Nadměrné pocení trápí mnoho lidí. Jaké jsou příznaky a jak se ho zbavit?

Pocení je zcela přirozené, ovšem pouze do určité míry. Někdy se totiž může stát, že ho nelze regulovat, a tak dochází k nepříjemnostem. Jedná se o onemocnění, které je odborně nazýváno hyperhidróza, a může značně komplikovat život.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Jak poznat nadměrné pocení?

Může být složité rozpoznat, kdy se jedná o hyperhidrózu, jelikož pot se u každého z nás liší. Ovšem za normální stav jsou považovány kapky potu v obličeji, výrazně zpocené podpaží a také vlhké ponožky v případě, že jste se věnovali náročné fyzické aktivitě, či je opravdu teplé počasí.

  • Jestliže však u sebe tento stav pozorujete výrazně častěji, než je tomu u ostatních lidí, pak byste měli zpozornět.
  • Pokud vás pot více obtěžuje i při běžných aktivitách, může se jednat o hyperhidrózu.
  • Pravděpodobnost, že se u vás vyskytne, je větší, jestliže někdo z vaší rodiny tímto onemocněním trpěl.

Případně však může za vznikem nadměrného pocení stát také jiné onemocnění či léky.

Hyperhidrózu lze rozdělit na:

  1. primární,
  2. sekundární.

U sekundárního druhu se jedná o následek jiné nemoci či nerovnováhy hormonů. Tak jako tak však tento stav dokáže být pořádně nepříjemný a stresující.

Zdroj foto: Zdroj foto: siam.pukkato / Shutterstock.com

Příznaky, které napoví

Určit, zda se jedná o nadměrné pocení může být značně složité. Jestliže vás však omezuje v běžném životě, pak je možné, že se jedná o hyperhidrózu. Jestliže pozorujete, že se hodně potíte alespoň jednou týdně, a to především v podpaží, na chodidlech a dlaních, či případně zádech a hrudníku, může se jednat o problém.

Pokud pocení bývá symetrické a v noci se neprojevuje, pak jde velmi pravděpodobně opravdu o nadměrné pocení. Ve zmíněných místech dochází k produkci potu kvůli velkému výskytu žláz, ovšem ohniska hyperhidrózy se mohou objevovat i jinde na těle.

U sekundární hyperhidrózy pak k epizodám nemusí docházet několikrát týdně, ale méně často, záleží totiž na tom, jaké onemocnění stojí za jejím vznikem.

Léčba nadměrného pocení

Pocení je pro naše tělo přirozené a důležité, a tak se ho rozhodně nelze zcela zbavit. Díky vhodné léčbě však můžete výrazně zmírnit příznaky, které jsou při tomto onemocnění tak stresující. Mnohdy k léčbě slouží látky ovlivňující nervová zakončení potních žláz.

Zdroj foto: Monika Wisniewska / Shutterstock.com

Po tomto ošetření vás tak půl roku nebude trápit pot v ošetřené oblasti. Proces lze opakovat, můžete si tak ulevit na dlouhou dobu.

Prevence pocení

Důležitá je také prevence, tou je zejména nošení vhodné oblečení, které absorbuje pot. Dále je dobré vyhýbat se situacím, ve kterých dochází k většímu pocení. To znamená zejména místa s vysokými teplotami, stresující situace, ovšem jednat se mže také o alkohol či výrazně kořeněná jídla.

Nadměrné pocení dokáže být opravdu nepříjemné, proto je důležité snažit se mu předcházet všemi možnými způsoby. Nelze však počítat s tím, že by se tohoto stavu dalo zcela zbavit. Nabízí se však různé možnosti, jak se nepříjemnostem spojenými s hyperhidrózou vyhnout.


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.