Rizikové těhotenství: Prevence, aby nebylo

Než se zaměříme na to, co dělat, aby vaše těhotenství nebylo rizikové, bylo by dobré si rizikové těhotenství definovat. A také je dobré vědět, jaká rizika během těhotenství existují. Pak je pravděpodobnější, že se jim dokážete vyvarovat.

Zdroj foto: Blue Planet Studio / Shutterstock.com

Rizikové těhotenství je takové těhotenství, jehož průběh je nějakým způsobem ohrožen a matka i plod mohou být vystaveny možným komplikacím. Nejde o stav, kdy je matka nebo dítě nemocné (tomu se říká patologické těhotenství), ale pouze o režim zvýšeného rizika komplikací.

Doporučujeme: Kdy si udělat těhotenský test?

Riziko v prvním trimestru

Na začátku těhotenství je nejčastějším rizikem potrat v prvním trimestru. V té době dochází k až bouřlivému vývoji plodu a to často už v době, kdy matka ještě o svém těhotenství neví, takže se nijak a v ničem neomezuje. Těhotenství samozřejmě není nemoc, ale životní styl matky se na plodu odráží, takže konzumace alkoholu, drog, kouření a špatná životospráva mohou být příčinou toho, že se plod neuchytí a dojde k potratu.

Další možná rizika

Jaká další rizika mohou během těhotenství hrozit?

  • Těhotenská cukrovka,
  • preeklampsie (nedostatečné prokrvení a okysličení plodu; projevuje se vysokým tlakem, obvykle ve třetím trimestru),
  • hypotrofie plodu (způsobuje ji nedostatečná funkce placenty),
  • vývojové vady plodu,
  • předčasný porod.

Ve chvíli, kdy je rizikové těhotenství u ženy diagnostikováno, měl by být automaticky nařízen i speciální režim, během něhož by se měla snížit pravděpodobnost komplikací. Tím te sníží riziko ohrožení zdraví a života maminky i plodu.

Příčiny vzniku rizikového těhotenství

I když se nedají jasně specifikovat, dají se příčiny rizikového těhotenství odhadnout na základě faktorů, které graviditu ovlivňují. Jedná se o tyto faktory:

  • psychické problémy, konkrétně obtížné životní situace,
  • zdravotní potíže – obezita, vysoký tlak, cukrovka, astma a další (i předčasný porod nebo potrat v minulém těhotenství je rizikovým faktorem),
  • vyšší věk matky,
  • životní styl matky (kouření, konzumace návykových látek, ale i práce na směny, špatná výživa, fyzická zátěž, nedostatek spánku a další).

Jak se ubránit rizikovému těhotenství

Ve chvíli, kdy známe rizikové faktory, které by mohly těhotenství ovlivnit, je prevence logická: klidový režim, správná životospráva a vhodná léčba stávajících nemocí.

Pokud trpíte některou z civilizačních nemocí (vysoký tlak, cukrovka II. typu, obezita), pravděpodobně vás lékař jako rizikovou bude brát už od začátku. Správnou životosprávou a léčbou můžete ale zabránit hospitalizaci. Ta je téměř vždy nutná, když se vyskytnou komplikace ohrožující vývoj plodu nebo zdraví (nebo dokonce život) matky.

V těhotenství se rozhodně vyvarujte zvýšené námaze, snižte tréninkové dávky, netahejte těžké věci a hodně odpočívejte. Dopřejte si trochu lenošení, po porodu už na ně nebude čas.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.