Zdravé hubnutí: 6 mýtů, kterým byste rozhodně neměli věřit

Hubnutí je ve společnosti skloňováno příliš často. Kolikrát však slyšíme o pozitivních výsledcích? Nadváha a obezita se staly civilizační chorobou. Kterým mýtům v hubnutí nevěřte?

Podle ČSÚ má mírnou nadváhou 47 procent českých mužů a 33 procent žen. Obezita ohrožuje na 18 a půl procenta Čechů. Tato čísla dávají tušit, že velké množství lidí by se mělo snažit se svojí hmotností něco dělat. Hubnout do plavek lze v kterémkoliv ročním období. Jak ale na to?

zdravé hubnutí
Zdroj foto: Kotin / Shutterstock.com

Zdravé hubnutí

Je zajímavé, že k nadváze, či dokonce obezitě se člověk projí velmi snadno. Naopak hubnutí je procesem zdlouhavým, vyžadujícím poměrně velké úsilí. Znamená to nejen překopání jídelníčku, ale také zařazení zvýšené pohybové aktivity do každodenního režimu. Naučit se správně jíst a hýbat může být pro někoho složité, protože si nedokáže odepřít si to, co jindy jídal s chutí. V souvislosti s hubnutím se tradují mýty, kterým lidé věří. Které to jsou?

Nejčastěji mýty při hubnutí

1. mýtus: Pozor na light produkty

Ač se to nezdá, tak light výrobky nemusí znamenat, že jsou opravdu zdravé. Řeč je zejména o mléčných výrobcích, jako jsou jogurty.

Pokud nesou označení light, budou mít sice menší obsah tuků a cukrů, ale na druhou stranu v nich najdete umělá sladidla, škrob a zahušťovadla. 

Není pak rozumnější si dát klasický bílý nebo ochucený jogurt s normálním obsahem tuků a cukrů s tím, že sníte třeba jen poloviční dávku?

2. mýtus: Je třeba vyloučit všechny tuky

Když se řekne tuky, tak to neznamená, že všechny jsou nezdravé, a je třeba je proto při hubnutí zcela vyloučit ze svého jídelníčku. Rozhodně to platí pro živočišné tuky, ale naopak tuk z mořských ryb s obsahem omega 3 mastných kyselin je pro lidský organismus nezbytný.

Při hubnutí je tedy vhodné používat zejména rostlinné tuky (řepkový), vlašské ořechy i sóju a zříct se konzumace vepřového masa, které je vhodnější nahradit dietním drůbežím.

3. mýtus: Sacharidy jsou jed

Základními složkami naší stravy jsou tuky, bílkoviny a sacharidy. O tucích jsme již hovořili. Sacharidy, kam patří i cukr a výrobky z něho, někteří lidé na hubnoucí dietě úplně zatratili a nekonzumují je v domnění, že dělají pro své tělo to nejlepší.

Jenže sacharidy jsou důležitým zdrojem energie, a proto by v našem jídelníčku neměly chybět.

Pravdou ale je, že je netřeba je jíst v podobě sladkých tyčinek, koláčů, buchet a cukrovinek. Sacharidy jsou totiž i v bramborách nebo v rýži, a ty si klidně dopřát můžete.

4. mýtus: Dodržujte hladovění

Pro hubnutí opravdu není nutné, abyste hladověli. Daleko vhodnější je denní dávku jídla rozvrhnout do pěti menších dávek, což obnáší především snídani, malou dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Tělo pak nebude mít důvod přijatou energii z jídla syslit na horší časy, jako by tomu bylo v případě hladovění.

5. mýtus: Při hubnutí pomohou zázrační pilulky

Člověk s nadváhou obvykle hledá to nejjednodušší řešení, aby se při hubnutí příliš neunavil a nestálo ho to moc času. A tak mnozí uvěří reklamě na zázračné pilulky, díky kterým jdou kilogramy samy dolů, aniž by pro to člověk něco udělal. Jenže tak to nefunguje.

Jediné, co určitě zhubne, bude vaše peněženka.

6. mýtus: Když zhubnu, tak jednou provždy

Jestliže se chce hubnoucí člověk vyhnout jojo-efektu, kvůli kterému by shozené kilogramy rychlostí blesku zase nabral zpět, bude si muset zdravý životní styl udržet i nadále. Znamená to se nepřejídat se, jíst vyváženou stravu a hýbat se. Ve skutečnosti se jedná o nikdy nekončící proces, což vám potvrdí každý, kdo se snaží držet si svou hmotnost na určité hodnotě.

Co pomáhá na hubnutí?

Víme, co určitě nepomáhá, a to prášky na hubnutí a podobné pilulky. Na hubnutí pomáhá pravidelný pohyb, nejlépe každý den, zařaďte tedy mezi své aktivity procházky, rychlou chůzi, cvičení. Důležité je upravit i svoji stravu, ne však radikálně a určitě nejít do extrémů. Nejdůležitější radou je, aby byl váš denní kalorický příjem menší než výdej.

Jak začít hubnout?

Nečekejte žádnou zázračnou radu. Rozhodnutí je jen na vás, vaší vůli a sebezapření. Když jste se už skutečně rozhodli, začněte pomalu, neprovádějte radikální změny ze dne na den, vaše tělo může dostat z tolika změn šok. Postupně si upravte stravu. Začněte postupně přidávat do vašeho denního režimu více pohybu. Postupně se začněte v oblasti hubnutí vzdělávat a hledat kvalitní zdroje.

Boříte se i vy sami s problémem zhubnutí? Nikdy nedejte na rychlé a nezdravé hubnutí, ale nastavte si tento proces tak, abyste měli dostatek energie a pohybu, vaše tělo nehladovalo a cítili jste se ve vašem těle dobře.

Zdroj: healthline.com


Další užitečné tipy při hubnutí

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.