Rostlina mangold: Jak pěstovat tuto méně známou zeleninu?

Mangold nemá žádné kalorie, hodí se tedy při dietách, a navíc skvěle chutná. Na pěstování není náročný. Co je mangold a jak jej pěstovat?

Listy mangoldu se dají použít jako špenát, řapíky zase jako chřest. Je plný vitamínů a minerálních látek, kromě toho obsahuje vlákninu, kyselinu listovou a další látky.

mangold
Zdroj foto: Sunwand24 / Shutterstock.com

Pěstování mangoldu

Mangold můžete zasít přímo do záhonu, a to prakticky kdykoliv během sezóny. Záleží pouze na vás, kdy chcete zeleninu sklidit. Pokud jej zasadíte během dubna nebo května, už v létě se můžete těšit na svou první sklizeň.

Sázet ale můžete až v průběhu léta, sklizně se dočkáte hned na jaře dalšího roku. Mangold pro svůj růst potřebuje především pravidelnou zálivku, nesmí nikdy zůstat bez vody, ovšem pozor na přílišné přelévání a přímé sluníčko, to mangoldu moc nesvědčí.

Květy mangoldu

Někdy v polovině léta, obvykle v srpnu, je možné sledovat, že začne plodit také květenství.

Květy je nutné ihned odstranit, jinak se bohaté úrody už nedočkáte.

Rostlina se totiž začne soustředit na plození květů, a tím pádem roste mnohem méně listů. Někdy se jejich růst pozastaví úplně. Na podzim, kdy se začne zpomalovat úroda listů, už nesklízejte – a mangold nechte na svém místě, další rok začne zase růst.

Doporučujeme: Reveň rebarbora

Vhodné stanoviště

Pokud si chcete mangold vysadit, ale nemáte na záhonech už dostatek místa, můžete jej přidat i k ostatní zelenině. Rozumět si nebude pouze s kořenovými druhy zeleniny, jinak se přátelí téměř s každou zeleninou v záhonu. Vadit mu nebude česnek, cibule, salát ani mrkev. Dokonce se dobře kamarádí s ředkvičkami, zelím, kapustou, květákem, brokolicí nebo kedlubnami.

Mangold nemá žádné zvláštní požadavky na druh půdy, pokud mu ale chcete přilepšit, je vhodné ještě před samotným výsevem obohatit půdu o několik centimetrů kompostu.

Zdroj: gardenersworld.com


Další tipy na pěstování

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.