Vřes – Jak na pěstování a kam ho umístit?
Vřes je výjimečná rostlina, která kvete od jara až do podzimu. Na podzim jej vidíme jako jesenní dekoraci téměř v každém domě. Jak pěstovat vřes a co všechno potřebuje pro růst?
Kam umístit vřes?
Vřesoviště má disponovat nepravidelným tvarem a jemně členitým povrchem. Vzniknou tím pádem suchá i vlhčí místa. Vřesu se tak vyhoví na všech frontách. Na čím menší ploše bude, tím méně bude druhů a barevnosti. Za základ platí vřes obecný a další druhy vřesovců. Minimálně, co se týká barevnosti – janovec, medvědice, brusinka nebo borůvka. U trvalek to mohou být divizny a rozchodníky.
Není třeba se bát kombinovat barvy. Vřes jako takový je k tomu stvořený. Nejlépe je vysadit více kusů rostlin s odstupem od 25 do 50 cm. To pro jeho budoucí bohatou hustotu. Za kulisu se nejlépe hodí zakrslé borovice, poléhavé jalovce, případně zerav. Nicméně vše má svůj čas a nejinak tomu je i u růstu. Kdo bude čekat brzkou mozaiku, uvidí ji nejdříve za tři roky.
Vřes v truhlíku
Vřes obecný jako takový se dá pěstovat i v bytě. Je to vhodná forma pro ty, kdo bydlí například v panelovém domě. Nemusí jim být líto, že nemají svoji zahrádku. Stačí si pořídit truhlík a směle do toho. Vřes je opravdu nenáročná květinka v porovnání s jinými.
Hlavní je zajistit vysoce kvalitní drenáž. Ta se použije na dno nádoby, aby mohla odtékat voda. Do truhlíku se vloží směs rašeliny a klasické zahradní zeminy v poměru 2:1.
Poté se přidá ještě kůra. Tím se zamezí vysychání. Stejný princip je i v případě květináče. Jestliže se rozhodnete nechat ho přes zimu venku, musí se trochu připravit. Stačí obalit netkanou textilií nebo obložit polystyrenem. To, aby kořeny neumrzly. Vřes v truhlíku se zalévá i v zimě. Jen opatrně. Radí se, že nejlépe v době oblevy.
Pěstování vřesu
Vřes obecný se může pěstovat jak v truhlíku, tak i na zahradě. Od věci není ani vřesoviště.
Nejvhodnější je připravit si zeminu na podzim a osázet ji na jaře. Zakořeněných rostlin v kontejnerech se to netýká, tam se může založit vřesoviště kdykoli v průběhu vegetačního období:
- nejlepší je dát ho na velmi slunné místo,
- nemá rád přesazování,
- nejlépe mu bude poblíž rododendronů, azalek či jehličnanů,
- příliš ho nezalévejte, mírně přihnojte na jaře,
- hnojivo se může použít jako u rododendronů s výjimkou přísady v podobě vápna.
Vřes potřebuje správnou půdu
Tou je kromě propustnosti a výživnosti i kyselost. Tzv. pH by mělo být 5,5 až 6. Nejjednodušší je si takový substrát obstarat v obchodě, ale dá se vyrobit i doma. Stačí smíchat zeminu bez obsahu vápna s rašelinou a pískem. Jako třetí varianta se jeví odplozený substrát po pěstování žampionů. Rostlinku už se poté nemusí vůbec ničím hnojit.
Kdy stříhat vřes?
Brzy zjara by se mu měly zkrátit výhony zhruba o jednu třetinu. Jednou za tři až čtyři roky se provádí zmlazovací řez.
Vřes koupený v obchodě
V obchodě koupíte vřes většinou v květináči, stačí ho doma přesadit do větší nádoby:
- na dno se mohou použít kamínky, keramzit, perlit či drobný štěrk,
- je nejlepší zajistit vřesu přímé světlo,
- jednou za dva týdny přihnojte.
Účinky vřesu
Někteří mu přezdívají bylinka do postele. To díky tomu, že pomáhá s nespavostí a neplodností. Co ještě bude zajímat ženy – pomáhá v klimakteriu. Dále je výborný při horečce, nachlazení a kašli. Je další z řady rostlin, jenž odplavují jedy z těla. Reguluje hladinu kyseliny močové. Preventivně působí proti onemocnění zánětů močových cest, ledvin a prostaty.
Vřes je opravdu jedna z nejideálnějších květin do domácnosti.
Zdroj: gardenia.net
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.