Jak vyčistit žehličku?a: Vyhněte se nečistotám na oblečení aneb jak ji vyčistit?

Také žehlička, která se dotýká prakticky jen čistě vypraného oblečení, se dokáže zašpinit. Přichytávají se na ni nejrůznější tkaniny a části potisku. Stačí pouze zvolit nevhodnou teplotu a problém je na světě. Žehlička se proto musí čistit, aby poté neznečistila také ostatní prádlo. Možná se vám do toho moc nechce a raději uvažujete o koupi nové, ale vyčistit žehličku je opravdu snadné.

jak vyčistit žehličku
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Speciální přípravky na čištění žehličky

Existují speciální přípravky na čištění žehliček, které seženete v každém lepším obchodě. Jejich cena se velmi různí, ale dá se sehnat přípravek i za pár desítek korun. Proč však zbytečně utrácet peníze, když si jednoduše vystačíte s tím, co máte doma. Věděli jste, že existuje hned několik potravinářských surovin, které jsou běžnou součástí vaší kuchyně – a kromě vaření se skvěle hodí i na čištění nejen žehliček?

Čištění žehličky lihovým octem

Ocet se nehodí pouze na dochucování pokrmů, ale funguje také jako skvělý čistič, a ještě ke všemu má dezinfekční účinky. Můžete s ním umývat podlahu nebo ho přidejte do pračky k praní prádla. Nejen že ho změkčí, ale také odstraní z pračky všechen zápach. A hodí se skvěle i na vyčištění žehličky. Stačí, když nanesete na kousek hadříku kapku octa, a poté s ním krouživými pohyby přejíždíte po místech, která jsou znečištěná. Špína vám bude doslova mizet pod prsty.

Doporučujeme: Jak vybrat žehličku a jaké by měla mít parametry

Další typ jak vyčistit žehličku od vodního kamene.

Čištění žehličky solí

Dalším skvělým pomocníkem v boji proti špinavé žehličce je sůl. Zde však buďte opatrní, aby nedošlo k proškrábání povrchu.

  1. Na žehlicí prkno si položte hadřík, který posypete silnou vrstvou soli.
  2. Poté si nahřejte žehličku a jemně s ní přejíždějte po hadříku.

Tuhle možnost však berte jako poslední možnou variantu. Nejen, že spotřebujete opravdu velké množství soli, ale možnost poničení povrchu žehličky je zde opravdu vysoké.

Čištění žehličky pastou na zuby

Pasta na zuby sice není potravina, ale v domácnosti ji má každý. I zde platí, že musíte zubní pastu nanést na hadřík, nejlépe nějaký hrubší, a poté krouživými pohyby čistěte špinavý povrch žehličky. Zubní pasta má tu výhodu, že dokáže vyčistit i těžce přístupná místa. Nejvhodnější je na žehličky, které mají nerezový povrch. Zubní pasta však nedokáže vyčistit připáleniny, které se na žehličce usadily už v dřívější době.

Jak předejít zašpinění žehličky

Povrch žehličky se nezašpiní pouze připáleninou, ale je silně ohrožen i vodním kamenem, kterého se lze jen velmi těžko zbavit. Vytváří se tím, že nalijete do nádoby určené na vodu obyčejnou vodu z vodovodu. Abyste tomu předešli, používejte vodu destilovanou, která je zbavená většiny minerálů a usazenin. Nejenže se tak zbavíte vodního kamene, ale celkově tím prodloužíte životnost tohoto domácího spotřebiče.

Prevence proti zašpinění žehličky

Žehličku můžete ochránit před zašpiněním i dalšími úkony:

  • Vždy z ní vylijte zbylou tekutinu.
  • Řiďte se štítky na oblečení, kde výrobce vždy uvádí, na jakou maximální teplotu můžete daný kus oblečení žehlit.
  • Připlaťte si za žehličku a kupte si takovou, která má nepřilnavý povrch.
  • Nežehlete na stole nebo jiných částech vašeho domova, ale vždy pouze na žehlicím prkně.

Žehlička je důležitým pomocníkem v domácnosti, proto se snažte, aby i ona byla vždy v té nejlepší kondici. Jen tak vám bude plnit dokonalou službu.


Tipy jak vyčistit domácnost

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.