Obávané fobie: Jak poznat že nějakou trpíte a jaké jsou možnosti léčby?

Fobie je úzkostná porucha, při které zažívá člověk iracionální strach buď z určité situace, místa, předmětu, nebo živého tvora. Fobií existuje celá řada, my se zaměříme na ty nejčastější a nejznámější a poskytneme vám rovněž několik tipů, jak se takové fobie zbavit, protože dokáže pořádně otrávit člověku život. Naštěstí existují spolehlivé způsoby léčby.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Příčiny vzniku fobií

Fobie může být způsobena traumatizujícími situacemi, například když:

  • člověk čelí riziku utonutí,
  • je po delší dobu uzavřen v malém prostoru,
  • je na extrémně vysokém místě,
  • mu způsobí zranění nějaký živočich.

Dalšími možnými příčinami vzniku fobií jsou traumatická poranění mozku. Fobie se také mohou vyskytnou po požití návykových látek, postihují jedince trpící depresemi a schizofreniky. Někdy mohou být fobie dány i geneticky, a dokonce se mohou v určitém období života samovolně objevit, a pak zase stejně tak samovolně vymizet.

Nejčastější druhy fobií

Věděli jste, že nejrozšířenější fobií na světě je agorafobie neboli strach z prostor? Ať už z malých, velkých, otevřených či uzavřených? Agorafobie je spojena se strachem ze ztráty kontroly nad situací a vyskytuje se bez rozdílu věku a pohlaví.

Druhou nejvíce rozšířenou fobií je fobie sociální. Ta spočívá v tom, že jedinec má obavy z toho, jak se bude v dané sociální situaci chovat, zda se neztrapní, neshodí, neselže a obecně je tato obava řízena otázkou: co si o mně lidé pomyslí? Rozšířena je bez rozdílu mezi muži a ženami v produktivním věku. Dalšími známými a hojně rozšířenými fobiemi jsou například:

  • arachnofobie = chorobný strach z pavouků,
  • akrofobie = chorobný strach z výšek/hloubek,
  • coulrofobie = chorobný strach z klaunů,
  • mysofobie= chorobný strach ze špíny a nečistoty,
  • tanatofobie = chorobný strach ze smrti,
  • klaustrofobie = chorobný strach z uzavřených prostor,
  • oftidofobie = chorobný strach z hadů.

Netradiční fobie

Méně známé a velmi netradiční fobie, které jsou mnohdy vtipné, ale život s nimi je stejně nepříjemný jako s jakoukoliv jinou fobií.

Začněme od začátku abecedy. Tedy od písmena A. Tradiční fobie, kterými jsou například:

  • agorafobie (strach z otevřených prostranství),
  • arachnofobie (strach z pavouků),
  • akrofobie (strach z hloubek), zná nejspíš každý.

Ale co například taková antropofobie? Jedinci, kteří trpí antropofobií jsou často natolik paralyzováni svými strachy a úzkostmi, že nemohou opustit svůj domov. A důvod? Mají strach z lidí. A jedinci, kteří trpí alektorofobií, by se rozhodně nikdy neměli přestěhovat na venkov, mají totiž strach ze slepic.

Basifobie

Písmenem B také začíná celá řada kuriózních fobií. Jmenujme alespoň některé z nich. Věděli jste kupříkladu, že lidé trpící basifobií mají strach z chůze? Je skutečnou záhadou, jak se dostanou z bodu A do bodu B.

Bibliofobie

Jedinci, kteří jsou postiženi bibliofobií, měli již spoustu potíží od dětství. Věcí, která jim totiž nahání obrovskou hrůzu, jsou totiž knihy.

Botanofobie

A ani lidé, kteří trpí botanofobií nemají snadný život. Návštěva botanické zahrady, květinářství či procházka v přírodě je pro ně noční můrou. Proč? Trpí totiž iracionálním strachem z rostlin a sazenic. Mají obavy, že by na ně mohly zaútočit.

Cibofobie

A ve výčtu kuriózních fobií rozhodně ještě nekončíme. Existují totiž jedinci, kteří trpí strachem z jídla. Taková fobie se nazývá cibofobie a nechceme ani domýšlet, jak se těmto lidem žije. A s jídlem je úzce spojena i dentoskalpofobie. Ta totiž znamená, že jedinci mají obavy z párátek. A nesmíme zapomenout ani na efebifobii. Lidé stiženi touto fobií mají úzkostný strach z dětí a teenagerů.

Nomofobie

Většina jedinců je od rána do večera přilepena ke svému chytrému mobilnímu telefonu a pokud dojde k jejich odloučení, mohou trpět návaly smutku a prožívat až úzkostné stavy. A nemusí se jednat o pouhou závislost na svém mobilu, ale dokonce to může být již fobie. Panická obava z toho, že budete odloučeni od svého chytrého telefonu se nazývá nomofobie.

Xantofobie

Stalo se vám někdy, že vás nějaká barva vyděsila k smrti? Lidé, kteří jsou postiženi xantofobií, mají nevysvětlitelný strach ze žluté barvy. Jelikož již samotné slunce má právě žlutou barvu, záleží na tom, nakolik je u daného jedince fobie rozvinutá. Někteří lidé nemohou ani slyšet slovo žlutá, jiným vadí pouze určité předměty v této barvě a někteří bohužel opravdu nesnesou sluneční paprsky.

Geliofobie

A závěrem přinášíme ještě jednu fobii, se kterou je život opravdu smutný. Ptáte se proč? A jak se liší od všech předchozích? Představte si, že byste trpěli fobií z úsměvu. Ano, tato fobie opravdu existuje a nazývá se geliofobie. Ani si nechceme představovat, jak život s takovou fobií probíhá. Češi sice nepatří k nejusměvavějším národům na světě, ale představte si, že byste již nikdy nešli do kina na komedii nebo se nezúčastnili žádné oslavy.

A pokud vás zajímá, jak se mohou tyto kuriózní fobie u lidí utvořit, odpověď je stejná jako u ostatních fobií: v životě je potkala nějaká nepříjemná událost, která zahrnovala výskyt určitých předmětů, barev, rostlin či činností.

Jak poznat, že trpíte fobií

Nejčastějším doprovodným jevem fobie je propuknutí záchvatu paniky, jakmile vás přepadne fobie. Záchvat paniky má následující projevy:

  • bušící srdce,
  • pocit sucha v ústech,
  • ztrátu řeči, neschopnost mluvit,
  • nevolnost,
  • zvýšení krevního tlaku,
  • závratě,
  • pocení,
  • pocit, že se udusíte,
  • třes.

Pokud se u vás v některých situacích výše zmíněné příznaky objevují, je pravděpodobné, že trpíte některým druhem fobie.

Zdroj foto: Followtheflow / Shutterstock.com

Léčba fobie

Fobie se naštěstí dají léčit, a to hned několika způsoby: terapií, léky anebo kombinací obou.

Při léčbě pomocí terapie je nejčastěji využívána kognitivně behaviorální terapie. Ta spočívá v tom, že jedinec je vystaven předmětu, situaci či zvířeti, ze kterého má fobii. Toto vystavení a čelení svému největšímu strachu je prováděno v bezpečném a zajištěném prostředí, kde pacientovi nehrozí žádné skutečné nebezpečí. Díky technologiím existujícím ve 21. stoletím je tak možné provádět kognitivně behaviorální terapii s pomocí virtuální reality.

Co se užití léků týče, nejčastěji se využívají k léčbě fobií antidepresiva, která pomáhají snížit doprovodné psychické a fyzické projevy.

Život s fobií

Jestli máte pocit nebo dokonce jistotu, že některou fobií trpíte, nebojte se s tím něco provést a podrobit se odbornému léčení. V některých případech, kdy se jedná o takové fobie, které váš život neznepříjemňují každý den, a dokonce jim třeba nikdy v životě nebudete muset čelit, tomu nemusíte věnovat zvýšenou pozornost.

Fobie jsou součástí každodenních životů spousty lidí. U některých jedinců jsou doplněny silnými stavy paniky, u dalších se projevují méně intenzivně. Ať tak, či tak, pokud svým chorobným strachům čelíte každý den, zvažte návštěvu lékaře.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.