Tymián obecný – Vše o koření – pěstování, využití, sušení

Tymián je oblíbeným kořením, který se používá při přípravě drůběžího i vepřového masa, do omáček či nádivek. Jak pěstovat tymián a jak o něj pečovat, aby vydržel co nejdéle?

tymián
Jak vypadá tymián? Prozkoumejte obrázek. Zdroj foto: Tony_Traveler85 / Shutterstock.com

Tymián obecný

Tymián obecný (lat. Thymus vulgaris) je středozemní bylinka, která má blízko k mátě. Ve středomořské kuchyni se využívá pro její zemitou a jemně pikantní chuť. Jako dochucovadlo dodává jídlům znamenité aroma. Tymián pozitivně působí na zdraví a může pomáhat při léčbě různých onemocnění.

Léčivé účinky tymiánu

Kromě využití jako koření je tymián i účinnou léčivkou. Není proto vůbec od věci ho mít kdykoliv k dispozici, protože pomáhá na zažívací potíže a nadýmání či proti průjmům. Dokáže zmírnit i kašel, používá se při nachlazení nebo na infekce v ústech či bolest v krku.

Má současně antiseptické účinky, které lze využívat při kloktání, inhalacích i při výplachu úst.

Pěstování tymiánu ze sazenice

Nemáte-li dostatek trpělivosti, kupte si pro pěstování sazenici tymiánu. Aby se jí u vás dobře dařilo, dopřejte jí slunné stanoviště, kde bude chráněna před prouděním větru a chladem. Nezapomeňte, že původní jeho domovinou je teplé Středomoří.

Na rozdíl od mateřídoušky, se kterou je příbuzný, je tymián obecný nízkým keříkem, na kterém rostou drobné lístky tmavě zelené barvy. Vyhovovat mu bude půda v kombinaci písku a hlíny, spíše suchá, bez přemokření. Totéž platí pro pěstování v květináči. Ten byste měli vybavit i drenážní vrstvou, aby se v nádobě nedržela voda.

Pěstování tymiánu ze semene

Jestliže se rozhodnete pro pěstování tymiánu ze semen, nejvhodnějším časem pro jejich výsadbu do sadbovače, případně i kelímků od jogurtu, je období března a dubna. Jakmile rostliny trochu povyrostou, můžete je přesadit do květináčů, aby zesílily. Jakmile jsou dostatečně silné, lze je vysadit ven. Přímo na záhony ho vyséváme až tehdy, kdy je půda dostatečně vyhřátá – tedy na konci dubna a v květnu.

Jak zalévat tymián?

Co se zalévání týká, nechte to na přirozených dešťových srážkách. Pouze tehdy, kdy bude dlouho sucho, tymián zalejte. V květináči mu dopřejte vodu ve chvíli, kdy je již substrát suchý. Zásadně rostliny nepřemokřujte, protože by jim to mohlo ublížit.

Jak stříhat tymián?

tříháme ho po odkvětu, díky čemuž se objeví nové výhonky a můžete získat více čerstvé natě. Pokud bychom ho zanedbávali a nestříhali, mohl by zdřevnatět.

  1. Jak stříhat tymián?

    Stříháme ho po odkvětu, díky čemuž se objeví nové výhonky a můžete získat více čerstvé natě. Pokud bychom ho zanedbávali a nestříhali, mohl by zdřevnatět.

  2. Kdy sklízet tymián?

    Pro kuchyňské účely je možné sklízet tymián klidně po celý rok. Jestliže chcete ale využít jeho léčivých účinků, měli byste kvetoucí natě tymiánu stříhat za suchého počasí a sušit ve stínu na vzdušném místě.

Jak sušit tymián?

Pokud chceme tymián sušit ať už na čaj nebo pro jiné účely, musíme je svázat do svazků. Nejlepší podmínky pro schnutí jsou na tmavším, suchém a teplém místě s možností větrání.

Zdroj: gardenersworld.com


Další oblíbené bylinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.