Čechrava (Astilbe) – Vypěstujte si vlastní odolnou trválku

Čechrava Astilbe je trvalka, která když rozkvete, připomíná načechraná ptačí pírka. Tato trvalka může mít bílou, vínovou nebo růžovou barvu a její květy tvoří trsy. Jak jí pěstovat?

Čechrava (lat. Astilbe) je velmi odolná rostlinka, které se bude dařit i u vás na zahradě. Poradíme vám, jak ji pěstovat a rozmnožovat.

Čechrava
Čechrava. Zdroj foto: PhotoJuli86 / Shutterstock.com

O čechravě

Na rozdíl od jiných trvalek, je čechrava velmi odolná, a dařit se jí bude i bez dostatku slunečních paprsků. Rostlina krásně kvete i ve stínu, a navíc je i mrazuvzdorná.

Čechrava rozkvétá v létě – konkrétně v měsících červnu a červenci.

Květy čechravy mívají bílou, vínovou nebo růžovou barvu. Zaujme i její zvláštní květenství. Je nenáročná, a přesto nadělá spoustu parády. Obvykle ji můžeme vidět v parcích, sadech nebo zámeckých zahradách. Vypěstovat si ji můžete ale i doma na zahradě.

Druhy čechravy

Mezi druhy čechravy, které běžně naleznete v našich zahradách patří:

 • čechrava zahradní (lat. Astilbe Arendsii), neboli astilba arendsova
 • čechrava japonská (lat. Astilbe japonica)
 • čechrava čínská (lat. Astilbe chinensis pumila).

Čechrava jako ozdoba

Čechrava je vhodná i k sušení, takže si kousek její krásy můžete přinést i domů do vázy.

Na zahradě zase vynikne uprostřed keřů, ladit jí to bude i vedle jiných květin, jako jsou popelivky nebo bergénie.

Daří se jim i u vodních ploch a vysoké druhy této rostliny se nejčastěji využívají jako součást trvalkových záhonů. Nízké druhy pak můžete umístit téměř kamkoliv – bude se jim dařit ve stínu i na skalce, a pěstovat se dají i v nádobách.

Pěstování čechravy

Jak už to tak bývá, jestliže chcete, aby se u vás čechravě skutečně dařilo, budete muset dodržet několik základních pravidel pro její pěstování. I když jde o rostlinku poměrně nenáročnou, několik zásad pro její pěstování je velmi důležitých.

 • Čechrava má raději polostín než přímé sluneční paprsky – a jak už bylo zmíněno, daří se jí i v úplném stínu.
 • Půdu jí připravte hlubší a především vlhkou – suché a písčité půdy rostlince vůbec nesvědčí. Také pozor na půdu příliš vlhkou, podmáčenou a jílovitou. Nemá ráda půdu s nedostatkem půdního vzduchu. Vhodnou strukturu půdy pak ještě přihnojte hnojivem s kyselou reakcí nebo přidejte rašelinu. Čechrava si libuje v půdě s kyselejším pH.

Čechrava v zimě

Dobrou zprávou je, že se čechrava nemusí nijak zvlášť chystat na zimu. Ochrana před mrazem není zapotřebí, neboť je rostlina mrazuvzdorná. Na jaře se zase obráží od kořenů.

Sázení astilbe

Aby se rostlinkám stále dobře dařilo, je potřeba je jednou za čtyři až pět let zmladit. Nejlepším obdobím je jaro.

 1. Rostliny čechravy je potřeba vyrýt ze země a jednotlivé rostliny probrat – staré, suché a poškozené oddenky je potřeba odstranit pryč.
 2. Zpět do země vždy vysazujeme jen největší kousky v dobré kondici.
 3. Ještě před vsazením je pak zapotřebí půdu přerýt, odstranit z půdy plevel a zeminu ještě smíchat s kompostem nebo rašelinou.
 4. Do takto připravené půdy můžeme zpět oddenky sázet. Čechrava pak bude dále krásně kvést.

Zalévání čechravy

Čechrava má ráda jak stín, tak i vlhko. Půdu bychom proto vždy měli udržovat vlhkou, ovšem pozor na to, aby nebyla příliš přemokřená. V tomto případě by rostliny mohly začít hynout. Také velké horko rostlinám nesvědčí. Vysazujte je proto vždy raději do polostínu – a před přímými slunečnými paprsky čechravu raději chraňte.

Čechrava japonská
Čechrava. Zdroj foto: Tibesty / Shutterstock.com

Množení čechravy

Rozmnožování čechravy je samozřejmě také možné, protože je důležité aby vám zahrada rozkvetla ještě více. Množení původních rostlin je pak velmi snadné. V podstatě stačí jediné – vysít osivo. Rostliny, které jsou křížené, pak musíme rozmnožovat vegetativní cestou:

 • Oddělíme trsy i oddenky a nařežeme je jednotlivě tak, aby každý oddělek měl alespoň jedno své očko.
 • Jednotlivé kousky oddenků pak můžeme sázet do nové půdy ale i do květináčů.

Čechrava nádherně rozzáří každou zahradu – a přitom je tak snadné si ji vypěstovat.


Další oblíbené rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.