Chystáte se na výlet do hor? Přípravu a základní výbavu nikdy nepodceňujte

Hory pomohou dobít baterky snad všem, kdo na ně vyrazí. Přesto, než podniknete svůj výlet do přírody, pořádně se připravte. Existují věci, bez kterých se tam rozhodně neobejdete, a je jedno, jestli se chystáte na celodenní výšlap, nebo si chcete udělat jen odpolední výlet s rodinou. Jaká výbava na hory vám rozhodně nesmí chybět?

Zdroj foto: NDAB Creativity / Shutterstock.com

Volte vhodné oblečení

Samozřejmě se musíte řídit hlavně podle toho, jaké roční období právě je, ale nezapomeňte, že se na horách může měnit rychle počasí a vy musíte být připraveni na všechno.

  • Proto volte vždy oblečení pro horskou turistiku.
  • Před výletem do hor navštivte sportovní obchod a vyberte si oblečení přímo na hory.
  • Vaše oblíbené rifle nebo šaty nechejte doma ve skříni.

Oblečení na hory je speciálně navrhnuto tak, aby bylo hlavně funkční a chránilo vás.

Boty jsou základní výbava na hory

Tenisky určené do města si neberte, ani kdybyste se chystali jen na půldenní výlet. Nejsou za žádných okolností vhodné do hor – a po pár kilometrech by vaše nohy velmi trpěly. Volte opravdu boty určené na hory. Jsou speciálně navržené tak, aby byly vaše nohy jako v bavlnce. Zároveň jsou prodyšné a bývají i nepromokavé. Díky tomu vás nezaskočí žádné počasí. Pokud nechcete utrácet peníze za oblečení, u bot si toto rozhodně rozmyslete. Investice se vyplatí.

 

Zdroj foto: everst / Shutterstock.com

Jídlo a pití v batohu nesmí chybět

Batoh, který ponesete, by neměl být těžší než třetina vaší hmotnosti, přesto na jakoukoliv trasu si s sebou vždy vezměte dostatek tekutin a jídlo. Nikdy nevíte, co vás může po cestě potkat, a výlet, který měl trvat jen dvě hodiny, se může protáhnout na celý den. Nemusíte si sebou balit vysmažené řízky a kupu chleba, ale pár energetických tyčinek byste měli mít vždycky po ruce. Hory jsou zrádné, a kdo je připraven, není následně překvapen.

Co ještě s sebou potřebujete

Jídlo a pití nejsou jediné věci, které byste s sebou vždy měli mít. Do batohu si přibalte i power banku, abyste si kdykoliv mohli z mobilního telefonu zavolat pomoc, pokud budete v nouzi. Také se vám bude hodit kompas, protože ten nefunguje na principu GPS a můžete jej použít za každého počasí. Dále budete potřebovat:

  • píšťalku, kterou si také můžete přivolat pomoc,
  • sadu první pomoci,
  • baterku nebo čelovku pro případ, kdybyste se vraceli až za tmy,
  • ochranný krém proti hmyzu a ostrým slunečním paprskům.
Zdroj foto: Blazej Lyjak / Shutterstock.com

Chystáte se venku přenocovat?

Pokud hodláte přespat venku, volte stan, který má nižší hmotnost. Možná vám to zprvu tak nepřijde, ale jakékoliv závaží, které ponesete, se vám po čase pronese. Vodní sloupec stanu by neměl být nižší než 3 000 mm. V horách bývá vesměs déšť výraznější než ve městě – a vy rozhodně netoužíte po tom, aby vám do vašeho provizorního obydlí napršelo. Nezapomeňte také na kvalitní spací pytle, které vás ochrání před případnou zimou.

Hory jsou krásné, ale kdo na ně není pořádně připraven, může se dostat do opravdu nepříjemné situace, kdy může bojovat o holý život. Proto mějte vždy na paměti především vaši bezpečnost a výbavu nepodceňujte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.