Oteklé nohy: Jak se zbavit bolesti a pocitu těžkých nohou?

Sedavé zaměstnání nebo naopak celodenní stání, nedostatek tekutin, kila navíc, málo pohybu, ale i těhotenství nebo dlouhodobý pobyt na sluníčku. To všechno může způsobit oteklé nohy.

Zdroj foto: Toa55 / Shutterstock.com

Znáte také ten pocit těžkých nohou, bolesti a o vzhledu nohou ani nemluvě? Nohy jako konve můžete mít z různých příčin, ale předcházet se tomuto problému rozhodně dá. Pokud vám lékař neurčil jasnou diagnózu, která souvisí s onemocněním žil, je jasné, že děláte během dne něco špatně. Jak svým nohám ulevit?

Oteklé nohy dejte nahoru

Nohy trpí, když jsou celý den v jedné poloze, to znamená, že nejvíce otékají, pokud člověk většinu dne prosedí, nebo naopak prostojí. Jde hlavně o zaměstnání, v němž sedíme u počítače nebo kde se po většinu dne jen postává na jednom místě. V takovém případě totiž působí gravitace, krev stéká do dolních končetin, a právě proto pak máme nohy jako ty konve, jak se lidově říká.

Pomoci může to, že si několikrát za den uděláte na několik minut pauzu a nohy zvednete. Ideální je zvednout je úplně nahoru, tedy nad úroveň srdce. Pokud to jde, nohy si i krátce promasírujte, nejen chodidla ale i lýtka. Jakmile přijdete večer domů, lehněte si a nohy si vždy podložte polštářem nebo poskládaným ručníkem. Pomůže i to, když si chodidla zchladíte.

Sportem ku zdraví

Tento bod vás asi také nepřekvapí. Ano, pohyb a sportovní aktivity vedou ke zlepšení celkového zdravotního stavu a zároveň vám uleví od problémů s nateklými nohami. A jelikož otoky nohou se objevují hlavně u lidí s nadváhou či obezitou, je prostě pohyb v tomto případě nevyhnutelný. Každý večer stačí, když provedete několik cviků, při nichž zapojíte hlavně nohy, zvýšíte tak cirkulace krve, nohám se uleví, a po čase přestanou otékat. A je úplně jedno, jaký sport nebo aktivitu si vyberete.

Přečtěte si více o syndromu neklidných nohou.

Důležitý je i pitný režim

Bohužel stále si mnoho lidí nehlídá denní přísun tekutin, i když se o tom neustále mluví, a právě nedostatečný pitný režim je spojován s celou řadou zdravotních obtíží. Pokud vás trápí oteklé a bolavé nohy, je pravděpodobné, že vám tekutiny chybí. Takže si začněte více hlídat to, co pijete, a kolik toho denně vypijete.

Pomůže vám také citronová, nebo grapefruitová šťáva. Stačí ji jednoduše smíchat s obyčejnou vodou, a tou si potírat nateklé končetiny. Kouzlo se ukrývá ve flavonoidech obsažených v těchto citrusech, které uvolňují napětí v žilách.

Krev můžete rozproudit i ve sprše

Střídavá sprcha, tedy střídání teplé a studené vody během sprchování má neskutečné účinky. Toto střídání vám totiž rozproudí krev v žilách, a mimo to, že vám pomůže od bolestí nohou a otoků, pomáhá to také na celulitidu. Možná se tak naučíte praktikovat střídání teplé a studené vody ve sprše snáz. Je to dobrá motivace, co myslíte?

Oteklé nohy už budou minulostí!

Zdroj: healthline.com


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.