Jeskyně na Slovensku, které byste rozhodně měli navštívit

Jeskyně na Slovensku jsou velice populární. V této krásné malé zemi je bezmála 7000 zdokumentovaných jeskyní a propastí. Které z jeskyň byste měli na dovolené navštívit?

Slovenské jeskyně mají řadu NEJ, které jim mohou jiné evropské státy závidět. Najdete tu nejstarší známou evropskou jeskyni (Demänovská ledová jeskyně), světovou raritu (Ochtinská aragonitová jeskyně) a řadu dalších unikátů, které stojí za to vidět na vlastní oči. Štěstí je, že řada slovenských jeskyní je volně přístupná veřejnosti. Nejvíc jeskyň je překvapivě v Nízkých Tatrách. Další jeskyně najdeme ve Vysokých Tatrách, v Slovenském krasu i v dalších pohořích. Které jeskyně na Slovensku musíte určitě vidět?

Zdroj foto: Marek Vostik / Shutterstock.com

Nejznámější jeskyně na Slovensku

Demänovská jeskyně svobody

Na severním úpatí Nízkých Tater se táhne nejdelší jeskynní systém s délkou více než 40 km., jehož součástí je i nejznámější slovenská jeskyně Demänovská jeskyně svobody. Díky své unikátní krápníkové výzdobě se řadí k těm nejkrásnějším jeskyním v Evropě. Při procházce jeskyní vás jistě uchvátí sintrová výzdoba (bělostní porézní hornina vzniklá vysrážením uhličitanu vápenatého), nepřehlédnete Věčný déšť (nevysychavý vodopád padající ze stropu) či Kamenný lustr.

Kde se nachází demänovská jeskyně svobody? Nízké tatry, Demänovská dolina

Demänovská ledová jeskyně

Součástí stejného jeskynního systému je nejstarší známá jeskyně v Evropě, o níž první zmínky pochází už ze středověku. Počítejte s tím, že i v létě si na prohlídku demänovské ledové jeskyně musíte obléknout zimní bundu a vydejte se obdivovat krásy ledových síní, výzdobu z krápníků, ledovcových sloupů i vodopádů. Kdysi tu žil i jeskynní medvěd, dokonce se zde našly kosti prehistorického zvířete, podle nichž se jeskyně v minulosti nazývala Dračí jeskyní. Dnes zde můžete spatřit maximálně některého z  10 druhů netopýrů, kteří zde mají své útočiště.

Dobšinská ledová jeskyně

V Slovenském Ráji stojí za návštěvu Dobšinská ledová jeskyně, která má také svá nej. Například byla první jeskyní (v r. 1882) v tehdejším Uhersku, která byla elektricky osvícená. Do r. 1946 byla přístupná pro letní bruslení na ledě. Díky své délce (1232 m) a hloubce (112 m) patří k největším ledovým jeskyním v Evropě a je také nejníže položenou ledovou jeskyní na světě. Uvnitř můžete obdivovat například mohutné ledové vodopády a sloupy ve Velké síni. Bohužel lad uvnitř poslední dobou rychle taje a tak byste se tam měli rychle podívat.

Dobšinská ledová jeskyně
Dobšinská ledová jeskyně. Zdroj foto: Niks Freimanis / Shutterstock.com

Nejpopulárnější krasové jeskyně na Slovensku

Jeskyně Domica

Nepoznáte krásu slovenských jeskyň, pokud nenavštívíte Slovenský Kras, konkrétně oblast Gemer. V obci Dlhá Ves najdete vstup do skutečného klenotu mezi jeskyněmi, do jeskyně Domica. Domica je součástí rozsáhlého systému, jehož větší část leží zasahuje do Maďarska, přesto i na slovenské části budete mít co obdivovat. Prohlédnete si Majkův dóm s kaskádovými jezírky nazývanými Římské lázně,  cibulové stalaktity či pagodovité stalagmity. Průvodce vám ukáže místa významných archeologických nálezů z období neolitu – jeskyni obýval už před více než 5 000 lety obývali lidé. Možná tu zahlédnete i některého z 1500 netopýrů, kteří zde žijí. V jeskyni se před časem natáčela pohádka Sůl nad zlato.

Jeskyňa Domica
Domica jeskyňa. Zdroj foto: Izabela Krecioch / Shutterstock.com

Ochtinská aragonitová jeskyně

Skutečnou světovou raritou je Ochtinská aragonitová jeskyně ve Slovenském Rudohoří. Patří totiž mezi pouhé tři aragonitové jeskyně na světě, přičemž v Evropě je jediná. Mezi nejstarší místní aragonity (uhličitan vápenatý) patří 138 tisíc let stará ledvinová generace, která vznikla činností atmosférických vod v krystalických vápencích. Na 230 metrech veřejně přístupných chodeb můžete obdivovat aragonitovou výzdobu v ledvinové, jehlicovité či spirálovité formě. Nejúchvatnější podívaná vás ovšem čeká v síni zvané Mléčná dráha, kde bílé trsy aragonitu září ve světle jako skutečné hvězdy na nebi.

Zdroj: ssj.sk

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.