Atopický ekzém: jak jej rozpoznat a léčit

Atopický ekzém rozhodně není nic příjemného. Je to svědivé onemocnění kůže, které může vyvolávat mnoho faktorů, většinou jsou to alergie – ať už na nějaký druh jídla, na zvířata, pyly, prach a další. Spouštěčem může být i stres.

Kůže je pak mnohem citlivější a reaguje na sebemenší podněty – dráždivé látky a různé alergeny. Co může atopický ekzém vyvolat, co na něj pomáhá a proč byste měli vyhledat odborníka v případě, že máte podezření na jeho výskyt?

Spouštěče ekzému

Mezi takzvané spouštěče atopického ekzému patří například změna jídelníčku ale třeba i vysoká hladina stresového hormonu. Někdy se ekzém vyskytne po kontaktu s dráždivými látkami, kterými může být například cigaretový kouř či oblečení z umělých vláken. Dále se atopický ekzém může spustit z nadměrného pocení, častého škrábání kůže a z pravidelného pobytu v horku či horké vodě.

Zdroj foto: sattahipbeach / Shutterstock.com

Co pomáhá

Přestože neexistuje žádný známý lék, jsou možnosti, jak výskyt příznaků atopického ekzému snížit a potlačit nepříjemné svědění. Důležité je pokožku pravidelně hydratovat a používat krémy speciálně určené osobám s atopickým ekzémem. Dalšími variantami jsou léky na předpis, nejčastěji kortikosteroidy, a také změna určitých návyků. Takovou změnou může být například změna pracího prášku a mýdla, omezení horkých koupelí anebo například změna jídelníčku.

Vyhledejte odborníka

Pokud se u vás atopický ekzém vyskytne, určitě neváhejte vyhledat odbornou péči. Doktor vám pomůže určit spouštěče ekzému a také navrhne možnosti léčby. Buď vám naordinuje určité medikamenty, nebo vás rovnou pošle do lázní. Každopádně budete po návštěvě lékaře vědět, na čem jste, pokud si nejste jistí, zda se opravdu jedná o atopický ekzém.

Zdroj foto: kwarkot / Shutterstock.com

Atopický ekzém se může vyskytnou v průběhu života, a ačkoliv neexistuje léčba, které vás jej úplně zbaví, existuje spousta prostředků ke zmírnění příznaků.


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.