Jak se zbavit vodního kamene na pákových bateriích? Jednoduše a rychle

Když se často mění teplota, ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého změní rovnováhu. Tím vznikne vodní kámen, jehož hlavní složkou je uhličitan vápenatý.

Odstranění vodního kamene může být pro mnoho lidí noční můrou. Jak si s ním poradit a jak se zbavit vodního kamene se dozvíte v článku.

Vodní kámen se projevuje typickou bílou barvou, ovšem může být i nažloutlý, až nahnědlý. Připomíná rozdrobenou nalepenou křídu a někdy je velmi obtížné se ho zbavit. Nejčastěji se tvoří v rychlovarných konvicích, myčce, pračce a samozřejmě na vodovodních bateriích. Čím více máte tvrdou vodu, tím více se bude vodní kámen tvořit.

odstranění vodního kamene
Zdroj foto: lomiso / Shutterstock.com

Je vodní kámen nebezpečný?

Ačkoli vypadá vodní kámen nevzhledně, není nijak nebezpečný a nepůsobí na lidské zdraví. Vápník a hořčík ve vodním kameni obsahují minerály, které tělo přirozeně ukládá a využívá pro nejrůznější procesy. Co však nesvědčí lidskému organismu je tvrdá voda, vysušuje vlasy a pokožku, což může vést k potížím.

Jak odstranit vodní kámen?

Vodní kámen se můžete pokusit seškrabávat, ale mnohem jednodušší je, ho „rozpustit“ v jemné kyselině. Na trhu existuje velké množství přípravků, které jsou plné zbytečných chemikálií. Dvě základní jemné kyseliny jistě máte doma a můžete je bez obav použít. Citronová šťáva a zcela obyčejný ocet rozpustí vodní kmen snadno a rychle.

Kyselina citronová

Pro jemnější usazeniny se využívá právě kyselina citronová, nebo citronová šťáva. Baterie se bude blýskat a navíc provoní koupelnu či kuchyň.

Ocet

Na větší nánosy vodního kamene použijte ocet nebo limetkovou šťávu, je kyselejší než citron.

Ať zvolíte citron, limetku nebo ocet, problém nastává ve chvíli, kdy má kyselina alespoň hodinu působit, aby rozpustila i ty nejmenší částečky vodního kamene.

K rozpuštění a odstranění vápenatých usazenin nestačí jen setřít vlhkou houbou, je potřeba minimálně hodinu (nejlépe přes noc), aby se vše rozpustilo.

Jak efektivně použít kyseliny na vodní kámen

U konvice nebo pračky je snadnější nechat kyseliny působit, ovšem u baterií je to poněkud složitější. Existují jednoduché triky, jak využít citron a ocet, co nejvíce efektivně.

Použijte kelímek

Nalijte do kelímku ocet a ponořte do něj kohoutek. Kelímek obalte pevně utěrkami. Na zbylé části umyvadlové baterie použijte vatu. Namočte ji v octu nebo v citronové šťávě a rozmístěte po volných místech baterie. Po hodině vatu znovu stlačte, abyste se ujistili, že se rozpustí i nejusazenější kousky. Poté umyjte, jak jste zvyklí.

Doporučujeme: Jak opravit kapající kohoutek?

Použijte pytlík

Do igelitového sáčku nalijte ocet, ponořte kohoutek a obyčejnými gumičkami omotejte k baterii. Stejný postup použijte na sprchu. Nechte působit přes noc. Ráno baterie i sprchu umyjte běžným způsobem.


Tipy jak vyčistit domácnost

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
  1. Alena říká

    Dělám to pravidelně každé 2 týdny, nikdy nekončící prace….déle to prostě nevydrží.

  2. Zdenda říká

    Vodnímu kameni na vodovdní baterii je lépe předejít tím, že každou kapku vody ulpělou na baterii setřu hadrem. Potom se žádný vodní kámen navytvoří.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.