Miláno – Průvodce městem módy a impozantních památek

Miláno – kdo by neznal město módy a fotbalu? Právě tato kombinace zahrnující také umění, historii a delikatesní jídlo způsobuje, že Miláno patří mezi nejnavštěvovanější města Itálie.

Město nabízí nespočet možností a nabídek, mezi nimiž se člověk občas ztratí, zvlášť, když se jedná o první návštěvu města. Pomocí našeho praktického průvodce vám toto cizokrajné poznávání půjde o poznání lépe.

Letenky do Milána a další možnosti dopravy

Do italského Milána při troše štěstí dostanete i za cenu kolem šest set korun. Stačí sledovat internetové portály, které nabízí letenky v různých cenových relacích.

  1. Mezi ty nejvyužívanější patří například aerolinky RyanAir, jejichž přistávací dráha se nachází ve městě Bergamo, které je od Milána vzdáleno asi 45 kilometrů. Cena letenky z Prahy do Bergama není příliš drahá, a za cestu autobusem z letiště Bergamo do centra Milána nezaplatíte víc jak 5 Euro.
  2. S aerolinkami Easyjet přistanete přímo na jednom ze dvou milánských letišť – většinou na letišti Malpensa (od centra vzdálené cca 45 kilometrů) nebo Linate (od centra asi 20 minut). Ovšem pozor, cena letenek je ale oproti RyanAir vyšší.
  3. Nemáte letadla moc v lásce? Nevadí, do Milána se za několik hodin dostanete i autobusem (asi 18-20 hodin). Cestovat můžete díky přepravní společnosti Getbybus, kde se cena jízdenky pohybuje mírně nad 1000 Kč.
  4. Poslední alternativou je cesta do Milána autem. Cesta do Milána autem, například z Prahy, vám však bude trvat více než 10 hodin.

Ať už cestujete autobusem nebo letadlem, všechny odjezdy se uskutečňují z:

Město Miláno
Zdroj foto: Arcansel / Shutterstock.com

Doprava po Miláně

Každé velké navštěvované město musí mít pravidelnou a hustou síť městské hromadné dopravy. Milán nabízí:

  • 4 linky metra
  • 18 tramvajových linek
  • 67 linek autobusů

Tento systém je hromadně propojen, takže vám postačí pouze jeden lístek, který si můžete zakoupit klasicky v trafikách, všech stanicích metra a autobusových zastávkách.

Za jednu jízdenku zaplatíte asi 2 Euro, my však doporučujeme si zakoupit celodenní jízdenku, kterou pořídíte za necelých 5 Euro.

Pozor si dejte na noční spoje metra – ty jsou v noci nahrazeny autobusy. A pokud máte rádi jízdu v historických vozidlech, vyhledávejte staré tramvaje, které nejsou nijak zmodernizovány.

Rozhodli jste se cestovat po Miláně autem? Obrňte se trpělivostí, protože parkovací místa jsou omezená a nákladná. Jsou rozdělena do 5 zón (zóna 0 až 5; zóna 0 je nejdražší a je nejblíže k centru města).

Památky Miláno
Zdroj foto: kavalenkava / Shutterstock.com

Ubytování v Miláně

Ačkoliv se město Miláno řadí mezi nejdražší města v Evropě, přesto nabízí nespočet levných druhů ubytovacích zařízení v Miláně, záleží pouze na faktorech a nárocích turistů. Samozřejmě, nejideálnější je, pokud seženete ubytování přímo v centru, například v okolí Corso Como nebo v jeho historické částí Brera.

Jestliže se vydáte do tohoto velkoměsta v jeho lidmi vyhledávané týdny módy, počítejte s tím, že hoteliéři ceny rapidně zvedají. Proto se těmto týdnům vyhněte a na výlet vyberte datum, které není zrovna „ve špičce“. To se totiž cena za hotelový pokoj pohybuje asi od 900 do 3000 Kč za noc. Alternativou mohou být i turisty oblíbené hostely, jejichž nejnižší cena se pohybuje kolem 500 Kč za noc. Takže pokud vám nevadí přespávat s cizími lidmi v jedné místnosti, je to skvělá a levná varianta ubytování.

Tip pro ubytování v hotelu v Miláně:

  • Château Monfort – Relais & Châteaux
  • Montenapoleone Suites
  • Antica Locanda Dei Mercanti
  • NH Milano Touring
     
  • B&B Hotel Milano Sant’Ambrogio

Počasí v Miláně

Podobně jako v Římě, i v Miláně jsou léta extrémně teplá a mnoho dní je nad 30 stupňů celsia. V noci se drží teplota v Miláně kolem 20 stupňů celsia. V zimních měsících se počasí pohybuje většinou nad nulou. Chcete-li vystihnout ideální počasí v Miláně vyberte si měsíce před létem (duben, květen) nebo po létě (září, říjen) vyhnete se nejsilnějšímu slunci a velkým davům turistů. V létě si také musíte dávat pozor na silné bouřky z teplého počasí.

Kde se v Miláně najíst?

I Miláno patří mezi města, která překypují restauracemi s různorodými kuchyněmi – od McDonalda až po ty luxusní. Ovšem když už člověk Miláno navštíví, bylo by škoda alespoň jednu restauraci nenavštívit.

  • Tradiční italskou kuchyni ochutnáte v Il Santa Bistró, nacházející se na ulici Via Melchiore Gioia. Toto bistro nabízí jak domácí chipsy, tak i vynikající olivy a italské těstoviny.
  • Tuto možnost „all you can eat“ nabízí také oblíbený bar 2 Shot Café, který sídlí vedle kanálu Naviglio Grande na ulici Ripa di Porta Ticinese. V menu se nachází tradiční italská pizza, cibulové kroužky, arancini a těstovinové pokrmy.
  • Chcete si z výletu přivézt i nějaké dobroty domů? Doporučujeme navštívit Peck Porta Venezia. Tento skvostný obchůdek se nachází na Via Spadari a najdete v něm všechny potřebné suroviny, ze kterých i ve své kuchyni vykouzlíte výborné italské jídlo.

Miláno poskytuje mnoho možností zábavy, můžete chodit po památkách, navštěvovat luxusní a drahé butiky jako je Gucci, Prada nebo zajít na zápas legendárního Inter Milánu. Kromě centra doporučujeme navštívit i okolí města, například jezero Como nebo švýcarské městečko Lugano.

Historické památky Milána a zajímavá místa

Piazza del Duomo

Po příjezdu do Milána se jistě jako první ocitnete na náměstí Piazza del Duomo. Krásné náměstí je obklopeno středověkými stavbami, mezi ty nejznámější patří extravagantní katedrála v Miláně z dob gotiky, Katedrála Narození Panny Marie. Tato úchvatná stavba vás přímo ohromí svými zdobenými 135 věžemi a neuvěřitelným počtem 3400 soch. Uvnitř katedrály je pohřbem svatý Carlo Borromeo, jehož rakev je vyrobena z křišťálu.

Zdroj foto: Blue Planet Studio / Shutterstock.com

Poslední večeře

Slavná nástěnná malba od legendárního Leonarda da Vinciho se ukrývá na zdi refektáře dominikánského kláštera sousedícího s bazilikou Santa Maria delle Grazie. A jak tato malba vznikla? Milánský vévoda Ludovic Sforza pověřil právě Leonarda da Vinciho, aby tuto scénu namaloval na žáruvzdorné zdi kláštera Santa Maria delle Grazie. Leonardo s prací začal v roce 1494, dokončena však byla až o 3 roky později. Zajímavostí je, že Leonardo při této práci vynalezl novou techniku pro malování fresek. Abyste tento skvost zahlédli, je dobré si vstupenky objednat hodně dopředu.

Castello Sforzesco

Pro milovníky hradů a zámků je tím pravým ořechovým hrad Castello Sforzesco z 15. století. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších milánských historických atrakcí. Nachází se pouhých 10 minut chůze od náměstí Piazza del Duomo. Tento hrad poskytuje úkryt pro různé sbírky umění a výstavy, jako:

  • Muzeum starověkého umění
  • Muzeum hudebních nástrojů
  • Egyptské muzeum
  • Archeologické muzeum v Miláně
  • Pinacoteca del Castello Sforzesco
  • Muzeum Rondanini Pietà – zde uvidíte poslední sochu Michelangela.

Nezapomeňte také na knihovnu Trivulziana, která obsahuje rukopis „Codex Trivulzianus“ od Leonarda da Vinciho.

Chiesa di San Maurizio

Tato královská kaple ze 16. století a jednorázový benediktinský klášter jsou milánským skrytým korunovým klenotem, který každý jeho centimetr pokrývají dechberoucí fresky. Díla zobrazují a zvěčňují členy mocných klanů Sforzy a Bentivoglia, kteří si tuto výzdobu kaple objednali.

Zdroj: introducingmilan.com, italynow.com


Tipy na další zajímavá města

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.