Turistická obuv na hory: Poradíme vám, jak si vybrat

Vhodně zvolená obuv na hory vám značně zpříjemní prožitek z hor. Je to totiž asi to nejdůležitější. Pokud si dobře vyberete boty, mohou se stát vaším skvělým parťákem na několik let a zažijete s nimi nejedno dobrodružství. Proto věnujte jejich výběru dostatečnou pozornost a nešetřete na nich. Investice, kterou do nich vložíte, se vám rozhodně vrátí.

Zdroj foto: HTWE / Shutterstock.com

Nejprve si určete, na co je přesně potřebujete

Než začnete vybírat konkrétní obuv na hory, musíte si určit několik kritérií:

  • Pro koho jsou boty určeny – žena, muž, dítě – každý má jiné potřeby.
  • Do jakého počasí je budete nosit – boty na hory se nedají nosit za každého počasí. V létě využijete úplně jiný typ, než například na podzim nebo v zimě.
  • Kde se s nimi budete pohybovat – zda budete chodit po zpevněném terénu, nebo máte raději volný terén či skály.
  • Další požadavky – můžete mít nohy, které mají sklon k většímu pocení, nebo máte vyšší nárt.

Turistická obuv má mnoho podskupin

Na trhu naleznete mnoho turistické obuvi, ale dají se rozlišit například podle tohoto typu řazení:

Vycházková obuv

Vesměs se jedná o nízké boty, které se hodí do nenáročných terénů, kde je zpevněná cesta. Mají měkkou podrážku a jsou lehké.

Vycházková obuv pro náročnější túru

Tato obuv bývá o něco vyšší. Hodí se na zpevněné cesty, ale bez problémů s nimi zdoláte i menší vrcholy. Využijete je i v zimě. Ne však do hor, ale jako městskou obuv.

Treková kotníková obuv

V létě se skvěle hodí do nezpevněných středně těžkých terénů. Tyto boty na hory jsou pevné a nejsou tolik měkké.

Treková obuv pro náročné terény

S touto obuví zvládnete bez problémů i náročný terén s těžkým batohem na zádech. Mají dokonce ochranu proti mechanickému poškození.

Vysokohorská obuv

Tato obuv je určena pro vysokohorskou až ledovcovou turistiku. Vyrábí se jen z opravdu kvalitních materiálů.

Horolezecká obuv

Tyto boty jsou nejčastěji kožené, ale vyrábějí se i z odolných syntetických materiálů. Jsou určené pro horolezce a zvládnete v nich i lezení po ledu.

Zdroj foto: Alexander Raths / Shutterstock.com

Doporučujeme: Jak se zbavit zápachu z bot

Před koupí boty pořádně vyzkoušejte

Než si koupíte jakoukoliv obuv, nejprve ji pořádně vyzkoušejte. Pro zkoušení takových bot je ideální podvečerní hodina. To jsou totiž nohy nejvíce unavené po celodenní námaze. Mohou být nateklé a citlivé. Přesně takové budou i během túry, na kterou se chystáte. Klidně si boty na sobě při zkoušení nechte delší dobu. Pokud vám budou jakkoli nepříjemné na noze, nekupujte je, i kdyby se vám líbily sebevíc. Raději se poohlédněte po jiných.

Jak si vybrat správnou velikost

Mnohdy není snadné vybrat správnou velikost boty. Zvlášť, když je například kupujete na internetu a nemáte tak možnost boty před nákupem vyzkoušet. Proto nezapomeňte, že správná turistická obuv musí být minimálně o jeden centimetr větší než vaše klasická velikost. Pokud neodhadnete dobrou velikost a boty vám nebudou sedět tak, jak mají, raději obětujte poštovné a boty internetovému obchodu vraťte.

Nezapomeňte, že i boty na hory potřebují péči, a proto si k nové obuvi pořiďte i správné pečující přípravky. Pokud si nejste jisti, jak se o boty starat, nebojte se při koupi zeptat.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.