je třeba ale během sušení hlídat, pokud nejsou na mřížce tak i otáčet, aby neplesnivěly. Plesnivé houby je nutné okamžitě vyhodit.
Velmi rychlým způsobem je pak sušení v troubě.
- Houby se suší pokrájené na plátky na pečicím papíře na třicet stupňů.
- Je potřeba hlídat, aby se houby nepřesušily.
- Během sušení je třeba houby párkrát obrátit, ke konci sušení může hřát trouba i na padesát stupňů.
- Houby ale před uložením do nádob musí vystydnout.
Jak skladovat houby?
Sušené houby je potřeba skladovat v dobře uzavíratelných nádobách, nejlépe k tomuto účelu poslouží obyčejné zavařovací sklenice s víčkem. Sušené houby pak uložte na chladnější a tmavé místo. V těchto podmínkách vám houby vydrží dlouho, i za několik let se dají použít a zkonzumovat.
Pokud máte doma sušené houby, hříbkovou polévku si můžete připravit kdykoliv.
Dobrou chuť!
Zdroj: spendwithpennies.com, marthastewart.com
Vyzkoušejte další recepty z hub