Sushi s lososem: Recept na pochoutku u vás doma

Sushi je dobře známé po celém světě, začalo být oblíbené zhruba před deseti lety, kdy se tento trend v pojídání surové ryby v rolce začal rozšiřovat po celé Evropě.

Sushi s lososem
Zdroj foto: Andrei Iakhniuk / Shutterstock.com

Jídlo sushi

Dnes už najdeme aspoň jeden sushi bar v Praze, Brně, Olomouci, Pardubicích a v každém dalším městě, kam si příznivci tohoto japonského pokrmu mohou zajít něco smlsnout. Pravé sushi si však nemusíte dopřávat jen v restauraci. Jeho příprava je docela snadná a zvládne to každý z vás hravě doma. Takže pokud jste vyznavač a milovník těchto pokrmů, neváhejte ani minutu a zkuste si ho připravit!

Ochutnejte sushi v restauraci

Předem je třeba říct, že nemůžete očekávat, že vaše domácí sushi dosáhne kvalit japonského šéfkuchaře. A především neuvaříte doma všechny druhy sushi, na které pomyslíte. K tomu je opravdu vhodná jen specializovaná kuchyně, kde jsou pro to připraveny veškeré ingredience a v neposlední řadě také náčiní. Pokud se však budete řídit našimi tipy, velmi se přiblížíte dokonalosti.

Z čeho se dá připravit sushi?

Hlavní složkou, bez které se žádný recept na sushi neobejde, je rýže. Dá se koupit ve specializované verzi, nebo si můžete koupit obyčejnou kulatou rýži s malou zrnitostí.

  • Dále budete potřebovat balíček řasy nori – tuto surovinu seženete v každém velkém obchodě.
  • Řasy obsahují jód, železo, vápník, fosfor, vitamíny A a D, takže mohou být užitečným doplňkem vašeho jídelníčku.
  • Zbytek ingrediencí závisí na zvolené receptuře. Některé rolky obsahují třeba jen zeleninu, naopak složitější zahrnují různé typy ryb.

Sushi rýže

Vzhledem k tomu, že rýže je nepostradatelnou součástí pokrmu, musíme zmínit i recept rýže na sushi. Pro její koupi nešetřete, aby se vám doma nestalo, že recept s levnou rýží nebude fungovat. Jistotou je koupě sushi rýže, kterou najdete ve větších supermarketech. Na obalu najdete přípravu neboli návod sushi rýže. Před vařením rýži důkladně omyjte, dokud nebude pouštět bílý povlak. Rýži uvařte podle návodu na jejím obalu, měla by být mírně lepivá, aby dokázala slepit výslednou rolku dohromady.

TIP: Jak uvařit rýži – 4 tipy, jak ji správně připravit a ochutit

Ryby sushi

Mnozí se stále pomýleně domnívají, že ryby jsou jednou z hlavních součástí. Není tomu však tak. Může obsahovat i plátek zeleniny, nejčastěji například okurky. Pokud je v receptu na sushi zahrnuta ryba, pak si nejčastěji vystačíte s jakoukoli lehce osolenou rybou, která má růžové maso. Je pochopitelné, že čím čerstvější, tím lépe bude pokrm chutnat.

Neodvažujte se používat na sushi rybu u které máte pochybnosti o kvalitě a zdravotní nezávadnosti. Raději kupte čerstvou rybu ve specializovaném rybím pultu, ke kterému máte důvěru. Doma nikterak dlouho neotálejte a rybu brzy zpracujte, aby se nezkazila a vy se tím neohrozili. Pamatujte totiž – ryba se jí surová! Jak udělat sushi?

Recept na sushi s rýží – Lososové maki sushi

Obtížnost:BeginnerČas přípravy: 20 minutPorce:4 porce

Pro ty, kteří plánují vařit lososové sushi poprvé a nedokážou si postup představit, jsme vybrali ten nejjednodušší recept. Přitom jde o klasiku, ke které se upínají všichni šéfkuchaři světa. Rolky maki mají tři přísady – rýži, řasu nori a jednodruhovou náplň. Vrhněte se s námi proto na recept sushi maki z čerstvého lososa.

Suroviny

Postup

  1. Na podložku, předem pokrytou potravinářskou fólií, rozprostřete plát řasy nori.
  2. Ten je sice velice tenký, ale zato pevně drží při sobě a jen tak ho neroztrhnete.
  3. Na plát rozprostřete rýži.
  4. Asi dva centimetry od jednoho okraje položte na rýži v úzkém proužku náplň a vše sviňte do válečku.
  5. Zprvu to možná půjde obtížně, ale po pár opakováních pocítíte, že je to velice snadné. A za chvíli budete mít hotovo.
  6. Výsledné rolky sushi nakrájejte na centimetrová kolečka.

Nemusíte hned krájet vše, pro lepší uskladnění v lednici krájejte jen to, co půjde rovnou do žaludku strávníka!

Vyzkoušejte také recept: Losos pečený v troubě

Zdroj: rokaakor.com


Další recepty na ryby

5/5 - (1 hodnocení)
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.