Suchý dráždivý kašel – Jak se ho zbavit bez léků?

Suchý dráždivý kašel je přirozenou reakci našeho těla, v podstatě se jím snaží očistit dýchací cesty. Zjistěte, co pomáhá na suchý dráždivý kašel a jak se ho můžete zbavit.

Suchý kašel
Zdroj foto: M_Adency / Shutterstock.com

Suchý dráždivý kašel

Kašleme během nachlazení, ale někteří lidé kašlou stále nebo při určitých činnostech. Kašel je typický pro kuřáky, pro lidi, kteří pracují v prašném prostředí nebo pro ty, kdo musí pracovat s chemikáliemi. Rozlišujeme kašel akutní a chronický – a blízké jsou nám dva typy kašle:

 1. Suchý dráždivý kašel, který umí hodně potrápit a je bolestivý,
 2. vlhký kašel.

Jak se s ním popasovat i bez pomoci léků?

Co na suchý kašel pomáha?

Pokud onemocníme, jako první se objeví právě suchý dráždivý kašel. Ten se projevuje neutuchajícími záchvaty kašle, jež se objevují dost často i během noci. Člověk pak nemůže spát a kašel se nedá téměř zastavit.

 • Suchý kašel nikdy nedoprovází hleny, ale je velmi bolestivý a nepříjemný, současně s ním se objevuje také škrábání v krku.
 • Vlhký kašel se objevuje obvykle později, v této další fázi onemocnění už vykašláváme hleny a bolesti na hrudi obvykle postupně vymizí.

Akutní kašel trvá obvykle několik dní až týdnů, pokud ale kašel přetrvává déle než osm týdnů, dá se hovořit o chronickém kašli. Ten může souviset s celou řadou onemocnění, a dost často jím trpí i silní kuřáci. Suchý a dráždivý kašel občas dostihne každého z nás. Jak s ním ale bojovat a co na něj zabírá?

Podávat samozřejmě můžete i volně dostupné léky a sirupy proti kašli, pomoc ale můžete hledat i v bylinkách. Právě přírodní léky a osvědčené babské rady vám pomohou se suchým kašlem zatočit. A co je hlavní, okamžitě můžete pocítit úlevu.

Domácí léčba suchého kašle

Suchý kašel je sice nepříjemný, ale rozhodně se s ním dá bojovat. Doma si poradíte docela snadno. Důležitý je přísun tekutin, zejména pomáhají bylinkové čaje. Potřeba je i dostatek klidu a odpočinku. Možná si vzpomínáte, že vám v dětství maminka při kašli hodně natřepávala polštáře a hlavu vám podkládala více než dřív.

I tohle totiž pomáhá, kašel vás nebude tolik dráždit, když bude hlava ve vyvýšené poloze. Určitě dbejte i na to, aby v místnosti byl vlhký a dostatečně chladný vzduch. Bude se vám lépe dýchat. Pokud budete pobývat v suchém a přetopeném pokoji, kašel se zhorší. Je tedy dobré hodně větrat, ale nemocný by při tom neměl zůstat v průvanu, na to pozor. Jak na suchý kašel u vás doma?

 • Místnost můžete zvlhčit i jednoduchým trikem.
 • Namočte prostěradla či ručníky a po místnosti je rozvěste.
 • Okamžitě budete dýchat vlhký vzduch, který problémům uleví.
 • Doporučuje se inhalace vonných olejíčků s vodou.
 • Osvědčenými jsou oleje s eukalyptem či levandulí.

Babské rady na suchý kašel

Naše babičky všechno řešily pěkně podomácku, právě za pomoci bylinek, nebo vytáhly to, co měly doma ve spíži.

Bylinky na suchý kašel

Bylinné směsi vhodné na léčbu kašle můžete koupit v lékárnách i v prodejnách se zdravou výživou. Můžete ale sáhnout i po bylinkách, které možná máte doma. Jaké bylinky tedy použít na suchý kašel? Při suchém kašli se doporučuje dvakrát denně pít nálev z:

 • heřmánku,
 • šalvěje,
 • lipového květu,
 • levandule,
 • majoránky.

Čaje pijte vlažné a můžete přidat i med a kapku čerstvého citronu.

Cibule s cukrem

Jedním z takových lidových všeléků je rozhodně i obyčejná cibule. Tu v kuchyni najdete vždycky. Cibule při onemocněních dýchacích cest opravdu zabírá velmi rychle. I z ní se dá připravit čaj, můžete ji také pokrájet na malé kousky a zasypat cukrem. Cibule s cukrem na suchý kašel pak pustí šťávu, a tu je dobré užívat během dne po malých lžičkách.

Cibulový sirup na suchý kašel

Do zásoby si pak můžete připravit i cibulový sirup na suchý kašel. Ten je příjemnější pro děti. Příprava cibulového sirupu je jednoduchá. Potřebná bude 3 cibule, citron a med. Nejprve si nakrájíme na kolečka cibuli a citron, ten si uložíme do misky a zalijeme medem. To potom necháme 2 až 3 hodiny odstát a nakonec scedíme. Můžete tuto směs rovnou pojídat a uvidíte, že budete brzy jako rybička.

Zatočte se suchým a dráždivým kašlem co nejdříve. Domácí tipy na léčbu vám to usnadní.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.