Reflux: Bojuje s ním až 45 procent populace. Jak zchladit žáhu?

Snad každého z nás alespoň jednou v životě pálila žáha. Jak tento jev v našem těle vzniká a čím si v takové chvíli ulevit? Zjistěte, co je to reflux jícnu a dopřejte si pocit klidného zažívání i v období, kdy vás žáha pálí.

Zdroj foto: GBALLGIGGSPHOTO / Shutterstock.com

Refluxní choroba jícnu je v dnešní době označována za nemoc 21. století. Trápí velkou část populace, některé studie uvádí dokonce až 45 procent obyvatel. Tato choroba se projevuje především kvůli vrácení žaludečních šťáv a kyselin zpět do jícnu, a tak člověk zaznamenává nepříjemný pocit pálení.

Jak reflux vzniká?

Tento projev onemocnění refluxu jícnu vzniká proniknutím částečně natrávené potravy spolu se žaludečními šťávami do jícnu. Žaludeční šťávy obsahují kyselinu chlorovodíkovou, kvůli které působí nepříznivými účinky na jícen a jeho sliznici. Buňky kyseliny dokážou rozjet zánět, který celou sliznici velmi poškozuje, a tak může dojít k velmi závažným problémům. Zdravotní komplikace nastávají tehdy, když se buňky jícnu nestačí obnovovat rychleji, než se staré buňky na sliznici ztrácí. Spolu s drážděním jícnu i zánětem tak vzniká refluxní ezofagitida — zánět jícnu.

Příznaky a příčiny refluxu

Jako první příznak jistě každý pacient zaznamená nepříjemné a velmi známé pálení žáhy. Tomuto stavu se říká pyróza. Pálení žáhy může být doprovázeno bolestí a těžkostí na hrudníku. Tyto stavy se objevují především v době velkého stresu nebo pod vlivem příliš hektického životního stylu.

Onemocnění jícnu se může projevit také na příliš velké kazivosti zubů, chraptění nebo na chronickém kašli. Refluxní onemocnění jícnu se také objevuje u pacientů se špatnou životosprávou nebo s dalšími špatnými životními návyky.

Jestliže se pacient nevěnuje léčbě a snaží se pálení žáhy vždy jen přečkat, pak mu hrozí nejen již zmíněný zánět jícnu, ale také zjizvení sliznice nebo tvorba vředů. Aby se problém refluxu co nejvíce eliminoval, je nutné upravit jídelníček i celkový životní styl, nasadit vhodnou léčbu nebo se podrobit operaci.

Zdroj foto: 9nong / Shutterstock.com

Nezapomínejte na bílkoviny

Proč jsou v případě refluxu jícnu důležité zrovna bílkoviny? Tato složka má totiž pozitivní vliv na veškeré činitele proti tomuto onemocnění. Jícen je totiž tvoření ze dvou svěračů, přičemž horní i spodní svěrač musí správně fungovat. Jejich správnou funkci zajišťuje právě dostatek bílkovin, dostatečné množství slin nebo také léky pro podporu léčby refluxu jícnu.

K uvolnění jícnového svěrače napomáhá naopak právě stres, hektický život, špatná životospráva nebo tučná jídla.

Mezi další známé potraviny podporující vývoj této nemoci patří:

  • čokoláda,
  • kofein,
  • alkohol a nikotin,
  • peprmint,
  • příliš kořeněná jídla.

Reflux často trápí těhotné ženy

Vlivem velkých změn v hormonální hladině a také častými nevolnostmi na začátku těhotenství trpí tímto onemocněním především gravidní ženy. Po porodu se většinou stav jícnu opět srovná, reflux zmizí a buňky sliznice se opět obnoví. Proto se tento stav a onemocnění neřadí mezi ty rizikové.

Co skutečně pomáhá proti refluxu?

Pokud se chcete vyhnout pálení žáhy a předejít také závažnému zánětu jícnu, pak je nutné upravit celý životní styl. Vyhněte se hektickému každodennímu programu i stresu a začněte jíst více zdravě. Snažte se svůj jídelníček upravit tak, abyste jedli vícekrát za den po menších soustech.

Jezte v klidu a nikdy při jídle nepospíchejte. Vhodné je se vyvarovat také již zmíněným potravinám, při vaření se snažte eliminovat silné koření. Omezte také své oblíbené šálky kávy a vyhněte se koncentrovaným nápojům, zejména džusům, které mohou váš jícen podráždit.

Co dělat, když problémy přetrvávají?

Pokud se vám nepříjemné příznaky nelepší a stále se pálení žáhy vrací, je nutné navštívit lékaře. Předejdete tak problému se zánětem jícnu. Lékař snadno zjistí nebo potvrdí příčinu refluxní choroby jícnu v případě, kdy pacienta trápí pálení žáhy dvakrát týdně a vícekrát.

Změny na sliznici jícnu lékař zjistí při gastroskopii. Při tomto vyšetření se zavádí malá sonda přímo do jícnu, ta dokáže zjistit všechny změny či odchylky na sliznici. Sonda také dokáže změřit kyselost či zásaditost v oblasti jícnového svěrače.


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.