Jak vyčistit žaluzie rychle a efektivně? Mokrá metoda či ultrazvuk

Žaluzie patří v dnešní době už ke standartnímu vybavení každého bytu, domu či kanceláře. Jsou velmi praktické, ale problém nastává v době, kdy je chcete vyčistit. Nedají se z okna jen tak sundat, abyste je mohli dát po pračky, nebo je osprchovat ve sprše. Přesto existuje hned několik účinných praktik, jak si s jejich vyčištěním poradit.

čištění žaluzií
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Jak vyčistit žaluzie mokrou metodou

Připravte se na to, že čištění horizontálních žaluzií není úplně jednoduchá záležitost – a rozhodně vám to nějaký čas zabere. S největší pravděpodobností, zvlášť, pokud použijete techniku mokrého čištění, budete muset zároveň umýt i okno. To však myjte až po tom, co budete mít vaše žaluzie dokonale čisté. K jejich vyčištění budete potřebovat:

 • čistou utěrku, nejlépe z mikrovlákna,
 • kyblík s vodou a saponátem – v obývacím pokoji vám postačí obyčejná čistá voda, ale v místnostech, jako je například kuchyně, kde se drží mastnota, budete muset saponát použít,
 • gumové rukavice.

Postup při mokré metodě

Nejjednodušší způsob, jak si poradit s žaluziemi mokrou technikou, je nejprve žaluzie stáhnout dolů a zatemnit.

 1. Namočeným a dobře vyždímaným hadříkem je poté otírejte svrchu dolů. Buďte však opatrní, abyste neponičili strukturu lamel.
 2. Poté nechte žaluzie pořádně proschnout, než je opět stáhnete nahoru, abyste mohli umýt okno, které se při čištění lamel zašpinilo.

Tato metoda je zdlouhavá, a proto ji používejte opravdu jen v případě, že budou lamely hodně znečištěné.

Čištění žaluzií ultrazvukem

Ultrazvuková metoda se hodí na všechny typy žaluzií.

 1. Funguje to tak, že se žaluzie odmontují a ponoří do vodní lázně.
 2. V té se za pomocí ultrazvuku vytvoří nespočet bublinek, které odloupnou veškerou špínu.

Bohužel tuto metodu nezvládnete svépomocí a budete si na to muset pozvat specializovanou firmu. Ta si za to účtuje nemalou částku, proto se připravte na pořádný průvan ve vaší peněžence. Na oplátku vám vrátí žaluzie, které budou vypadat jako nové.

Čištění žaluzií sprchou

Pokud jste šikovní, dokážete si žaluzie z oken sundat i sami. Zvlášť u vertikálních by s tím neměl být žádný problém. V tom případě postačí, když sundané žaluzie osprchujete. Jen si dávejte pozor, aby proud vody nebyl příliš silný a neponičil je. Lamely nenechávejte poté volně uschnou, nebo na nich zůstanou zaschlé kapky. Raději je utřete hadříkem. Až vyschnou úplně, můžete se pověsit zpět na okno.

Speciální kartáč na žaluzie

Na trhu se dají zakoupit i speciální kartáč na čištění žaluzií, které byly vyvinuty přesně k těmto účelům. Dokážou umýt hned několik lamel současně. Bohužel mezi lamelami vedou provázky, které nejsou v krajích, ale zpravidla se nacházejí 15 cm od okraje – a vy budete muset s kartáčem nebo rukavicemi složitě manipulovat. Častokrát poté u provázků zůstává špína, a tak tento způsob čištění není praktický.

Na žaluzie můžete použít i vysavač. Ten však musí mít možnost regulace výkonu, jinak si své lamely poničíte. Vysavač s nastavením nízkého výkonu se často využívá při čištění vertikálních žaluzií.


Tipy jak vyčistit domácnost

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
 1. Alena říká

  To teda vymyslel expert. Kdo bude žaluzie odmontovavat, obyčejný clovek nema ani ultrazvuk a montovat mu je remeslnik

  1. Dagmar říká

   Souhlasím, naprostá hloupost. A první metoda je taky k ničemu. Po zatemnění zůstane část žaluzie překrytá a jen tak jednoduše se neočistí. Žaluzie jsou prostě nepraktické. To mi nikdo nevymluví…

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.