Dentální hygiena: Její zanedbání se může podepsat na vašem zdraví. Proč je skutečně tak velmi důležitá?

Všichni bychom chtěli mít nádherně bílý chrup a krásný úsměv, kterým nás okouzlují filmové hvězdy a celebrity. Jenomže málokdo ví, že za perfektně vyčištěnými zuby není pouze pravidelné používání kartáčku a zubní pasty, ale také navštěvování zubní ordinace. Nedílnou součástí péče o chrup se v posledních letech stala zubní hygiena, kolem které ale panuje mnoho mýtů. Dentální hygiena by přitom měla patřit k základním činnostem péče o chrup.
Zdroj foto: Crime Art / Shutterstock.com

Proč na dentální hygienu chodit?

Pod pojmem dentální hygiena si nemusíte představovat vůbec nic světoborného. Jedná se o relativně jednoduchý lékařský zákrok, jehož hlavním cílem je odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a ostatních nečistot, které nemají v ústech a na zubech co dělat.
  • Po pravidelných návštěvách zubní ordinace tak získáte okouzlující bílý úsměv.
  • Další velkou výhodou podstoupení dentální hygieny je eliminace škodlivých bakterií, což vede ke snížení infekce. Kromě toho dochází také k odstranění paradontózy a k prevenci zubního kazu.
Od dentální hygieny si ovšem neslibujte zázraky. Je vhodné ji kombinovat s domácí péčí o chrup, protože v ordinaci zubního lékaře není možné odstranit všechny bakterie. Dentální hygiena pouze sníží jejich počet na úroveň, s níž si dokáže poradit imunitní systém. Měli byste však vědět, že bakterie se v dutině ústní vyskytují přirozeně, protože se v žádném případě nejedná o sterilní prostředí. Důležité je ale udržet četnost bakterií pod kontrolou, aby nedošlo k propuknutí zánětu.

Jak často hygienu absolvovat?

Aby byla dentální hygiena stoprocentně prospěšná, je třeba zubní ordinaci navštěvovat pravidelně. Pokud jdete na hygienu jednou za několik let, rozhodně nečekejte, že se okamžitě zbavíte zubních kazů a dalších nečistot. Ideální je absolvovat preventivní vyšetření jednou za půl roku, a to především kvůli prevenci zkažení zadních zubů. Právě v zadní části ústní dutiny není čištění zubním a mezizubním kartáčkem efektivní. Zánět dásní nebo zubů navíc v prvotních fázích nebolí, takže jej ani nedokážete odhalit. Častější návštěvy dentální hygieny navíc zkracují dobu, kterou musíte v ordinaci strávit. Díky pravidelné péči se v ústech nestihne usadit tolik nečistot, kazů a plaku, jehož odstranění není tak časově náročné. Pokud navíc necháte nánosy v ústech usadit, je jejich odstranění velmi náročné a ve výjimečných případech bývá i bolestivé. Rozhodně se tak vyplatí pravidelné návštěvy ordinace dentální hygieničky.

Jak probíhá lékařská péče?

Pakliže jste na dentální hygieně nikdy nebyli a stále se nemůžete odhodlat, pak věřte tomu, že se opravdu nemusíte ničeho bát. Návštěva ordinace stomatologa není nijak bolestivá, tedy pokud nepodceňujete domácí péči o chrup. A právě na tuto problematiku se vás dentální hygienička bude ptát, protože o kondici svých zubů se musíte postarat především vy sami. Po pečlivém prohlédnutí ústní dutiny následuje samotné čištění zubů. Je třeba odstranit veškerý zubní kámen, načež následuje pískování. Stomatolog se snaží pomocí jemného písku odstranit zubní plak a také zubní pigmentace.
Zdroj foto: Sergii Kuchugurnyi / Shutterstock.com

Bolí dentální hygiena?

Určitě jste od někoho ze svých známých slyšeli, že je dentální hygiena velmi nepříjemná až bolestivá. Tyto pocity jsou velmi individuální, takže vám nemusí stomatologova práce vadit. Nicméně pokud se o svůj chrup nestaráte a máte dásně ve velmi špatném stavu, připravte se na hodně dlouhý a náročný zákrok. Na druhou stranu při pravidelné domácí péči o chrup a pravidelných návštěvách zubaře se nemusíte ničeho obávat. Návštěva dentální hygieny se tak může stát příjemným zvykem, díky čemuž časem získáte nádherný úsměv s bílými zoubky, po němž jste tolik let toužili.

Jsou kazy a zubní kámen dědičné?

Kolem hygieny úst a čištění zubů panuje neuvěřitelně velké množství mýtů. Jedním z těch nejrozšířenějších je tvrzení, že jsou zubní kazy a zubní kámen dědičné. Je sice pravda, že někteří lidé mají kazy i přes perfektní dentální hygienu, ale těchto lidí je opravdu velmi málo. V drtivé většině případů si za zkažené zuby mohou lidé sami. Nejčastěji si rodiny osvojí špatný životní styl s nevhodným stravováním, k čemuž se přidá ještě nepříliš dobrá zubní péče. Na vyčištění ústní dutiny samozřejmě nestačí pouze kvalitní ústní voda, ale je třeba použít kvalitní elektrický zubní kartáček a zubní pastu. Toužíte-li po okouzlujícím úsměvu a bílém chrupu, začněte návštěvou dentální hygieničky. Pokud ji budete pravidelně navštěvovat, budou vám úsměv všichni ostatní jenom závidět. Nepodceňujte však vliv domácího čištění zubů.

Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.