Řidiči pozor! Slovensko má elektronické dálniční známky

Stejně jako u nás, je i na Slovensku dálniční známka poplatkem za užívání dálnic a rychlostních silnic. Poplatek je vázán na určité časové období, bez ohledu na počet uskutečněných jízd nebo množství ujetých kilometrů. Navzdory tomu, že délka slovenských dálnic je v současné době jen necelých 500 km, již pátým rokem zde spolehlivě funguje systém virtuálních dálničních známek.  Vzhledem k jeho poměrně značné odlišnosti od režimu u nás, stojí za to věnovat dálničním poplatkům Slovenska celý dnešní příspěvek.  

Zdroj foto: zhao jiankang / Shutterstock.com

Elektronické dálniční známky

Na Slovensku jsou zpoplatněny všechny dálnice i většina rychlostních cest. Jejich dálniční známky se již dávno nelepí na čelní sklo, jako je tomu u nás, nýbrž fungují v tzv. elektronické podobě, což znamená, že vše probíhá virtuálně. Výběr i evidence úhrady, a taky jednoduchý způsob, jak odhalit ty, kteří brázdí zpoplatněné úseky, aniž by za to zaplatili.

Vzhledem k tomu, že Slovensko automaticky skenuje pomocí mýtných bran nebo přenosných zařízení registrační značky všech aut, která daným úsekem projela, není velká šance beztrestně projet bez uhrazeného poplatku. A rozhodně to ani nedoporučujeme. Pokuta za černou jízdu může dosáhnout až 500 eur.

Kdo musí mít na Slovensku platnou dálniční známku

  1. Všechna dvojstopá motorová vozidla nebo jízdní soupravy s celkovou hmotností do 3,5t.
  2. Dvojstopá motorová vozidla kategorie M1 bez ohledu na jejich hmotnost.
  3. Přívěsné vozíky kategorie O1 a O2 za motorová vozidla kategorie M1, N1, M1G, N1G, pokud jejich celková hmotnost jízdní soupravy činí více než 3,5t.

Kdo nemusí na Slovensku hradit dálniční poplatky

  1. motocykly všech kategorií,
  2. vozidla s nosností nad 3,5 tuny (s povinností platit mýtné),
  3. vozidla některých státních složek a institucí,
  4. veteráni (s průkazem historického vozidla a speciální registrační značkou),
  5. vozidla osob ZTP a ZTP/P,
  6. přípojné vozidlo za jízdní soupravu do 3,5 t.
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Typy slovenských dálničních známek

K zakoupení jsou čtyři typy dálničních známek, jejichž cena se na rok 2020 nezměnila. Stejná zůstává i skutečnost, že poplatky jsou shodné, ať se jedná o vozidlo či přívěs. Délka platnosti se rovněž nemění. Celoroční známka 2020 platí až do 31. 1. 2021, tedy plných 13 měsíců. Pokud nejezdíte na Slovensko pravidelně a roční známka by se vám nevyplatila, můžete zvolit desetidenní či třicetidenní variantu, anebo letos zavedenou novinku.

Žhavou novinkou letošního roku je roční dálniční známka s platností 365 dní. Tuto známku zavádí Slovensko jako jedna z mála zemí světa. Datum od kdy má známka platit si určí samotní řidiči či majitelé aut a platnost od zvoleného data bude přesných 12 měsíců.

Zadáte-li při registraci číslo svého mobilního telefonu, bude vám 3 dny před koncem platnosti vaší dálniční známky zasláno upozornění o této skutečnosti.

Zdroj foto: Jevanto Productions / Shutterstock.com

Druhy a ceny slovenských dálničních známek pro rok 2020

Typ známky Platnost Cena v eurech
Celoroční do 31. 1. 2021 50
Třicetidenní 30 dní 14
Desetidenní 10 dní 10
Roční 365 dní 50

 

Koupě dálniční známky Slovenska

Plánujete cestu na Slovensko, chcete si zakoupit dálniční známku a nevíte jak na to? Rádi vám poradíme.

Především je potřeba vědět, kde si ji zakoupit. Lze to udělat pomocí internetového portálu eznamka.sk nebo přes mobilní aplikace, případně na některých českých čerpacích stanicích, samoobslužných místech na bývalých státních přechodech a v dalších obchodních místech České republiky i Slovenska.

Nejjednodušším způsobem je využití webu eznamka.sk, kde lze dálniční známku nejen zakoupit, bezhotovostně uhradit, včetně platby hromadných nákupů dálničních známek, ale lze zde vystavit i elektronické potvrzení o úhradě včetně jeho tisku, ověřit dobu platnosti dříve zakoupených dálničních známek. Rovněž je zde prostor k podání různých žádostí, reklamací, podnětů a případně i stížností. Kromě toho zde najdete veškeré informace o dálničních známkách i úplné znění obchodních podmínek.

Průvodce virtuálním formulářem

Ve virtuálním formuláři zadáte evidenční číslo vozidla, zemi registrace, dále pak vyberete potřebnou platnost dálniční známky. Zadáte svůj email a telefon. Vyberete preferovaný typ platby (online nebo převodem z účtu). V případě, že to řešíte až těsně před odjezdem, volte raději platbu online. Bankovní převod může totiž trvat i několik dní a dříve, než budou peníze připsány na účet Národní dálniční společnosti, vám známka platit nebude.

Potvrzení o úhradě dálničního poplatku

Potvrzení o zakoupení a uhrazení dálniční známky, případně zjednodušená faktura k daňovým účelům, vám bude doručena prostřednictvím e-mailu uvedeného v registračním formuláři.

Zdroj foto: Nick Fox / Shutterstock.com

Žádost o osvobození od dálničního poplatku

Jak jsme již uvedli, ne všichni jsou povinni hradit dálniční poplatky. Pokud spadáte do jedné z kategorií od platby osvobozených, pak na stránce eznamka.sk, vyplňte formulář žádosti o osvobození od dálničního poplatku, přiložte potřebné doklady (kopii průkazu ZTP, TP auta, průkaz veterána apod.) a odešlete ke schválení přímo přes portál, případně doručte na některé z obchodních míst. Jejich seznam najdete rovněž na webovém portále. O vyhovění či zamítnutí žádosti budete informování e-mailem.

Zpoplatněné úseky dálnic a rychlostních silnic

Slovensko má v současné době celkem zpoplatněno 622 km dálnic a rychlostních cest. Dálnice jsou označeny D1, D2, D3 a D4 a rychlostní cesty R1, R2, R4 a R6. Správcem výběru úhrady dálničních poplatků je Národní dálniční společnost.

Elektronické dálniční známky v číslech

Na první pohled možná složitý systém se v praxi projevil jako jednoduchý a mimořádně efektivní. V roce 2018 se na Slovensku prodalo téměř 4,5 milionů elektronických dálničních kupónů. Nejčastěji lidé využívali k nákupu obchodní místa a druhým nejoblíbenějším místem nákupu byly webové stránky dálniční společnosti. Nejvíce se prodávaly známky desetidenní (62%), pak roční a nejméně třicetidenní. V Česku se se zavedením elektronických dálničních poplatků počítá od příštího roku.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací