Dálniční známka Slovenska 2024: Kde koupit a ceny

Jedete na Slovensko? V tom případě si nezapomeňte koupit dálniční známku Slovenska. Poradíme vám, na co si dávat pozor při koupi dálniční známky a jak se změnila cena známek v roce 2024.

Stejně jako u nás, je i na Slovensku dálniční známka poplatkem za užívání dálnic. Poplatek je vázán na určité časové období, bez ohledu na počet uskutečněných jízd nebo množství ujetých kilometrů. Navzdory tomu, že délka slovenských dálnic je v současné době jen kolem 500 km, spolehlivě tam funguje systém virtuálních dálničních známek.

dálniční známka Slovenska
Zdroj foto: zhao jiankang / Shutterstock.com

Zpoplatněné úseky dálnic a rychlostních silnic na Slovensku

Slovensko má v současné době celkem více než 600 km dálnic a rychlostních cest. Dálnice jsou označeny D1, D2, D3 a D4 a rychlostní cesty R1, R2, R4 a R6. Správcem výběru úhrady dálničních poplatků na Slovensku je Národní dálniční společnost.

Elektronická dálniční známka Slovensko

Na Slovensku jsou zpoplatněny všechny dálnice i většina rychlostních cest. Jejich dálniční známky se již dávno nelepí na čelní sklo, nýbrž fungují v tzv. elektronické podobě, což znamená, že vše probíhá virtuálně. Výběr i evidence úhrady, a taky jednoduchý způsob, jak odhalit ty, kteří brázdí zpoplatněné úseky, aniž by za to zaplatili.

Kdo musí mít na Slovensku platnou dálniční známku?

 • Auta do 3,5t – Všechna dvojstopá motorová vozidla nebo jízdní soupravy s celkovou hmotností do 3,5t.
 • Dvojstopá motorová vozidla kategorie M1 bez ohledu na jejich hmotnost.
 • Přívěsné vozíky – kategorie O1 a O2 za motorová vozidla kategorie M1, N1, M1G, N1G, pokud jejich celková hmotnost jízdní soupravy činí více než 3,5t.

Kdo nemusí platit za slovenskou dálniční známku

 1. motocykly všech kategorií,
 2. vozidla s nosností nad 3,5 tuny (s povinností platit mýtné),
 3. vozidla některých státních složek a institucí,
 4. veteráni (s průkazem historického vozidla a speciální registrační značkou),
 5. vozidla osob ZTP a ZTP/P,
 6. přípojné vozidlo za jízdní soupravu do 3,5 t.

Dálniční známka Slovenska

K zakoupení jsou čtyři typy dálničních známek, jejichž cena se letos nezvyšovala, protože předchozí rok se zvedaly ceny o 10% na všechny typy. Poplatky jsou shodné, ať se jedná o vozidlo či přívěs. Délka platnosti se rovněž nemění.

Dálniční e-známky Slovenska jsou k dostání ve čtyřech variantách:

 • Celoroční známka
 • 30-denní neboli měsíční známka
 • Desetidenní dálniční známka Slovenska
 • 365 dnová

Celoroční známka 2024 platí až do 31. 1. 2025, tedy plných 13 měsíců. Pokud nejezdíte na Slovensko pravidelně a roční známka by se vám nevyplatila, můžete zvolit desetidenní či třicetidenní variantu, anebo letos zavedenou novinku.

Již osvědčeným typem je roční dálniční známka s platností 365 dní. Tuto známku nabízí Slovensko jako jedna z mála zemí světa. Datum od kdy má známka platit si určí samotní řidiči či majitelé aut a platnost od zvoleného data je přesných 12 měsíců.

Zadáte-li při registraci číslo svého mobilního telefonu, bude vám 3 dny před koncem platnosti vaší dálniční známky zasláno upozornění o této skutečnosti.

dálniční známka Slovensko 2023
Zdroj foto: Jevanto Productions / Shutterstock.com

Ceny dálničních známek Slovenska pro rok 2024

Následující tabulka vám ukáže ceny slovenských dálničních známek pro rok 2024 (Ceny jsou aktuální z webu eznamka.sk)

Typ známkyPlatnostCena v eurech
Celoročnído 31. 1. 202560 €
Třicetidenní (1 měsíc)30 dní17 €
Desetidenní (10 dní)10 dní12 €
Roční (365 dní)365 dní60 €

Zajímá vás také: Dálniční známka Rakouska: Kde koupit a ceny v letošním roce

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Plánujete cestu na Slovensko, chcete si zakoupit dálniční známku a nevíte jak na to? Především je potřeba vědět, kde si ji zakoupit.

V České republice koupíte dálniční známku téměř na čerpací stanici, samoobslužných místech na bývalých státních přechodech a v dalších obchodních místech České republiky i Slovenska.

Dálniční známka Slovenska online – Nejjednodušším způsobem je využití webu eznamka.sk, kde lze dálniční známku nejen zakoupit, bezhotovostně uhradit, včetně platby hromadných nákupů dálničních známek, ale lze zde vystavit i elektronické potvrzení o úhradě včetně jeho tisku, ověřit dobu platnosti dříve zakoupených dálničních známek. Rovněž je zde prostor k podání různých žádostí, reklamací, podnětů a případně i stížností. Kromě toho zde najdete veškeré informace o dálničních známkách i úplné znění obchodních podmínek.

Jak nakupovat dálniční známku na eznamka.sk?

 1. Ve virtuálním formuláři na eznamka.sk zadáte evidenční číslo vozidla, zemi registrace, dále pak vyberete potřebnou platnost dálniční známky. Zadáte svůj email a telefon.
 2. Vyberete preferovaný typ platby (online nebo převodem z účtu).
 3. V případě, že to řešíte až těsně před odjezdem, volte raději platbu online. Bankovní převod může totiž trvat i několik dní a dříve, než budou peníze připsány na účet Národní dálniční společnosti, vám známka platit nebude.

ZTP dálniční známka Slovensko

Jak jsme již uvedli, ne všichni jsou povinni hradit dálniční poplatky. Pokud spadáte do jedné z kategorií od platby osvobozených, pak na stránce eznamka.sk, vyplňte formulář žádosti o osvobození od dálničního poplatku, přiložte potřebné doklady (kopii průkazu ZTP, TP auta, průkaz veterána apod.) a odešlete ke schválení přímo přes portál, případně doručte na některé z obchodních míst. Jejich seznam najdete rovněž na webovém portále. O vyhovění či zamítnutí žádosti budete informování e-mailem.

Pozor na jízdu bez platní dálniční známky na Slovensku

Vzhledem k tomu, že Slovensko automaticky skenuje pomocí mýtných bran nebo přenosných zařízení registrační značky všech aut, která daným úsekem projela, není velká šance beztrestně projet bez uhrazeného poplatku. A rozhodně to ani nedoporučujeme. Pokuta za černou jízdu může dosáhnout až 500 eur. Před cestou nezapomeňte na povinnou výbavu auta.

Tak šťastnou cestu po slovenských dálnicích s platnou známkou!

Zdroj: eznamka.sk, slovensko.sk


Další podobné články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.