Istanbul: Průvodce městem – Doprava, památky, počasí

Pojďte se vydat do Istanbulu – města, kde se dočkají svého milovníci historie, ale i příznivci něčeho tak velmi současného, jako je kvalitní fotbal. Vydejte se na Velký bazar a obklopte se vůní tisíce koření, nechte se zlákat návštěvou chrámu Boží moudrosti, nebo objevte své nebe při jednom z kulinářských zážitků v místních restauracích.

V Istanbulu se mísí kultury i tradice, ale jedno přetrvává – město nikdy nespí, a je tak plné života.

Zdroj foto: Boris Stroujko / Shutterstock.com

O městě Istanbul

Istanbul sice není jeho hlavním městem, tím stále zůstává Ankara, ale platí, že se jedná o metropoli s mezinárodním přesahem. Chcete poznat Istanbul? Počet obyvatel je vskutku impozantní – v současné době je to více než 14 milionů! Obrovské město v sobě skrývá skutečné poklady – a to jak historie, tak současnosti.

Doprava do Istanbulu

Chystáte se navštívit Turecko? Istanbul je jedním z míst, co v žádném případě nesmí chybět na vašem seznamu. Trasu Praha Istanbul nejlépe překonáte letadlem, například s aerolinkami Turkish Airlines. Je dobré vědět, že Istanbul Ataturk Airport, tedy Ataturkovo letiště, již v provozu není.

Od dubna 2019 se totiž létá na New Istanbul Airport, nové istanbulské letiště, jež se stalo obřím projektem pro zlepšení dopravní obslužnosti v zemi. Megalomanský projekt, který zkonzumoval ohromné množství peněz, se ale zřejmě brzy vyplatí. Až se po ukončení koronavirové krize opět probudí dopravní uzel k životu, bude lákat davy cestovatelů a stane se důležitým světovým dopravním uzlem letecké dopravy.

Letiště Istanbul je od centra města vzdáleno okolo 50 kilometrů, a naleznete zde domovinu Turkish Airlines i Onur Air. Z Prahy se do Airport Istanbul dostanete za necelé dvě a půl hodiny, a při cestě domů se nemusíte obávat problémům s orientací: Istanbul New Airport má jeden obří terminál, kde se společně odbavují veškeré lety všech aerolinek.

Zdroj foto: murattellioglu / Shutterstock.com

Letenky do Istanbulu

Přejete si přímé letenky? Istanbul má přímé letecké spojení nejen s Prahou, ale i s Vídní, Košicemi a Katovicemi. Letenky Praha – Istanbul pořídíte okolo 3500 korun, záleží na ročním období. Samozřejmě nejvyšší ceny jsou v červenci a srpnu.

New Istanbul Airport je spojeno s městem například pomocí autobusové linky společnosti Havalst. Trasa Istanbul – letiště je běžně zvládnutelná za zhruba hodinu a půl, záleží na provozu ve městě. Je nutno podotknout, že tento časový interval je až na centrální náměstí Taksim.

Až budete přistávat, nezapomeňte si zkontrolovat správný čas na vašem mobilu a hodinkách – Istanbul time se oproti našemu liší. V létě si přidejte jednu hodinu, v zimě dvě. Město se nachází v časovém pásmu GMT +3, a letní čas nevyužívají.

Počasí Istanbul

Pokud přemýšlíte, kdy navštívit Istanbul, počasí je jednou z věcí, kterou budete potřebovat vzít v úvahu. Nejlepší období v roce, přímo vybízející k návštěvě města, je jaro. Právě v těchto měsících jsou ideální podmínky pro toulky městem. Teploty se pohybují okolo 20 stupňů Celsia, město ještě není zaprášené, a ulice nejsou, na rozdíl od letních měsíců, přeplněné turisty.

Období květen až červen? Ideální počasí. Istanbul však také můžete navštívit na podzim, kdy je turistů opět méně. To se již ale dny začínají zkracovat, a proto musíte počítat s nějakým tím kouskem oblečení navíc.

Zajímavosti a památky v Istanbule

Už se těšíte, až vyrazíte na prohlídku města, kudy šly dějiny? Vybrali jste si jedinečné místo! Místo, které vám dopřeje nahlédnout do krás arabské architektury. Navštivte Istanbul! Památky na vás budou čekat na každém kroku.

Hagia Sofia

Jedno z must-see míst, která prostě nesmíte vynechat, je chrám Hagia Sofia (v turečtině naleznete pod názvem Aya Sofia). Možná jste o něm slyšeli i pod názvem chrám Boží moudrosti. Přezdívá se mu také Červená mešita.

Zdroj foto: LALS STOCK / Shutterstock.com

Palác Topkapi

Tenhle palác byl oficiální rezidencí pro turecké sultány, a také centrem sídla vlády země. Skládá se ze čtyř hlavních dvorů a spousty malých budov. V průběhu let byl mnohokrát rozšiřován a rekonstruován.

Valens Aquaeduct

Velmi významná stavba, co v minulosti přiváděla vodu do celého Istanbulu, v té době ještě do Konstantinopolu. Tento působivý, cca 1 kilometr dlouhý architektonický skvost vás vrátí do tureckých dějin.

Kucuk Ayasofya Camii

Byzantský kostel, který rozhodně stojí za návštěvu. Je hojně navštěvován turisty pro své historické kouzlo a dechberoucí architekturu. Po pádu Konstantinopole byl přestavěn na mešitu. Je postaven z kombinace kamenů a cihel, což je opravdu neobvyklé.

Velký bazar Istanbul

Těžko byste mohli obdivovat největší město Turecka, když byste vynechali Velký bazar Istanbul. Místo, kde se snad na malou chvíli ztratil každý návštěvník, je největší krytý bazar na světě. Má tři tisíce stánků překypující barvami, chutěmi a vůněmi.

Naleznete zde úplně vše – exotické koření a byliny, potraviny, suvenýry, předměty z kůže, stříbra nebo mědi, až po značkové a luxusní zboží všeho druhu. Bazar má více než 60 uliček, směnárny, banky, vlastní poštu, policejní stanici i zdravotní středisko.

Zdroj foto: Berke / Shutterstock.com

Fotbalové kluby v Istanbulu

Asi netřeba zdůrazňovat, že v Istanbulu naleznete sídla dvou významných fotbalových klubů. Galatasaray a jeho nesmiřitelný soupeř Fenerbahce Istanbul, veleznámé fotbalové kluby, které do svých řad pravidelně kupují nejlepší fotbalisty, a jejichž zápasy jsou očekávány v napětí a nervozitě. Společnému derby se dokonce přezdívá mezikontinentální: Galatasaray Istanbul totiž sídlí na evropské straně, jeho rival pak na té asijské. O zábavu je pokaždé postaráno.

Významným rivalem pro tyto kluby je i Besiktas Istanbul, tedy jeden ze tří tureckých fotbalových klubů, co ještě nikdy nesestoupily z nejvyšší domácí soutěže. Právě Besiktas patří mezi nejstarší z této „velké turecké trojky.“

Jaké jídlo ochutnat v Istanbulu?

Istanbulská kuchyně je výsledkem dlouholetého ovlivňování místní kultury nedalekým Balkánem, odkud také přišla část obyvatel velkoměsta. Chcete ochutnat Istanbul? Kebab zřejmě bude to první, co vás napadne. Toto lahodné opečené nebo grilované maso bývá nejčastěji napíchnuto na tyč a potřeno kořením. Takto se točí okolo ohně, a výsledek jistě znáte sami. Dőner kebab, tedy otáčený kebab. Lahoda!

Už vás unavuje všudypřítomný kebab? Istanbul nabízí i další dědictví balkánské kuchyně. Například masové kuličky, kterým se zde říká kofte, potkáte i v Albánii, bývalé Jugoslávii, nebo v Rumunsku.

Po dobrém jídle následuje dobré pití – turecký čaj. Jedná se o silně slazený černý čaj. Místní ho nejčastěji pijí z malých skleniček. Bez tradičního čaje se nekoná snad žádné setkání mezi přáteli.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Už se těšíte, až navštívíte metropoli, která má něco přes 14 milionů obyvatel? Těšíte se nejvíce na návštěvu úžasných památek historie, na pulzující současnost, návštěvu obřího bazaru nebo jednoho z fotbalových svatostánků?

Nejlepší bude, když si tyto ingredience namixujete všechny. Vítejte v Istanbulu!


Tipy na další nejznámější města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.