Bratislava: Průvodce městem. Památky, doprava, počasí

Hlavní město Slovenska Bratislava tvoří již stovky let historické centrum regionu, za což vděčí své strategické poloze. Poznejte Bratislavu. Průvodce městem – vše o doprave, počasí a památkách, které je třeba vidět.

Bratislava se nachází pouze pár kilometrů od hranic s Českou republikou a Rakouskem. Kdy se do této metropole vydat, případně co zde navštívit?

Zdroj foto: Rasto SK / Shutterstock.com

O měste Bratislava

Bratislava je oblíbeným turistickým místem již mnoho let, protože se zde nachází hned několik architektonických i kulturních památek. O nich si ale povíme až později. Bratislava je hlavním městem Slovenska od roku 1968 po vzniku československé federace. To ovšem neznamená, že by tato metropole byla v regionu západního Slovenska a jižní Moravy bezvýznamná. Naopak při rozmachu průmyslové revoluce byla právě Bratislava jedním z prvních měst, kde se nové technologie zaváděly do praxe.

Počet obyvatel v Bratislavě: 475 503 (Podle sčítání obyvatel 2021)

Název Bratislava nese metropole až od 6. června roku 1919. Zamotaný příběh ohledně jména města by určitě vydal na několik dalších stránek, ale my si jej představíme pouze v rychlosti. Ve středověku se obecně vžilo jméno Prešpurk, avšak v polovině 19. století se začalo čím dál tím víc rozšiřovat označení Břetislava, které se udrželo dodnes. Slovenští Američané dokonce chtěli, aby se jejich město jmenovalo Wilsonovo město, po tehdejším prezidentovi USA. To ale maďarská a německá menšina jednoznačně zavrhla.

Bratislavský hrad
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Doprava do Bratislava

S dopravou do slovenského hlavního města opravdu nebudete mít problém. Metropole je totiž významnou dopravní křižovatkou, neboť se v ní kříží hned 4 dálnice a mnohé železniční spoje. Využít tedy můžete jak spojů vlakových, autobusových, tak i těch leteckých. Plně k dispozici vám je mezinárodní letiště Bratislava, kam pravidelně létá řada aerolinek. Záleží pouze na vás, který způsob dopravy si vyberete, protože má každý své výhody i nevýhody.

Při cestě do Bratislavy vlastním autem na sebe berete vysokou odpovědnost, ale během cesty jste plně samostatní. V dálkovém autobuse možná nebudete mít takovou svobodu a pohodlí, avšak nebudete se muset starat o provoz na dálnici. Nejlepší variantou je cesta vlakem, ta trvá přibližně 4 hodiny. Jízdenka vás bude stát necelých 300 korun, což je velice výhodné. Do Bratislavy jezdí jak České dráhy, tak i společnost RegioJet.

Nezabudnite si pri ceste na Slovensko zakúpiť dialničnú známku, teda pokiaľ budete jazdiť po diaľniciach.

Metro v Bratislavě není, tudíž marně byste hledali zastavku metra někde na náměstí.

Počasí v Bratislavě

Abyste si pobyt ve slovenské metropoli užili, měli byste si ještě před cestou vyhledat počasí Bratislava. Přeci nechcete, aby vám výlet pokazila nečekaná bouřka nebo studený vítr. Nejlepší dobou na navštívení Bratislavy je období od dubna až do září. Velkou výhodou je, že klima na Slovensku je velice podobné klimatu v České republice. Nejteplejšími měsíci jsou zde také červenec a srpen.

Jestliže si chcete užívat procházek po historickém centru, pak byste se měli do Bratislavy vydat právě v létě. Není nic lepšího než se procházet po nábřeží a vychutnávat si ševelení vln Dunaje. Na druhou stranu v parném horku se budete péct ve vlastní šťávě, protože mnoho zelených oáz klidu se v Bratislavě nenachází.

Bratislava
Zdroj foto: Rudy Balasko / Shutterstock.com

Památky v Bratislavě

Bratislava toho nabízí k vidění opravdu hodně, takže si přijdou na své jak milovníci architektonických památek, tak i příznivci kultury. Na návštěvu slovenského hlavního města si vyhraďte klidně několik dní, protože za jeden den stihnete všechny skvosty jenom těžko obejít. Co vidět v Bratislave a co navštívit?

Bratislavský hrad

Dominantou města je již po staletí nádherný hrad, který se majestátně tyčí nad Dunajem. Je symbolem nejenom Bratislavy, ale také celého Slovenska. Nejenom, že můžete obdivovat nádhernou stavbu z 10. století, ale určitě se vydejte i do malého přilehlého parku, jímž se dostanete až k pobřeží Dunaje. V předhradí hradu budete mít navíc Bratislavu jako na dlani.

Hrad Devín

Bratislava je jedním z mála měst na světě, kde se v blízkosti nachází hned dva hrady. Také hrad Devín majestátně stojí na vrcholku nad řekou a dohlíží na dění ve slovenské metropoli. Jeho stavitelé a původní majitelé by asi koukali, jak se město během několika staletí změnilo k nepoznání. Hrad Devín najdeme na soutoku řeky Moravy a Dunaje, takže stojí na strategickém místě.

V minulosti tu tábořili nejenom Keltové, ale také Římané a germánské kmeny. Ve své době měl Devín na starosti ochranu hranic, což se mu po mnoho let dařilo. Osudným se mu ale stal vpád napoleonských vojsk, která si se středověkou památkou hravě poradila. Z hradu se dodnes dochovaly jenom trosky. I ty se ale vyplatí navštívit, protože hrad probíhá v současnosti částečnou rekonstrukcí.

Katedrála svatého Martina

I Slováci mají svůj korunovační kostel, na který mohou být náležitě pyšní. V minulosti tady bylo korunováno hned 11 uherských králů a 8 královských manželek. Tím se nemůže pochlubit žádná jiná středoevropská katedrála. V horní věži byly po mnoho let uloženy i královské korunovační klenoty. Dnes už bychom je tam ale nenašli. Nebudeme si nic nalhávat, vysoká útlá věž není zrovna ideálním místem pro schování takových cenností. Klenotnice byla tedy přestěhována do podzemní krypty, kde se nachází dodnes.

Bratislava
Zdroj foto: Open FIlms / Shutterstock.com

Nový most neboli UFO

Druhý most přes Dunaj je již od dob svého vzniku hodně kontroverzní stavbou. Někteří říkají, že naprosto pokazil panorama města a jiní zase pějí chválu na jeho adresu. Musíme ovšem přiznat, že při jeho budování v 60. letech byla jeho historická část významně narušena. Inu, nová infrastruktura dostala přednost před malebným historickým centrem.

UFO se nevhodně podepsalo také na katedrále svatého Martina, které rozsáhlá stavba taktéž neprospěla. Na druhou stranu uznejme, že se jedná přinejmenším o hodně zajímavou památku. Druhou takovou bychom v Evropě v druhé polovině 20. století hledali jen velice těžko. V talíři nad mostem můžete navštívit hodně luxusní restauraci spojenou s vyhlídkou terasou. Neexistuje lepší místo, kde pozorovat západ slunce nad Bratislavou.

Zoo Bratislava

Ak máte radi zvieratká, určite v navštívte v Bratislave zoo. Nájdete tam až 175 druhov zvierat.

Pouliční sochy aneb nelekejte se na ulici zkamenělých osob

Bratislava je jako jedna z mála evropských metropolí proslulá malebnými uličkami s řadou nádherných soch. Jejich původním úkolem bylo rozbít nudné prostředí komunistické metropole. Dnes je z hledání pouličních soch vyhledávaná kratochvíle, kterou se baví celé rodiny. Popularita soch je navíc tak obrovská, že se místní obyvatelé a zastupitelé rozhodli přidat ještě několik dalších. Určitě jste někdy slyšeli třeba o Čumilovi! Schválně ho zkuste při návštěvě Bratislavy najít.

Město Bratislava
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

V Bratislavě běžte na fotbal!

Češi a Slováci jsou nejenom hokejovými, ale také fotbalovými národy. V Bratislavě sídlí jeden z nejlepších slovenských klubů, a to Slovan Bratislava. Když vezmeme v potaz historické statistiky společné československé ligy, pak je právě Slovan třetím nejúspěšnějším klubem po Spartě a Slavii.

I v současné době vyhrává Slovan jeden domácí titul za druhým a pravidelně se účastní také evropských pohárů. V tomto klubu hraje mnoho reprezentantů. Pokud milujete fotbal, udělejte si čas alespoň na jeden zápas Slovanu.

Bratislava určitě stojí za návštěvu. Její památky i multikulturní atmosféra vás dokonale okouzlí a pohltí. Hlavně při procházce nebrkněte o některou z pouličních soch. Kdy se i vy vydáte na jejich hledání?

Zdroj: visitbratislava.com, bratislavaguide.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.