Zahrada ve svahu – Moderní návrhy jak ji vyřešit

Zahrada ve svahu má na jednu stranu určitou výhodu, kdy vidíte daleko do okolí, nicméně svah na zahradě vyžaduje hodně péče. Vytvořte si moderní a přírodní zahradu ve svahu.

Pokud máte pozemek ve svahu, na začátku rekonstrukce a úpravy zahrady to není právě jednoduché a často záleží také na tom, jakým směrem se svah zvedá. Jestli nahoru od domu, nebo naopak dolů. Pojďme se podívat na to, jak navrhnout zahradu ve svahu, aby se vám v ní dobře žilo.

Návrh jezírko a rostliny ve svahu
Zahrada ve svahu inspirace. Zdroj foto: Long Lasting Impressions / Shutterstock.com

Zahrada ve svahu

Zahrada na rovině je výhrou. Dobře se navrhuje její uspořádání, protože nejste ničím limitováni. Zahrada mírně zvlněná již vyžaduje trochu více přemýšlení a je tvrdým oříškem, který dělá vrásky i zkušených zahradním architektům. Jak vyřešit zahradu ve svahu tak, aby byla praktická a současně i hezká na pohled?

Jak zpevnit svah na zahradě?

Jako nejjednodušší řešení se nabízejí terasy, díky nimž se získá alespoň trochu plochy v rovině. Chce to ovšem vymyslet, čím jednotlivé terasy zpevnit. Těch možností je docela dost – třeba suchou zídkou z kamenů, ozdobnými palisádami ze dřeva nebo betonu, a zajímavě vypadají i gabiony, což jsou stěny z drátů. Pro co se rozhodnete vy? Poradíme vám.

Suchá zídka

Naši předkové dříve používali ke stavbám to, co našli ve svém nejbližším okolí. Totéž můžete udělat i vy, když se pustíte do stavby suché zídky. Kameny nasbírané v přírodě budou na zahradě působit přirozeně, protože se jedná o materiál typický pro daný kraj. Suchá zídka se staví tak, že se kameny vrší na sebe tak, jako byste stavěli zeď z cihel.

Pochopitelně nepoužijete žádnou maltu, od toho je to suchá zídka. Přesto bude dostatečně pevná. Kameny se prosypávají zeminou. To má velkou výhodu, jelikož pak lze do spár zasadit rostliny. Základna suché zídky by měla mít alespoň padesát centimetrů na šířku, a sto centimetrů na výšku. Pokud byste ji postavili vyšší, nemusí být zídka stabilní. Ostatně stabilitu zajistíte kameny narovnanými šikmo proti svahu. Za kameny nasypejte písek, který zajistí dobré odvodnění.

Dřevěné nebo betonové palisády

Zdá-li se vám suchá zídka do zahrady ve svahu poněkud složitou stavbou i kvůli tomu, že vám chybí dostatečné množství kamenů, lze postavit zeď z palisád, na které použijete dřevo. Opět se jedná o přírodní materiál, jenž bude v zahradě vypadat hodně dobře. Jeho nevýhodou je ovšem to, že časem prostě dřevo trouchniví, a je nutné ho nahradit.

Kdo tvrdí, že beton není v zahradě hezký? Když vhodně osázíte okolí betonových palisád ze stavebnin pnoucími rostlinami, bude i takto upravená užitková zahrada ve svahu vypadat zajímavě. Beton má dlouhou životnost, je pevný a odolný.

Gabiony z drátů

Možná jste i vy zaregistrovali zvyšující se počet plotů a opěrných zdí z drátěných košů vyplněných kamením. Jedná se o tzv. gabiony.

  • Původně se používaly koše z proutí, jež byly naplněné zeminou a sloužily k polnímu opevnění.
  • V současné době se používá kombinace pozinkovaných drátů a kamene.

Do okrajů se obvykle dává kámen větších rozměrů a do vnitřku drátěného koše pak menší kameny. Velkou výhodou gabionů je hlavně to, že nevyžadují vybudování drenáže, protože voda jimi pouze proteče a nezdržuje se v nich.

Návrh zahrady ve svahu

Vybudováním terasy v zahradě ve svahu získáte rovné plochy, jež můžete využít pro pěstování okrasných rostlin stejně jako těch užitkových. Záleží na tom, co chcete, aby vám zahrada poskytovala, jestli spíše něco pro potěchu oka, nebo prostor pro to, kde se budete moci věnovat své zálibě.

Jestliže od ní očekáváte bohatou úrodu, klidně si na terase můžete vybudovat zelinářskou zahrádku se záhony rajčat, paprik, okurek, budou-li mít dostatek slunce. Zpevnit terasu lze nízkorostoucími ovocnými stromy, aby se vám úroda dobře česala.

Pokud chcete, aby terasa měla více okrasný charakter, vysázejte na ni nenáročné rostliny a keře, jako jsou skalníky, vřesy, poléhavé jalovce nebo barvínek. Jedná se o vděčně kultivary pro zahrady ve svahu, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.

Rostliny ve svahu
Zdroj foto: Sandra Burm / Shutterstock.com

Schody do zahrady ve svahu

Jestliže si na zahradě ve svahu vybudujete terasy, budete potřebovat také schody ve svahu, abyste se na terasy mohli dostat. I pro schodiště platí určité pravidlo, jak by mělo vypadat. Minimálně by mělo poskytovat oporu pro celé chodidlo, takže by jeho jednotlivé schody měly být dostatečně široké. Nezapomeňte na odpočívadlo, na němž lze vybudovat příjemné místo s lavičkou k posezení a odpočinku s výhledem do širokého okolí.

Skalka ve svahu zahrady

Svah v zahradě lze zpevnit i skalkou, která může nahradit terasu. Jestliže ji vybudujete z kamenů, co budou z jedné třetiny své výšky zapuštěné do země, pak bude svah zabezpečený proti sesunutí. Do svažité skalky se výborně hodí kobercové trvalky, jež brání stékání vody. Obecně všechny rostliny svými kořeny svaz zpevní.

Jaké rostliny do skalky v zahradě ve svahu zvolit jak je zasadit?

  • Jsou to hlavně bohatě kvetoucí trvalky, mají nízký trsnatý nebo polštářový vzrůst.
  • Pro začátek si vyberte některé z odolných skalniček.
  • Ty vyžadují obvykle hlinito-vápenatou písčitou půdu nebo naopak směs rašeliny a křemičitých písků s listovkou, případně lesní hrabankou.
  • Skalničky, jež mají rády vápno, ocení i přidání staré omítky nebo drceného vápence do substrátu.
  • Na povrch byste pak mohli dát i kamennou drť, jež skalničky ochrání před slimáky nebo prorůstáním plevele.

Kleč, jalovec nebo skalník dejte více do středu skalky. Na okraji vyniknou kobercové rostliny. Oblíbené jsou skalničky plaménky, kostřava, lomikámen, ty i v divoké přírodě rostou ve svízelných podmínkách a na skalce v zahradě ve svahu se jim bude dobře dařit. Jsou zároveň vhodnými skalničkami pro začátečníky. Zajímavě vypadají také okrasné trávy, co zdobí zahradu po celý rok, dokonce i v zimním období.

Jezírka v zahradě ve svahu

Kromě terasy nebo skalky můžete ve svažité zahradě vybudovat také jezírka svépomoci, která klidně mohou být v kaskádě tak, že když se začne jedno jezírko příliš naplňovat, přeteče voda do dalšího jezírka po kamenité cestičce.

Jezírka ve tvaru oválu nebo ledvinky s delší stranou podél vrstevnice jsou vítaným zpestřením zahrady, a lákají k návštěvě nejrůznější živočichy – hmyz, ptáky, hady, žáby či ježky. V samotných jezírkách pak mohou žít ryby – například kapři koi. Ideální je osadit jezírka lekníny – ty na hladině vytvoří zelenou plochu.

V současné době není problém do jezírek nakoupit čerpadla a filtry nebo fontány, jež udržují vodu čistou. Nabídka těchto produktů je bohatá a přizpůsobená požadavkům zahrádkářů. Okolí jezírka pak osázejte vhodnými vodními a mokřadními rostlinami. Vyhnout se je vhodné hlavně rákosu, i když tato rostlina láká zahradníky k tomu, aby si ji do okolí jezírka nasadili. Rákos se však poměrně rychle rozrůstá, a časem by mohl zahlušit ostatní rostliny.

Zahradní jezírka přispívají k relaxaci, poskytují životní prostor pro drobné živočichy a působí uklidňujícím dojmem. Jezírka mohou být i koupací, ale ta se do svažitého terénu příliš nehodí. Mívají obvykle větší plochu, což ve svahu právě chybí. Ale i okrasná jezírka splní svoji funkci.

Zdroj foto: studio-kae / Shutterstock.com

Při budování okrasné zahrady ve svahu je nejlépe si na papír rozvrhnout, co a kde budete chtít pořídit. Pokud si na to sami netroufáte, můžete se obrátit i na odbornou firmu – ta vám navrhne zahradu na míru. Dobrou zprávou je, že nezáleží na tom, zda je vaše zahrada laděna do moderního stylu, nebo usilujete o venkovskou zahradu, svah lze zakomponovat do každého stylu zahrady, stačí zvolit vhodné rostliny.

Vždy by ale měla vycházet z vašich požadavků, protože vy se budete na své zahradě pohybovat a užívat ji.

Troufnete si na to i vy?

Zdroj: gardeningetc.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.