Gabiony: Praktické oplocení, které využijete i jako dekoraci

S gabiony už jste se pravděpodobně setkali, jedná se ocelové sítě, které jsou naplněny kamením, oblázky, či případně jinými materiály jako je sklo, dřevo nebo cihly. Mají široké využití, mnohdy jako oplocení, ovšem využívány jsou také jako květináče, vytvořit z nich můžete i lavičku.

Gabion, Zdroj foto: Vitaliy Hrabar / Shutterstock.com

Kam gabiony umístit?

Vzhledem k povaze gabionů jsou tyto prvky často užívány jako konstrukce, oplocení a poslouží také při zpevňování břehů silnic. Jejich výhodou je, že jednotlivé sítě můžete přizpůsobit do libovolného potřebného tvaru, takže je lze využít v jakémkoliv prostoru. Vybírat můžete z různě velikých ok i výplňových materiálů. Jestliže tak hledáte moderní prvek, který rozjasní okolí vašeho domu či chcete netradiční dekoraci na zahradu, pak jsou gabiony skvělou volbou.

Zahradní dekorace

Gabiony jsou velmi oblíbené na zahradách. Využít je můžete jako různé zídky, které ozdobí různá zákoutí. Setkat se můžeme s gabionovými květináči různých tvarů. Ať už se jedná o kulovitou nádobu, hranatou či třeba kónickou. Výběr je široký, takže můžete design zcela přizpůsobit. Základem je umístit do gabionu květináč se substrátem, který pak obklopíte libovolným výplňovým materiálem. Jedná se o praktické řešení, které působí moderně a neokoukaně.

Gabiony, Zdroj foto: Cre8 design / Shutterstock.com

Výplňový materiál

Velmi často jsou využívány hlavně kameny a oblázky. Jako výplň však můžete použít v podstatě cokoliv. Skvěle totiž působí také dřevo a recyklované sklo. Využít však můžete i cihly, recyklované sklo či dlažební kameny. Není třeba se omezovat, jelikož materiálů se nabízí opravdu mnoho. Setkat se můžete i s výplní v podobě zbylého stavebního materiálu, který by byl jinak vyhozen. Zužitkujete tak materiál, přičemž získáte netradiční prvek na svou zahradu.

Základní jednotkou jsou gabionové koše, které zakoupíte v různých velikostech. Snadno tak najdete to pravé pro své potřeby. Jednotlivé sítě jsou pak spojovány speciálními spirálami. Zvládnete tak vytvořit libovolnou konstrukci. Pak už ji jen stačí vyplnit zvoleným materiálem.

Další využití

Kromě běžného využití jako ploty a zdi mohou gabiony tvořit také jiné prvky. Vytvořit z nich lze totiž různé praktické konstrukce či dekorace. Jedná se o skvělé řešení pro výstavbu schodů, z gabionů však vytvoříte třeba i celé garážové stání, lavičku či zahradní ohniště a krb. Skvěle se hodí také pro výstavbu terasy. Využití je opravdu široké, takže záleží jen na vás, jakou máte představu. Výhodou těchto konstrukcí je jejich vysoká životnost a také elegantní design, který se hodí do rozmanitých prostorů.

Gabiony nabízí skvělé vlastnosti, právě proto jsou tak oblíbené. Vytvořit z nich můžete rozličné prvky, nejčastěji právě do zahrady. Kromě praktického využití můžete z těchto drátěných prvků vytvořit netradiční ozdobné dekorace.

Zdroj: ireceptar.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.