Podběl lékařský: Jaké jsou jeho pozitivní účinky?

Podběl si často lidé pletou s pampeliškou – a to kvůli tomu, že jsou si tyto dvě rostlinky hodně podobné. Nicméně každá z nich má jiné využití. Listy a pupeny podbělu se nejčastěji používají k léčebným účelům.

Jaké jsou zdravotní přínosy podbělu?

První pomoc při nachlazení

Podběl obsahuje mnoho slizu, což sice nezní vábně, ale právě tento sliz dokáže účinně obalit krk a zklidnit dýchací cesty v době nachlazení. Nejenom s bolestí v krku, ale dokáže pomoci také při bronchitidě, laryngitidě či při sípání. V jiných kulturách se dokonce podběl kouří, pokud máte bolest v krku, my spíše doporučujeme si uvařit čaj z podbělu s citrónem.

Zdroj foto: ju_see / Shutterstock.com

Podbělový čaj

Pokud si budete připravovat podbělový čaj, odměřte si jednu čajovou lžičku podběle, kterou zalejete do hrnku vroucí vodou. Nechte 10 minut louhovat a přidejte také jednu lžičku medu. Nejlepší je pít tento čaj hned ráno, kdy je kašel nejsilnější, a také jeden šálek před spaním. V závislosti na tom, jak silný váš kašel je, můžete vypít 3-4 šálky čaje denně.

Odvar na namáhaná chodidla

Nejenom vnitřně, ale i zevně dokáže podběl pomoci. Pokud máte zaměstnání, kdy jste neustále na nohách – třeba jako servírky, můžete pociťovat hyperhidrózu chodidel. Povařte jednu hrst listů podbělu v jednom litru vody po dobu deseti minut. Tento odvar nalijte do nízkého lavoru, do nějž si ponoříte nohy a dopřejete jim skvělou lázeň. Samozřejmě po tom, co necháte odvar dostatečně vychladnout.

Zdroj foto: Keikona / Shutterstock.com

Podběl v gastronomii

Květy této byliny můžete konzumovat nejenom vařené, ale také syrové – například jako přísada do salátů. Nicméně pro tento případ je nutno je sbírat velmi mladé, starší květy i listy již mohou být hořké. Sušený podběl poté můžete použít jako dochucovadlo prakticky do každého jídla, dokáže i nahradit sůl, a to hlavně u osob, které dodržují přísnou dietu bez soli.

Máte rádi čaj z podbělu?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.