Atény – Doprava, pámátky, co ochutnat

Milujete historii a chcete se dozvědět více o vzniku a rozvoji evropské kultury? Pak není lepšího místa, kam se vydat než řecké hlavní město Atény. Nejenom, že se blíže podíváte na řecko-římskou kulturu v tom nejlepším podání, ale také nasajete originální historickou atmosféru tohoto krásného města.

Navíc budete mít možnost ochutnat i místní mořské speciality. Pojďme se tedy podívat na malou exkurzi, jak to v Aténách chodí.

Úvodní informace o Aténách

Atény jsou možná město s nejlepší a nejbarvitější historií z evropských metropolí. Již po staletí je navíc uctíváno, a to nejprve bohy a nyní lidmi a především turisty. Všichni jej známe jako hlavní město Řecka, kde se zrodila demokracie a většina filosofů antického světa. Bez učení, které bylo právě v Aténách objeveno a šířeno, bychom neměli dnešní svět takový, jak jej známe.

V minulosti byly Atény nejsilnějším městským státem antického světa, a možná i díky tomu můžeme dnes obdivovat zachovalé filozofické spisy, učení, a hlavně architektonické památky. Ty bychom totiž nenašli nikde jinde na světě. Atény prostě stojí za navštívení, ať už máte rádi jihoevropská města nebo milujete antickou kulturu.

Zdroj foto: kennymax / Shutterstock.com

Jak se do Atén dostat?

Jestliže už jste se rozhodli Atény navštívit, pravděpodobně budete přemýšlet, jak se do tohoto města dostanete. Nejlepší bude využít letiště Atény, které je plnohodnotným mezinárodním letištěm, i když by to tak na první pohled nemuselo vypadat. Letecká cesta Praha-Atény je asi tou nejpohodlnější a také určitě nejrychlejší. Přeci se nechcete kodrcat několik hodin autobusem.

Mezi oběma městy létají každý den pravidelné linky, takže určitě nebudete mít problém se sehnáním vhodného letu. Cesta zabere přibližně 2 hodiny a 40 minut, avšak přesné odlety závisí na dni v týdnu. Ti odvážnější z vás se mohou vypravit do Atén i autobusem. Absolvovat trasu Praha-Atény o délce asi 32 hodin ale určitě není pro každého.

Do Atén je možné dojet i pomocí vlakové dopravy. Neexistuje zde ale žádné přímé spojení, takže na cestě počítejte s několika přestupy. Ty by mohly být zvlášť s většími zavazadly dost nepříjemné. Přestupovat budete totiž v Maďarsku, Srbsku a ve finále i v Řecku.

Nejrychlejší je tedy doprava letadlem, ale s přehledem nejlevnější je cesta autobusem.

Letenky do Atén

Drtivá většina z vás zvolí asi dopravu letadlem. Letenky Praha-Atény nejsou nikterak drahé. V závislosti na dni v týdnu vás vyjdou od 3 do 4,5 tisíce korun, což jistě není předražená částka. Lety do Řecka provozuje z Prahy hlavně letecká společnost Aegean, u níž můžete počítat s přímým letem bez jakéhokoliv přestupu.

Pokud byste ale chtěli letět například se společností Lufthansa nebo Air France, tak musíte počítat nejenom s přestupy, ale i mnohem delší dobou letu. Nejprve totiž z Prahy doletíte třeba do Mnichova nebo do Frankfurtu, a až odtamtud se vydáte na cestu vstříc Aténám. Nemluvíme ani o finanční náročnosti. Aerolinky Aegean dokáží na takto krátké trase splnit všechny vaše požadavky.

Zdroj foto: Georgios Tsichlis / Shutterstock.com

Počasí v Aténách

Ještě předtím, než se vydáte na cestu, vás asi bude zajímat počasí Atény. Přeci nechcete konečně přijet do historického antického města a zjistit, že vám po celou dobu pobytu nebude přát matka příroda. Nejlepším obdobím pro navštívení Atén je bezesporu doba od dubna do listopadu. Dalo by se tedy říct, že je počasí velice přívětivé po celý rok.

Nejteplejšími měsíci bývají obvykle červen, červenec a srpen, avšak v tomto období počítejte i s obrovským suchem. Jakmile se budete chtít vykoupat, ihned si rezervujte let v srpnu, protože právě tehdy si užijete moře nejvíce. Připravte se na teploty přesahující 30 °C, a zapomeňte na jakoukoliv formu osvěžení, zvláště pak na déšť.

Památky v Aténách

Atény jsou určitě centrem památek i kultury. Nalezli bychom v nich řadu opravdových skvostů, které musíte bezpodmínečně navštívit. Na prozkoumání všech antických pozůstatků a staveb si nechte více času, protože by byla obrovská škoda nevidět, jak evropská kultura vznikala a jak žili starověcí Řekové. Jaké památky tedy navštívit?

Královská zahrada uprostřed města

Možná budete při svých procházkách překvapeni, když uprostřed vyprahlého města narazíte na krásnou zelenou oázu přírody. Je jedním z mála míst, kde se v Aténách skryjete před přímým sluncem, a proto byste se tady měli určitě zastavit. Součástí parku je i Královská zahrada, jež patří ke Královskému paláci.

Do něj se bohužel nepodíváte, protože je v současnosti sídlem parlamentu. S návštěvou zahrady ale budete naprosto spokojení. Najdete zde krásné sochy, příjemné posezení a záhony vonících květin, co bychom v Řecku určitě nečekali. Nesmíme zapomenout ani na ruiny starého hradu.

Chrám olympionika Dia

Na první pohled majestátní stavba, u níž vás asi napadne, jak ji starověcí Řekové stavěli za pomoci primitivních nástrojů a technologií. Dosud nevysvětleným způsobem se jim to podařilo, takže nyní můžeme obdivovat mohutný 57 metrů vysoký monument, jehož stavba započala už 515 let před naším letopočtem. Stavitelům ale trvalo více než 700 let, než byl celý chrám dokončen do posledního kamene. Je to o to více obdivuhodné, že se stavba dochovala alespoň v současné podobě.

Parthenón

Tou nejvýznamnější, a pro někoho i nejkrásnější památkou Atén je Parthenón. Už tisíce let majestátně sedí na kopci Akropolis vysoko nad městem, odkud je krásný rozhled nejenom na antickou metropoli, ale také na okolní přírodu. Chrám je postaven z mramoru, kterého se spotřebovalo opravdu hodně. Uvnitř chrámu se pak nachází 12 metrů vysoká socha bohyně Athény zdobená slonovinou a zlatem.

Celý komplex prochází v posledních letech obrovskou a velice nákladnou rekonstrukcí, na níž se podílí jak řecká vláda, tak Evropská Unie a někteří velmi vlivní soukromí investoři. Přeci jenom bychom si měli zachovat asi poslední místo, kde můžete obdivovat antickou kulturu v surové a nezprostředkované podobě.

Zdroj foto: anyaivanova / Shutterstock.com

Co v Aténách ochutnat?

Po celém světě patří řecká kuchyně k těm nejpestřejším a hlavně nejchutnějším. I když nemáte rádi přímořskou kuchyni, musíte alespoň pár místních specialit ochutnat. Atény představují to nejlepší místo, kde si na řeckých specialitách pochutnáte. Překvapivě tady najdete hodně stánků nebo malých bufetů, u nichž se jednoduše zastavíte a sníte nějakou malou pochutinu. Při dlouhých procházkách v parném vedru přijde občerstvení určitě vhod.

Z pohledu gastronomického gurmána byste měli ochutnat hlavně souvlaki. Jedná se o směs grilovaného hovězího, jehněčího, vepřového a kuřecího masa. Ta se podává v pita chlebu společně s rajčaty, cibulí a salátem. Typickou řeckou chuť pak přidává lahodná tzatziki omáčka. Dalšími lahůdkami jsou místní sýry, pečivo a pokrmy z mořských plodů.

Zdroj foto: Neirfy / Shutterstock.com

Zábava v Aténách

Atény ale nejsou pouze historickým centrem antického umění, ale také moderní metropolí, která se po západu slunce mění v obrovskou diskotéku. Noční zábavu najdete na každém kroku, a při návštěvě města byste rozhodně měli strávit alespoň jednu noc s místními. Tolik zábavy si neužijete nikde jinde na světě. Noční život v Aténách ale není jenom o barech, klubech a kavárnách, ale také o živé hudbě, koncertech nebo romantických nočních vyhlídkách.

Klidně tady můžete vyrazit i na fotbal. Hrají zde totiž ty nejlepší řecké kluby, z nichž ten nejvýznamnější je asi AEK Atény. Pravidelně se umisťuje na předních příčkách jak v domácí lize, tak i v poháru a můžeme ho dokonce vidět i v evropských pohárech.

Atény rozhodně stojí za navštívení nejenom kvůli antické kultuře. Kdy se na svou vysněnou cestu vypravíte vy?


Tipy na další nejznámější města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.