Tuřín: Pěstování této zeleniny

Tuřín – tato skvělá nenáročná kořenová zelenina se velmi snadno pěstuje, má bezkonkurenční chuť, a hlavně pozitivně prospívá lidskému organismu zvlášť v období, kdy toužíte zhubnout pár kilo. Dokonce s ní můžete beztrestně nahradit na talíři i tolik oblíbené brambory. Bohužel je poměrně opomíjenou zeleninou, která by si rozhodně zasloužila více pozornosti.

tuřín
Zdroj foto: STUDIO GRAND WEB / Shutterstock.com

Existuje několik druhů tuřínu

Ne vždy měl tuřín tak lahodnou chuť, jak je tomu dnes – a ta správná odrůda s názvem Milevský, byla u nás vyšlechtěna poměrně nedávno. Tento tuřín je vhodný jako příloha k masu a také se přidává do salátů. V zahraničí jsou oblíbené například žlutomasé nebo máslově bílé odrůdy. I ty jsou velmi chutné, ale do našich obchodů se příliš často nedostávají. Můžete si je však vypěstovat na zahradě. Pěstování tuřínu je velmi jednoduché.

Jak vypěstovat tuřín

  • Potřebuje vlhčí zkypřenou půdu – a nejlépe poroste v podhorských oblastech.
  • Nepěstujte ho v záhoně, kde jste před tím měli ředkvičky, červenou řepu nebo zelí. Dařit se mu bude v půdě po jahodách, hrachu nebo fazolích.
  • Semena vysévejte v březnu až dubnu, nebo květnu až červnu.
  • Semínka dávejte maximálně 3 cm do hloubky a nezapomínejte na pravidelnou zálivku.
  • Záhony s tuřínem musíte pravidelně okopávat a zbavovat plevele.
  • Hnojte nejlépe dřevěným popelem.

Tuřín a dieta

Tuřín je rostlina, která obsahuje velmi málo kalorií, a ještě méně tuku. Za to má vysoký obsah živin, a proto je velmi vhodný k jídlu pro všechny, kteří drží dietu. Také pomáhá tělu zbavovat se přebytečné vody. Tato zelenina je i dobrý antioxidant, který chrání vaše tkáně a hojí rány. Díky vysokému obsahu vitamínů prospívá zubům a kostem. Pokud vás trápí chřipka nebo jakékoliv nachlazení, pijte šťávu z tuřínu.

Pozitivní účinky tuřínu ocení hlavně ženy, protože díky vitamínu A má pozitivní vliv na pokožku a zlepšuje i zrak.


Tipy na další oblíbenou zeleninu

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.