Motání hlavy – Jak tomuto neduhu předejít?

Motání hlavy je častou komplikací každodenního života, která občas potká každého. Jestliže vás však tento problém trápí častěji, než je běžné, je důležité zaměřit se na to, čím by to mohlo být.

Může se totiž jednat o banalitu stejně tak, jako o vážnější zdravotní problém. Jaké jsou nejčastější příčiny motání hlavy a jak proti němu bojovat?

Motání hlavy

Není tak neobvyklé, že se s námi jednou za čas protočí celý svět, jedná se však o nepříjemnost, které je vhodné se zbavit. Často tuto obtíž doprovází ztráta rovnováhy, závrať a někdy dokonce také pocit na zvracení.

K točení hlavy může dojít kdykoliv během dne a při různých situacích, nejčastěji si však pacienti tohoto problému všímají při poloze v leže, při vstávání případně při chůzi a také po ránu. To, kdy se vám hlava zamotá, je jedním z hlavních faktorů, dle nichž se posuzuje příčina tohoto problému.

Nejčastější příčiny motání hlavy

Motání hlavy je velmi nespecifickým příznakem, který může značit jiné vážnější problémy. Mezi nejčastější spouštěče této obtíže patří například:

Motání hlavy může mít řadu spouštěčů, vždy je však důležité se na ně zaměřit a zjistit, co vaše tělo trápí, aby se z tohoto relativně malého problému nestalo závažné ohrožení vašeho zdravotního stavu. Nedostatečný pitný režim je špatným návykem mnoha lidí, zdánlivě se jedná o banalitu, ta však dokáže značně ovlivnit náš celkový stav.

Motání mohou způsobit také psychické potíže jako jsou úzkosti, v těchto případech je pak třeba léčit primárně toto onemocnění, následně by pak totiž měly odeznít i spojené komplikace. K závratím a motání hlavy často dochází při fobiích, například z výšky či stísněného prostoru. Jestliže víte o tom, že vás některá z těchto věcí trápí, dávejte si o to větší pozor, jestliže hrozí vystavení tomuto strachu, zamotání hlavy by totiž ničemu nepřispělo.

Zdroj foto: Dirima / Shutterstock.com

Motání hlavy od krční páteře

Závratě může dokonce způsobovat také blokace krční páteře. V krku se totiž nachází citlivá nervová zakončení, jež jsou aktivována pohybem krční páteře. Zároveň mají tyto nervy za úkol předávat mozku informace o poloze hlavy. Jestliže jsou tedy zablokované, může docházet k malátnosti a točení hlavy. Problémy s krční páteří se nejvíce projevují u lidí, kteří jsou ve velkém stresu či nemají dostatečnou fyzickou aktivitu.

Zablokovaná krční páteř se objevuje nejčastěji u lidí se sedavým zaměstnáním. Důležité je nezačít tento problém řešit až v momentě, kdy jsou závratě nesnesitelné. Jestliže započnete s rehabilitacemi a případnými medikamenty, tento problém poměrně rychle odezní a vaše kondice se hned zlepší.

Působení krevního tlaku

Krevní tlak je často spojován s motáním hlavy a není divu. Tento faktor totiž velmi významně ovlivňuje zdravotní stav, a to nejen závratě a nevolnost. Bez důkladné kontroly lékařem lze jen stěží říct, zda vás trápí vysoký či nízký krevní tlak. Je však důležité neriskovat a nechat se raději zkontrolovat, vysoký krevní tlak totiž může být opravdu nebezpečný.

Oproti tomu nízký krevní tlak sice není život ohrožující, i přesto však způsobuje mnoho nepříjemností jako je únava, malátnost a omdlévání. V tomto případě je vhodné změnit svou životosprávu a zařadit více pohybové aktivity na svůj denní pořádek.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Špatné návyky

Mezi příčiny motání hlavy patří také neduhy jako je konzumace alkoholu, kávy či nikotinu. Tyto látky mohou výrazně ovlivnit váš stav. Jestliže na vás tyto produkty působí výrazně nepříznivě a jen stěží se s nimi váš organismus vyrovnává, je na místě se jim zcela vyhnout, případně je alespoň výrazně omezit, díky tomu se vám značně uleví.

Vážné zdravotní příčiny motání hlavy

Zpočátku, když se u vás dlouhodobé motání či bolest hlavy a nevolnost projeví, je vhodné soustředit se na to, zda vás netrápí některá z nejčastějších příčin. Často se totiž jedná o pouhou dehydrataci, nízký tlak či únavu.

Točení hlavy však mohou způsobovat i o něco závažnější věci, obzvláště pokud se u vás projevuje pravidelně, dejte si pozor. Například vysoký tlak výrazně negativně ovlivňuje náš zdravotní stav a může ohrozit oběhový systém. Mezi další onemocnění, která mohou závratě způsobovat, patří cukrovka, roztroušená skleróza, cévní malformace, nádory či mrtvice.

Motání hlavy v těhotenství

Pocity nevolnost a točení hlavy nejsou v době těhotenství ojedinělé. Souvisí to s větším prouděním krve do dělohy, čímž může docházet k nedostatečnému okysličování ostatních orgánů. Rostoucí plod navíc může také utlačovat některé cévy, což vede ke zpomalení oběhu krve.

Závratě mohou být v těhotenství o něco nebezpečnější, hrozí totiž možnost pádu a zranění, není proto radno tento problém podceňovat a pro jistotu v případě, že vás trápí, konzultujte to s vaším lékařem.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Jak bojovat se závratěmi?

Motání hlavy mohou doprovázet i další potíže, například pocity na zvracení, ztížené dýchání a podobně. Jedná se o velmi nepříjemné stavy a je proto důležité je co nejdříve potlačit. Hodí se znát několik pravidel, jak co nejefektivněji závratě potlačit:

  1. Základní první pomocí je se někam uložit či alespoň posadit. To vás ochrání od případného pádu a mělo by to zmírnit závrať. V sedě si můžete zkusit dát hlavu mezi nohy, tím by mělo dojít k lepšímu prokrvování.
  2. Napijte se. Často může dojít k dehydrataci, aniž byste si to uvědomili. Chladná čerstvá voda navíc pomůže osvěžit a nastartovat organismus a vám by se tak mělo rychleji ulevit. Jestliže nejste schopni za den přijmout dostatečné množství vody, zkuste zařadit do pitného režimu džusy či čaje, voda je však pro organismus nejlepší volbou.
  3. Dejte si něco sladkého na zub. Někdy se vám hlava může zamotat i z důvodu nízké hladiny cukru v krvi, takzvané hypoglykémie. Tento stav může nastat nejen u diabetiků. Jestliže tedy víte, že jste v poslední době neměli dostatek energie z potravin, dejte si ideálně sladkou svačinku.
  4. Zhluboka se nadechněte. Hluboký nádech a výdech vám může pomoci obzvláště pokud je závrať psychického rázu. Soustřeďte se proto na svůj dech, aby byl pomalý a klidný, vyzkoušet můžete i různá dechová cvičení.
  5. Dopřejte klid vašim očím. Závratě může způsobovat také ostré světlo, případně modré světlo z displejů notebooků a mobilních telefonů. Jestliže se tedy cítíte špatně a máte možnost si odpočinout, zavřete na chvíli oči a nechte svůj organismus uklidnit.
Zdroj foto: CGN089 / Shutterstock.com

Epleyho manévr

Epleyho manévr vám pomůže s řešením aktuální poruchy rovnováhy. Jedná se o cvik, při kterém nakláníte krk a hlavu, díky tomu totiž dojde k tomu, že krystalky, nacházející se v uchu a zajišťují rovnováhu, sklouznou do oblasti vnitřního ucha a odtud již nezpůsobují příznaky závratí.

Pro provedení tohoto manévru jednejte následovně:

  1. Posaďte se, hlavu nakloňte zhruba 45 stupňů horizontálně směrem k postiženému uchu.
  2. Lehněte si na záda do vodorovné pozice a hlavu nechte viset v úhlu 45 stupňů. V této pozici setrvejte alespoň minutu, závrať by měla pomalu odeznívat.
  3. Otočte hlavu o 90 stupňů směrem k druhému uchu. Překulte se na stranu nepostiženého ucha, pohled by měl směřovat na podlahu.
  4. V této pozici zůstaňte opět alespoň minutu, je možné, že vás postihne další závrať, ta by však během chvíle měla odeznít.
  5. Opatrně se vraťte do polohy vsedě. Vyvarujte se rychlým pohybům.

Motání hlavy je problémem, který zpravidla značí špatnou životosprávu. Jestliže se tedy potýkáte s točením hlavy, zkuste změnit pár věcí ve svém životě, jež by mohly ovlivňovat vaši rovnováhu.

Myslete na dostatečné množství odpočinku, velké množství tekutin. Při závrati může dokonce pomoci také zázvor či celer. Není radno závratě podceňovat, mohou totiž značit i vážný problém.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.