Zápach z úst: Jaké jsou jeho příčiny a jak se jej zbavit?

Zápach z úst trápí velké množství populace. Vzniká tím, že se vám v ústech nahromadí škodlivé bakterie, které jsou původci nepříjemného odéru. Jak s tímto zápachem bojovat a jaké jsou jejich příčiny?

Zdroj foto: kei907 / Shutterstock.com

Vysušená ústní dutina způsobuje zápach z úst

Většinou k téhle situaci dochází v době spánku, kdy spíte s otevřenou pusou a ústní dutina se vysušuje. Tvorba slin je důležitá pro mikroflóru, jelikož večer dochází k velkému snížení tvorby slin, které způsobují rozkládání zbytku potravin. Způsobovat to může nedostatečný pitný režim, některé druhy léků, a především konzumace alkoholu a cigaret před spaním.

A jak tenhle problém řešit? Pijte dostatečně hodně vody například s citronem, tvorbu slin můžete taky podpořit žvýkačkou – ovšem bez cukru.

Nedostatečná ústní hygiena a péče o ústní protézu

Za den nám ústy projde spousta jídla a tekutin, které se zde usazují a ukládají se mezi zuby. A právě zbytky rozkládajících se potravin způsobují zapáchající odéry. Přemnožení bakterií může způsobovat zubní kámen a také záněty. Nedostatečná ústní hygiena rozvíjí spoustu problémů, jako třeba:

  • tvorbu kazů,
  • krvácení dásní,
  • záněty dásní,
  • kovovou pachuť, kterou cítíte v ústech vy ale i vaše okolí.

Problémům můžete předcházet tím, že si budete čistit zuby alespoň 2x denně, čistěte důkladně i mezizubní prostory. Zvolte vhodný kartáček a pastu, o všem se můžete poradit se svým zubním lékařem.

Výhodné je i používání elektronických zubních kartáčků, které vám čistění urychlí. Pokud se nedostanete do mezizubních prostorů, zkuste použít zubní nit. Pravidelně co půl roku docházejte ke svému zubnímu lékaři, také je možná návštěva dentální hygieny. Jestliže už nemáte zuby svoje, ale máte protézu, tak dbejte zvýšené péče a důkladně ji čistěte.

Povlak na jazyku a zápach z úst

Většina lidí zapomíná i na jazyk, který je součástí úst. Když si čistíte zuby, očistěte od bakterií i jazyk, který může způsobovat jejich rozšiřování po ústní dutině.

Zdroj foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

Konzumace alkoholu a potravin

Pokud konzumujete alkohol před tím, než jdete spát, může se stát, že ucítíte zápach z úst i na druhý den. Alkohol má totiž své aroma, které vydechujeme z plic – a jelikož se v noci snižuje produkce slin, dochází k tomu, že se u některého typu alkoholu jeho aroma drží delší dobu. To platí i u některých jídel, které mají zvýšené aroma, jako je například česnek či výrazné koření.

Nemoci dásní, zubní kámen či kazy

Pokud vás trápí některý z těchto problémů, zajděte si ke svému lékaři. I když si budete zuby čistit pravidelně, stále se mohou bakterie udržovat v zubním kazu či zarudlých dásních, které k tomu ještě krvácí. Tohoto problému se zbavíte pouze návštěvou lékaře.

Žaludeční problémy a zápach z úst

Pokud vás trápí problémy spojené s žaludkem, je možné, že máte zánět či infekci. Proto se obraťte na svého praktického lékaře a ujistěte se, že se nejedná o nic vážného. Se zápachem z úst může souviset i konzumace léků, vždy řešte problém se svým lékařem.

Co je halitofobie

Možná slyšíte tenhle název poprvé – jedná se o strach ze zápachu úst. Nejde pouze o ranní zápach z úst, ale tenhle člověk jej pociťuje v průběhu celého dne. Snaží se při konverzaci s druhými vyhýbat přímému kontaktu, odvrací hlavu, dává si ruce před ústa. Ovšem se jedná pouze o jejich domněnku – a ostatní lidé ve skutečnosti zápach z úst necítí.

Proto se pokuste problém řešit. Jako první zjistěte příčinu zápachu.

Zdroj: primar.sme.sk, nzip.cz, healthline.com


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.