Šňůrové vs. akumulátorové/bezdrátové vysavače

Zjistěte, jak si vedou akumulátorové vysavače v porovnání s tradičními vysavači. V tomto článku vám vysvětlíme výhody a nevýhody bezšňůrového vysávání.

Akumulátorové tyčové vysavače ako například ty od společnosti Tineco odčerpávají podíl na trhu tradičnějším válcovým a stojanovým vysavačům. Je však akumulátorový vysavač vhodný pro vaši domácnost?

Zdroj foto: Grigvovan / Shutterstock.com

Díky štíhlému, přenosnému designu jsou akumulátorové vysavače lehké a pohodlné pro šlehání po domě, ale jejich malá kapacita prachu a omezená výdrž baterie znamená, že nejsou vhodné pro všechny domácnosti. Navíc jsme zjistili, že jen některé z nich se mohou vyrovnat čisticímu výkonu nejlepších akumulátorových vysavačů.

Proč si koupit akumulátorový vysavač?

Výhody akumulátorových vysavačů

– Jsou lehčí než standardní vysavače

– Nejsou omezeny délkou kabelu ani blízkostí elektrických zásuvek

– Lze použít jako ruční vysavač pro nepříjemné práce, jako je úklid auta nebo schodů

– Menší a snadněji se skladují

Nevýhody akumulátorových vysavačů

– Omezené výdrží baterie

– Kapacita prachu je menší

– Nutná častější údržba

– Skladování může vyžadovat držák na stěnu / přístupný zásuvkový bod pro nabíjení

– Hmotnost – Akumulátorové vysavače jsou lehčí než většina běžných stojanových vysavačů, váží v průměru 3 kg ve srovnání se 7 kg u standardních vysavačů. Snadno se s nimi také pohybuje, protože vás neomezuje kabel ani blízkost zásuvky. Pokud však uklízíte vysoko, budete muset při úklidu nést celou váhu vysavače.

Dostupnost 

Mnohé z nich jsou dodávány s držáky na stěnu, takže místo přehrabování se ve skříni pod schody stačí vzít a jít. To je ideální pro rychlý úklid – například když jste vysypali drobky po kuchyni nebo rozšlapali kousky trávy po koberci v předsíni.

Některé jsou určeny pouze k čištění podlah, ale většina z nich má příslušenství, které usnadňuje řešení menších úklidových prací, jako je čištění auta nebo schodů.

Životnost baterie

Mnoho prvních akumulátorových vysavačů vydrželo pracovat sotva 20 minut, ale doba provozu se u prémiovějších modelů v průběhu let zlepšila.

Většina akumulátorových vysavačů vydrží uklízet 20-45 minut. Některé mají vyměnitelné baterie nebo vydrží 60 minut a více, ale za to si obvykle připlatíte. Pokud potřebujete používat režim vysokého výkonu – například pokud máte hodně koberců – zjistíte, že výdrž baterie výrazně klesá.

Kapacita prachu 

Kapacita akumulátorového vysavače na prach je přibližně 0,7 litru v porovnání s přibližně 2,3 litru u kabelového vysavače.

Při úklidu s akumulátorovým vysavačem sice ušetříte čas, ale pravděpodobně strávíte více času jeho vyprazdňováním a čištěním filtrů. Pokud tak neučiníte, bude váš vysavač méně účinný při sběru nečistot, protože se ucpou. Pokud jste alergik, není to také ideální, protože to znamená pravidelnější kontakt s prachem.

Jsou bezdrátové vysavače stejně dobré v úklidu?

Nejdůležitější na vysavači je, jak dobře uklízí, a právě v tom vás některé bezdrátové vysavače opravdu zklamou.

Klíčovými problematickými oblastmi jsou čištění koberců a zadržování alergenů. Zatímco nejlepší akumulátorové vysavače budou uklízet stejně dobře jako dobré síťové vysavače, otestovali jsme spoustu příšerných akumulátorových vysavačů, které téměř nic nevysají. Akumulátorové vysavače vysají v průměru 41 % prachu z koberců, zatímco u síťových vysavačů je to 70 %.

Nejlepší modely dokáží zanechat koberce čisté a prach bezpečně zadržet. Ale vzhledem k tomu, že více než jeden ze tří námi testovaných akumulátorových vysavačů je tak špatný, že jsme je pojmenovali Don’t Buys, budete muset vybírat pečlivě – zejména pokud máte domácnost s velkým množstvím koberců.

Procento zachyceného prachu

Tyto údaje ukazují nejlepší výsledky sběru prachu z koberců, které jsme zaznamenali u robotických, akumulátorových a šňůrových vysavačů. 

Nejlepší robotický vysavač – 50 %

Nejlepší akumulátorový vysavač – 83 %

Nejlepší vysavač – 86 %

Výsledky ukazují množství prachu zachyceného z hustého koberce nejlepším vysavačem, který jsme testovali v každé kategorii.

A co výdrž baterie?

Kromě výkonu při úklidu si budete chtít být jisti, že bezdrátový vysavač vydrží dostatečně dlouho, abyste mohli úklid provést.

Výdrž baterie se velmi liší, od pouhých sedmi minut při plném výkonu u některých modelů až po více než hodinu u jiných. Obecně platí, že čím více zaplatíte, tím delší výdrž baterie získáte. Vyplatí se zvážit, zda vám vyhovuje uklízet málo a často, nebo zda chcete mít možnost zvládnout celý dům najednou. Pokud máte hodně koberců, zkontrolujte, jak dlouho vydrží baterie při vyšším nastavení výkonu doporučeném pro koberce. Některé akumulátorové vysavače vydrží na turbo nastavení pouhých 5 minut.

Záleží také na době nabíjení

Doba nabíjení akumulátorového vysavače se může lišit od ultrarychlých 60 minut až po více než šestnáct hodin. Levnější modely mohou mít delší dobu dobíjení, což může být frustrující, pokud jste v polovině úklidu, když se vám vybije baterie.

Dlouhá výdrž baterie je samozřejmě k ničemu, pokud se nedá efektivně čistit. U každého modelu testujeme dobu provozu a dobu dobíjení, takže pokud chcete zjistit, které akumulátorové vysavače splňují požadavky na výdrž baterie a efektivní úklid, přejděte na náš seznam nejlepších akumulátorových vysavačů.

Je pro vás bezdrátový vysavač ten pravý?

Vhodné pro menší domácnosti s menším množstvím koberců, rychlé úklidy a pro ty, kteří mají potíže s těžšími vysavači. Akumulátorové vysavače jsou bezesporu lehké a pohodlné, ale jen některé jsou skutečně účinné při vysávání prachu a nečistot ve vaší domácnosti.

Výběr mezi akumulátorovým a síťovým vysavačem závisí na několika zásadních faktorech. Akumulátorové vysavače nabízejí přenosnost a pohodlí, takže jsou ideální pro rychlé úklidy a domácnosti s minimem koberců. Často však mají svá omezení, jako je kratší životnost baterie a menší kapacita prachu, což vyžaduje častější údržbu. Jejich čisticí výkon se navíc může značně lišit, přičemž některé modely nedokážou čistit koberce. Naproti tomu kabelové vysavače obvykle poskytují vyšší sací výkon a větší zásobníky na prach, takže jsou vhodné pro větší domácnosti a úkoly hloubkového úklidu. Rozhodnutí by se nakonec mělo přizpůsobit vašim konkrétním potřebám a prioritám, ať už jde o manévrovací schopnosti nebo robustní úklidové schopnosti.


Sponzorovaný článek

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.